Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Gdzie na weekend? 8 niezwykłych propozycji z całej Polski

Gdzie na weekend? 8 niezwykłych propozycji z całej Polski

Piękna, zachwycająca, magiczna... Polska ziemia pełna jest atrakcji i ciekawostek, które jedynie czekają na odkrycie przez ciekawych świata. Prezentujemy Wam 8 propozycji niezwykłych miejsc, które śmiało mogą konkurować z najpopularniejszymi zagranicznymi atrakcjami.

Odczaruj Wałbrzych

Zaczynamy od chyba najbardziej niedocenionego miasta w Polsce. Wałbrzych, położony godzinę od tłocznego Wrocławia, stanowi świetną bazę wypadową dla wszystkich Dolnoślązaków. Niestety, wielu osobom wciąż kojarzy się jedynie z biedaszybami i zamkniętymi kopalniami, a zdjęcia publikowane w prasie nie poprawiają wizerunku miasta. 

Jakkolwiek nie wyglądałaby zamożność miasta i jego mieszkańców - Wałbrzych i jego okolice pełne są prawdziwych perełek! Pierwszą z nich jest oczywiście zapierający dech w piersiach Zamek Książ, położony w otoczeniu malowniczego parku. Jeden z największych zamków Polski i Europy oraz największy tego typu obiekt na Dolnym Śląsku, przyciąga zwiedzających nie tylko kunsztem architektonicznym i dekoratorskim. 

 b2ap3_thumbnail_ksiaz-484525_1280.jpg

O zamku krąży wiele legend i podań, jak te o sieci podziemnych tuneli, w których miały znikać całe składy kolejowe, czy ta o zakopanym gdzieś w ogrodzie sześciometrowym sznurze pereł księżnej Daisy – ostatniej panującej na zamku Książ. Jeśli będziecie mieć trochę szczęścia, możecie trafić także w okolicy Wałbrzycha na muflony, sprowadzone tu przez księżną.

O wszystkich atrakcjach Wałbrzycha i okolic można by pisać godzinami. Warto jedynie wspomnieć jednych tchem o Książańskim Parku Krajobrazowym, pobliskich ruinach, podziemnym muzeum - Starej Kopalni, o pobliskich malowniczych wzniesieniach górskich i o nadgryzionej zębem czasu, najstarszej palmiarni w kraju.

b2ap3_thumbnail_mouflon-614733_1280.jpg

Zielone Polesie Zachodnie

Miejsce, które wywołuje dreszcz u wszystkich mieszczuchów, przyzwyczajonych do życia pełnego pędu i hałasu. Polesie Lubelskie jest po prostu kwintesencją spokoju i ponadczasowego piękna natury. Dlatego też zielona kraina na Kresach doczekała się określenia „laski, piaski i karaski”.

Malownicze tereny, w skład którego wchodzi ponad 60 jezior i rozległe lasy, to miejsca o unikalnych walorach przyrodniczych, krajobrazowych i ekologicznych. Najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem jest Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

b2ap3_thumbnail_bank-192991_1280.jpg

Co jeszcze przyciąga tu gości z całej Polski? Chociażby Poleski Park Narodowy z żółwimi błotnymi na czele, będący miniaturą tundry i lasotundry, liczne parki krajobrazowe i piękno Bugu, którego można doświadczyć podczas spływu kajakiem albo jadąc rowerem wzdłuż malowniczej wstęgi rzeki. 

Cztery religie i żubry

Wiele zakątków Podlasia wygląda tak, jakby czas się zatrzymał. Trudno wymienić jakiekolwiek atrakcje regionu, ponieważ... sam w sobie stanowi on ciekawostkę. Trzeba tu po prostu być, zachwycić się niespiesznym życiem mieszkańców i niezadeptaną, dziką naturą.

Miłośnicy przyrody powinni skierować swe kroki przede wszystkim do Puszczy Białowieskiej, która stanowi jeden z największych, ostatnich pierwotnych lasów nizinnych w Europie. Do Białowieży warto przyjechać o każdej porze roku, by zobaczyć prastare tereny zielone i spotkać się oko w oko z żubrem w rezerwacie pokazowym.

b2ap3_thumbnail_bison-701540_1280.jpg

Podlasie to miejsce zadziwiające wielokulturowością, dlatego obowiązkowy punkt wycieczki stanowi niewielki zielony Meczet w Kruszynianach, Synagoga w Tykocinie, błękitna Cerkiew w Narwi i Muzeum Ikon w Supraślu. Miłośnikom typowych atrakcji polecamy również monumentalny pałac Branickich w Białymstoku oraz tutejszy rynek, w którym nie uświadczy się hałasu wielkiego miasta.

b2ap3_thumbnail_800px-Podlaskie_-_Narew_-_Narew_-_Poniatowskiego_27_-_Cerkiew_Podwyszenia_Krzya_-_Cerkiew_-_FrontbokS.JPG

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego, Narew. By Krzysztof Kundzicz (Own work) [CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons]

Kolorowe jeziorka jak w bajce!

Nie trzeba lecieć na Malediwy, aby zobaczyć idealnie błękitną wodę ani do Kapadocji, aby zachwycić się surowymi, zniszczonymi erozją skałami. Matka natura kolejny raz udowodniła, że jest największą i najbardziej zaskakującą artystką.

W Rudawskim Parku Krajobrazowym oraz na terenie Łuku Mużakowskiego w Lubuskiem (jest ich tu aż 110!) zobaczymy jedno z największych cudów przyrody – bajecznie kolorowe jeziorka! Szmaragdowe, brunatne, granatowe, brązowo-czerwone -  wszystkie kolory tęczy uzyskane dzięki związkom chemicznym. Choć kąpiel w nich jest szkodliwa, a w wodzie nie ma życia, to wciąż jest to idealna, bajkowa sceneria do wypoczynku i niezapomnianej sesji zdjęciowej.

b2ap3_thumbnail_jeziorko.jpg

Podróż w czasie

Skanseny są jednymi z najbardziej niedocenionych atrakcji turystycznych w Polsce. Turyści omijają je, spodziewając się nudnego oglądania rozpadającej się sieczkarni. Nic bardziej mylnego. Nowocześnie prowadzone obiekty – jak sztandarowy Skansen w Sanoku czy Skansen w Ochli pod Zieloną Górą, zainteresują gości w każdym wieku. Pieczołowicie zrekonstruowane i zaaranżowane chałupki wyglądają, jakby mieszkańcy opuścili swoje domy przed chwilą, w trakcie codziennych czynności. 

b2ap3_thumbnail_manor-house-629799_1280.jpg

Skanseny wciąż wydają się nudne? Może na korzyść przybytków polskiej wsi zadziałają sprowadzane tam coraz częściej zwierzęta hodowlane, ptactwo i zrekonstruowane pola i winnice. Bo przecież każdy chciałby nakarmić prawdziwą owcę! 

Skarby pod ziemią

Nie chodzi tu bynajmniej o zakopane pod ziemią złoto, choć i to by się znalazło na ziemiach, przez które przetoczyła się wojenna zawierucha. Mówimy raczej o niepoznanych i wciąż niedocenianych atrakcjach podziemnych. Wszyscy kojarzymy wspaniałą kopalnię w Wieliczce, ale czy ktokolwiek słyszał o podziemnej kopalni kredowej w samym centrum Chełma, w której straszy prawdziwy Duch Bieluch? 

Nie wspominając już od podziemnym  nazistowskim kompleksie Riese, zlokalizowanym w Górach Sowich. Podziemny bunkier, fabryka i mroczne tunele o niewiadomym przeznaczeniu do dziś rozpalają wyobraźnię turystów. I to wszystko wykute rękami więźniów, którzy przeżywali jedynie kilka tygodni morderczej pracy! Dodatkową, niezwykłą atrakcję stanowi podziemny spływ łodzią w kompleksie Włodarz.

Będąc przy temacie podziemnych atrakcji nie sposób nie wspomnieć również o naturalnie pięknych jaskiniach. Największa i najatrakcyjniejsza dla turystów Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na terenie Dolnego Śląska. Jej największa część – świeżo odkryta Sala Mastodonta - to jaskinia długa na 100 i wysoka na 30 metrów!

b2ap3_thumbnail_2015_Jaskinia_Niedwiedzia_w_Kletnie_szkielet_niedwiedzia_jaskiniowego_01.JPG

 

Niedźwiedź jaskiniowy – szkielet z Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl ], via Wikimedia Commons

W schronisku górskim

Prosty pomysł na prawdziwą przygodę! Nieważne, czy miałby być to weekend w schronisku w kultowych Bieszczadach, Tatrach czy w Karkonoszach. Chodzi o sam malowniczy teren, ucieczkę od ludzi i... dobre nastawienie.

b2ap3_thumbnail_tatras-583294_1280.jpg

Wystarczy zapakować śpiwór, kilka konserw, starą mapę i ruszyć w góry w starym stylu - oczywiście po zaklepaniu miejsca w schronisku. Co dalej? Wyłączyć dźwięk w telefonie, zejść z utartych szlaków, chodzić cały dzień po górach, rozglądać się dookoła i chłonąć piękno przyrody. Po takim weekendzie, spędzonym z dala od ludzi, elektroniki i głośnej cywilizacji, poczujemy się jak nowo narodzeni! 

Ostoja ptactwa i dzikiej przyrody!

I na końcu jedna z najbardziej niezwykłych atrakcji w Polsce. Niewiele osób wie, że w północnej części Dolnego Śląska znajduje się prawdziwy ptasi raj! Stawy Milickie, znajdujące się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy, to kompleks 285 stawów, których łączna powierzchnia wynosi aż 77 km2! Stawy Milickie to największy kompleks stawów w Europie i największy w Polsce rezerwat przyrodniczy. 

Zbiorniki wodne służą hodowli ryb, ze sławnym karpiem milickim na czele. Tam gdzie jest woda i ryby, tam są i ptaki. Nic więc dziwnego, że już od 1963 roku akweny stały się ostoją dla 276 gatunków ptactwa wodnego i błotnego. Unikalną przyrodę można obserwować dzięki szlakom wytyczonym pomiędzy stawami oraz wieżom i stanowiskom obserwatorskim.

A Wy jakie macie pomysły na weekendowe wyprawy po Polsce? 

b2ap3_thumbnail_great-egret-599205_1280.jpg

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!