Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Dlaczego warto jechać na Słowację?
Słowacja to trochę niedoceniany pod względem turystycznym kraj. Większość z nas kojarzy ją przede wszystkim z tanimi zakupami i ewentualnie przystankami w drodze do sąsiedniej Austrii. Okazuje się, że nasi południowi sąsiedzi mają znacznie więcej do zaoferowania, niż tylko korzystne ceny. Sprawdźmy zatem, co ciekawego czeka na nas na Słowacji.
Wszechstronna oferta turystyczna, piękne krajobrazy i ciekawe zabytki sprawiają, ze Słowacja to kraj, który warto odwiedzić zarówno w trakcie wakacyjnego urlopu, jak i nawet podczas krótkiego wypadu na majówkę. Doskonałą opcją jest także odwiedzenie kraju w zimie – naturalnie jest to największa gratka dla narciarzy. Niezależnie od pory roku i długości wyjazdu, na Słowacji na pewno nie będziemy się nudzić.
Raj dla górali
Wszyscy ci, którzy mają dość skomercjalizowanych Krupówek i zatłoczonego Zakopanego, powinni wybrać się na Słowację. Aż 61% powierzchni kraju zajmują różne pasma górskie, z których wystarczy wymienić chociażby Tatry Wysokie, z najwyższym tatrzańskim szczytem Gerlachem ( 2655 m.n.p.m), czy Wielką i Małą Fatrę. Wielbiciele górskich wędrówek, znajdą tu z pewnością coś dla siebie. Możemy zdecydować się zarówno na bardziej wymagające wspinaczki lub po prostu na przyjemny, krajoznawczy spacer po niewielkich wzniesieniach.
Wielkim plusem słowackich gór jest doskonała infrastruktura i znacznie mniej zatłoczone szlaki niż np. po polskiej stronie Tatr. Wprawdzie na chwilę intymności i samotnego obcowania z majestatem gór nie ma co liczyć, ale też nie grozi nam "skrobanie marchewek" przez innych piechurów. Naturalnie nie brakuje tu także prawdziwych górskich kurortów, tłumnie odwiedzanych przez turystów. Przykładem mogą być Smokowiec i Tatrzańska Łomnica, które szczególnie zimą tętnią życiem i górską przygodą.
Termy
Wprawdzie Słowacja nie ma dostępu do morza, ale kto powiedział, że nie można tu zakosztować kąpieli w naprawdę ciepłej wodzie. Kąpieliska termalne to z pewnością jedna z największych atrakcji turystycznych kraju. Niektóre z nich posiadają właściwości lecznicze, a temperatura wody może być naprawdę wysoka. Najpopularniejszym tego rodzaju kąpieliskiem jest Tatralandia. Park wodny oferuje nie tylko mnóstwo atrakcji, ale także zapierający dech w piersiach widok na Tatry. Cena biletu całodziennego to koszt około 80 zł.
Podobnymi widokami, a także wodą w temperaturze 38 stopni, wydobywaną na głębokości 1300 m.p.p.m. może się pochwalić całoroczny kompleks basenowy w Popradzie. Miejscowość stanowi także atrakcję turystyczną i jest dobrym miejscem wypadowym do górskich wędrówek po słowackiej stronie Tatr. Warte wspomnienia są także termy Besenova czy Meander Park w Oravicach.
Kraina zamków
W kraju naszych południowych sąsiadów znajduje się ponad 200 zamków, wybudowanych w różnych stylach architektonicznych. Jeśli lubimy zwiedzanie interesujących zabytków i poznawanie pasjonujących historii, wyprawa szlakiem słowackich grodów będzie wspaniałą przygodą. Oto kilka najciekawszych i wartych zobaczenia budowli:
-
Zamek Spiski (Spišský Hrad) – na zdjęciu powyżej. To jeden z największych w Europie kompleksów zamkowych, którego początki sięgają przełomu XI i XII wieku. Niestety, większa jego część jest w ruinie, jednak położona na wzgórzu budowla, prezentuje się bardzo efektownie. W jego okolicach biegnie atrakcyjna trasa spacerowa, opatrzona punktami informacyjnymi. W zrekonstruowanej części zamku mieści się niewielkie muzeum, w którym zwiedzający mogą poznać historię zamku oraz okolicy. W 1993 roku Spišský Hrad został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
-
Zamek Orawski (Oravský hrad) – to wzniesiona na skale górującej nad rzeką Orawą, jedna z najpiękniejszych słowackich warowni. Budowę rozpoczęto w pierwszej połowie XIII wieku, a w jego skład wchodzą mury obronne, wieże oraz zamek górny, średni i dolny, a także podziemne korytarze. W kompleksie zamkowym odbywają się przedstawienia teatralne oraz koncerty. Wielką popularnością wśród turystów cieszy się nocne zwieszanie zamkowych zabudowań.
-
Zamek Bojnicki (Bojnický zámok) – to bajkowa budowla, która urzeka zwiedzających iście disnejowskimi wieżami. Wzniesiony został na fundamentach średniowiecznego grodu w XI wieku. Obecnie jest to miejsce bardzo atrakcyjne dla turystów, nie tylko przez wzgląd na wspaniałą architekturę, ale także przez bogactwo odbywających się tu imprez. Liczne przedstawienia, koncerty, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy Festiwal Duchów i Straszydeł z pewnością zapewnią zwiedzającym sporo emocji.
Bratysława
Stolica kraju jest miastem, które ma wiele do zaoferowania. To potężnie rozwijający się ośrodek kulturalny, w którym nie brakuje zabytków i ciekawych wydarzeń artystycznych. Niewątpliwą chlubą miasta jest górujący nad nim Zamek Bratysławski z początku X wieku oraz tajemniczy Zamek Devin (na zdjęciu), stojący na skale u ujścia Morawy do Dunaju. Do najważniejszych zabytków Bratysławy należą także Katedra św. Marcina z XIII wieku czy słynny niebieski kościółek.
Warto także przespacerować się po nastrojowych, wąskich uliczkach starego miasta, pełnych tajemniczych zakamarków i kawiarnianych stolików, by wpaść np. na pomnik przedstawiający poczciwego kanalarza Čumila.
Zobacz również
Jeżeli planujesz podróż do Włoch, sprawdź też tanie loty z Warszawy do Rzymu lub tanie loty z Warszawy do Mediolanu.
Nasi użytkownicy szukali też tanich lotów z Warszawy do Florencji i z Berlina do Mediolanu.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty z Okęcia do Atlanty, tanie loty do Zurychu, loty z Warszawy do Lizbony, najtańsze bilety z Warszawy do Katanii, tanie bilety lotnicze, krajowe bilety lotnicze, Loty do Wloch.