przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Cypr. Słoneczna wyspa bogini miłości

0.-cyprus-2169482_1280_pixabay

Na trzeciej co do wielkości wyspie basenu Morza Śródziemnego słońce świeci przez ponad 300 dni w roku a temperatura w najzimniejszym miesiącu rzadko spada poniżej 15°C. Tu także z morskiej piany narodziła się Afrodyta - bogini piękna i miłości. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie na Cyprze! 

Miejsce narodzin bogini

W zatoce Petra tou Romiou z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta. Z miejscem związane są lokalne przesądy. I tak, żeby zachować wieczną młodość należy trzykrotnie opłynąć środkową skałę podczas pełni księżyca. Najlepiej nago. Z kolei chcąc spotkać miłość lub liczyć na jej odwzajemnienie trzeba znaleźć kamień w kształcie serca. Jeśli wam się to nie uda, zawsze pozostaje zawieszenie wstążki (daru wotywnego) na przybrzeżnych krzewach, co będzie się równało prośbie o zesłanie miłości.

Fot. Agnieszka Zawistowska

Fot. Shutterstock 


Kurort pełen zabytków

Doskonałą bazą wypadową stanowi Pafos, miasto założone w IV wieku p.n.e. znane z licznych zabytków, obecnie jeden z najpopularniejszych kurortów na wyspie. Dumą miasta są mozaiki zdobiące podłogi kilku odkopanych budowli z II i III wieku n.e. W Domu Dionizosa są to zakrapiane winem uczty, w Domu Orfeusza – śpiewak z lirą otoczony przez słuchaczy. Z kolei Dom Ajona zawdzięcza swoją nazwę scenie, w której boski sędzia rozstrzyga konkurs piękności morskich nimf. 

Fot. Agnieszka Zawistowska

Nietknięty zakątek Cypru

Innym ciekawym miejscem związanym z Afrodytą jest półwysep Akamas leżący na północ od Pafos. Region słynie z pięknych widoków i wspaniałej przyrody: lasów, nadmorskich klifów, piaskowych wydm i skał wulkanicznych. Utworzono tu kilka szlaków turystycznych, które zaczynają się przy tzw. Łaźniach Afrodyty. Wedle legendy to właśnie tu bogini zażywała upiększającej kąpieli, gdy zaskoczył ją Akamas, syn Tezeusza. Afrodyta zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia, jednak miłość bogini i zwykłego śmiertelnika nie miała szans powodzenia.

Fot. Shutterstock

Pielęgnowane tradycje

Wioski leżące w górach Troodos są niezwykle urokliwe. Życie toczy się tutaj innym rytmem. Omodos wyłożona 500-letnim brukiem przypomina francuską wioskę i słynie z wyrobu koronek. Z kolei Lania zachwyca tradycyjnymi kamiennymi domami oraz starą tłocznią wina i oliwy. Letnisko zamieszkane głównie przez artystów znane jest z produkcji 10-letniej Commandarii (wina deserowego), którą duchowni wykorzystują w celach liturgicznych. Będąc w tych rejonach, warto odwiedzić klasztor w Kykkos, którego wnętrze, wypełnione ikonami oraz drogocennymi żyrandolami, tonie w złocie. Tu przechowywana jest ikona Matki Boskiej namalowana przez samego Łukasza Ewangelistę i pokryta 24-karatowym złotem. 

Fot. Agnieszka Zawistowska

Kulturalne serce wyspy

Malownicze Limassol pełne jest barów, restauracji, drobnych uliczek i centrów handlowych. Ludzie prowadzą tu bujne życie towarzyskie - kawiarnie są zapełnione od pory lanczu aż po świt. Mieszkańcy znani są ze słabości do świętowania, co szczególnie widać w trakcie hucznie obchodzonego karnawału. Warto się tu zjawić także we wrześniu, kiedy odbywa się Święto Wina. Nieopodal Limassol leży Kurion – państwo-miasto założone przez Mykeńczyków. To tutaj znajduje się wspaniały starożytny teatr z II wieku p. n. e., który dzięki renowacji w 1960 roku może dziś pomieścić do 3500 widzów. W lecie organizowane są tu koncerty i wystawiane przedstawienia. 

Fot. Agnieszka Zawistowska

Stolica linią podzielona

Wizyta na Cyprze nie byłaby kompletna bez odwiedzenia jej północnej części, tak innej od południowej. W 1974 roku, w wyniku bratobójczych walk między mieszkańcami narodowości greckiej i tureckiej, kraj został podzielony na dwie części. Tzw. Zielona Linia przebiega przez środek starego miasta w stolicy kraju - Nikozji. Do punktu granicznego prowadzi główna ulica Ledra, wypełniona sklepami, knajpkami i straganami z pamiątkami. Ceny są znacznie niższe niż w pozostałej części kraju, dlatego warto rozejrzeć się tu za upominkami. Po północnej, tureckiej stronie Nikozji warto m.in. zobaczyć Plac Atatürka – przez stulecia centrum polityczne kraju oraz Büyük Hamam – największą publiczną łaźnię.

Fot. Agnieszka Zawistowska

Dla aktywnych i lubiących zabawę

Ayia Napa to imprezowe nadmorskie kąpielisko, którego nazwa w tłumaczeniu oznacza dosłownie „święty gaj". W centrum miejscowości stoi uroczy, średniowieczny klasztor Matki Boskiej z Gaju otoczony wysokim murem. Ayia Napa znana jest z pokrytych drobnym białym piaskiem plaż (m.in. Nissi). To doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Warto także odwiedzić przylądek Greco, najbardziej wysuniętą na południowy wschód część Cypru, który wznosi się skalistym cyplem ponad morze. Okoliczne zatoki to raj dla płetwonurków, a cały teren należy do rezerwatu przyrody.

Fot. Shutterstock

Szlakiem historii

Famagusta, największe miasto wschodniego Cypru, mieści klasztor św. Barnaby z grobem Apostoła Pawła oraz meczet Lali Mustafy Paszy (dawna katedra św. Mikołaja). Niegdyś było to miejsce koronacji króla Cypru na tytularnego króla Jerozolimy. Kilka kilometrów od Famagusty znajduje się Salamina, której ruiny są prawdopodobnie najcenniejszym obiektem archeologicznym na wyspie. Miasto było ważnym ośrodkiem kultu Zeusa. Rzymianie wznieśli tu teatr, łaźnie i palestrę, a także świątynię najwyższego z bogów. Z czasem budowle ozdobiono marmurowymi rzeźbami, a następnie wzbogacono mozaikami. 

Fot. Pixabay

W malowniczej scenerii

Dumą Cypru Północnego jest Kyrenia i jej okolice (w tym Opactwo Bellapais). Twierdza i port miały w historii decydujący wpływ na to starożytne miasto. Z górującego nad zatoką zamku roztacza się piękna panorama na malowniczy port, który wieczorami tętni życiem.Knajpki i tawerny wypełniają się turystami delektującymi się specjałami kuchni orientalnej. Ceny podawane są w lirach tureckich, ale płatność przyjmowana jest także euro. Niedaleko miasta znajduje się jedna z największych atrakcji na wyspie - Zamek św. Hilariona. Położony na wzgórzu przez lata służył między innymi jako twierdza krzyżowców oraz letnia rezydencja królów. 

Fot. Shutterstock

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty z Cypru. Lecisz z powrotem? Sprawdź też, bilety na Cypr.

Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Warszawy do Stambułu, z Warszawy do Frankfurtu oraz, połączeń lotniczych z Krakowa do Paryża.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Rzymu, Pakiety z Krakowa, połączenia z Warszawy do Brukseli, tanie bilety lotnicze, wyszukiwarka tanich lotów.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Plecaki dla dzieci, Walizki dla dzieci, Plecaki biznesowe, Walizki i Walizki dla dzieci.