Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Dlaczego warto wybrać się na Cyklady?

0.-shutterstock_190671116

Znane są z bielonych domów, wijących się uliczek, młynów wiatrowych, pięknych plaż oraz kościołów z niebieskimi kopułami. Cyklady stanowią także kolebkę cywilizacji – tu powstała i rozwinęła się wspaniała kultura, która fascynuje do tej pory. Wyspy oferują liczne atrakcje dla każdego typu podróżnika, przyciągają ciekawymi festiwalami i wydarzeniami oraz kuszą doskonałymi lokalnymi produktami.

Cyklady na pierwszy rzut oka

Nazwa „Cyklady" odnosi się do wysp tworzących krąg (z grec. kyklos) wokół świętej wyspy Delos. Archipelag leży w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego i składa się z ok. 220 większych i mniejszych wysp, z czego 24 są zamieszkane. Największą wyspą jest Naksos, a stolicą Siros. Życie koncentruje się w stolicy danej wyspy, której nazwa najczęściej brzmi „Chora" – w niej znajdziecie pozostałości po weneckiej okupacji, czyli kastro (zamek). Wyspy różnią się charakterem. Jedne są bardziej rozrywkowe (Mykonos, Ios), inne spokojniejsze (Folegandros). Przyciągają miłośników architektury (Siros), przyrody (Milos), sportów wodnych (Paros), dobrego jedzenia (Naksos), pięknych plaż (Antiparos) oraz zakochanych (Santorini).

Fot. Shutterstock. Bielone domy, niebieskie kopuły kościołów i osiołki są wpisane w krajobraz archipelagu

Fot. Shutterstock 


Każda pora jest dobra

Kiedy jechać na Cyklady? Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj wypoczynku się nastawiacie. Największe upały przypadają na szczyt sezonu turystycznego (lipiec-sierpień), wtedy też jest najtłoczniej. To najlepszy czas dla tych, którzy pragną zabawić się na wyspach, szczególnie na Mykonos i Ios. Dobrym momentem na wyjazd jest czerwiec i wrzesień – nadal dni są bardzo ciepłe, a ceny stają się rozsądniejsze. To świetny czas dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas. Przyjazd w maju i październiku może być ryzykowny ze względu na pogodę oraz dość nieregularnie kursujące promy. Bywa, że wraz z początkiem października wyspy jeszcze miesiąc wcześniej tętniące życiem wydają się wymarłe. Tak jest w przypadku Ios, Folegandros oraz Antiparos. 

Fot. Shutterstock. Cyklady stanowią jedne z najbardziej malowniczych greckich wysp

Island hopping

Przedostanie się promem lub wodolotem z jednej wyspy na drugą, pod warunkiem, że leżą na jednej trasie, odbywa się bez problemów. Gorzej może być w przypadku rejsów pomiędzy wyspami z dwóch różnych szlaków. Skoordynowanie wyprawy wymaga większego wysiłku, ale nie jest niemożliwe. Bez trudu znajdziecie również firmy czarterujące jachty, łodzie motorowe czy katamarany. Łódź wynajmuje się zwykle na 1 lub 2 tygodnie (od soboty po południu, do soboty rano), ze skiperem, załogą lub bez. W przypadku wynajęcia łodzi bez skipera, należy posiadać licencję lub międzynarodowy certyfikat potwierdzający umiejętności nawigacyjne i kwalifikacje do obsługiwania radiostacji VHF. Licencje powinny posiadać 2 osoby z załogi. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja. Rejsy wycieczkowe są popularną atrakcją na Cykladach

Malownicze krajobrazy

Cyklady to w większości wyspy skaliste znane z charakterystycznego jałowego krajobrazu. Wyjątek stanowią porośnięte lasami Kea, Andros i Naksos, których doliny wypełnia bujna roślinność. W przypadku tej ostatniej warto odwiedzić zieloną Melanes oraz wypełnioną bizantyjskimi kościołami i weneckimi twierdzami dolinę Tragea, która urzeka gajami oliwnymi i winnicami. Wyspy obdarzone są unikalną florą i fauną, co czyni je doskonałym kierunkiem dla miłośników przyrody. Geologicznie także stanowią fascynujące zjawisko, czego najlepszymi przykładami są Santorini i Milos z ciekawymi formacjami skalnymi. Entuzjaści pieszych wycieczek docenią szlaki turystyczne na Folegandros wiodące przez całą wyspę wśród starych murów, porzuconych domostw, młynów oraz odosobnionych kapliczek. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja. Odosobniona kapliczka na Folegandros

Kąpieliska i plaże

  Archipelag mieści ok. 200 zatok z setkami plaż oblanymi przejrzystymi wodami, które doskonale nadają się do pływania oraz nurkowania. Jedne z najpiękniejszych plaż znajdują się na Milos, w tym słynąca ze skał w niesamowitych kolorach i turkusowych wód Paleohori, otoczona klifami Tsigrado czy przywołująca na myśl krajobraz księżycowy Sarakiniko. Pięknym miejscem jest również Czerwona Plaża na Santorini oraz Manganari na Ios, gdzie nakręcono wiele scen kultowego filmu „Wielki błękit". Z kolei Antiparos posiada pierwszą w Grecji oficjalną plażę dla nudystów. Sporo podobnych miejsc jest też na Mykonos. W przypadku innych regionów są to najczęściej wydzielone (nieoficjalne!) fragmenty plaży dla preferujących nagie opalanie. Z kolei Mekką dla entuzjastów sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i kitesurfingu będą plaże na Paros, w tym Golden Beach i Pounda Beach.

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja. Plaża nudystów na Antiparos

Biało-niebieskie tradycje

Bielone kwadratowe domy z kolorowymi drzwiami i okiennicami, wąskie uliczki oraz niebieskie kopuły kościołów to wizytówki Cyklad. Takie przykłady architektury zobaczycie m.in. w Chorze na Mykonos (zdecydowanie najpiękniejsze i najbardziej zadbane cykladzkie miasteczko), Antiparos, Ios, Koufonisii, a także w Naoussie na Paros czy Oia na Santorini.
Wiele wysp i osad charakteryzuje się bogatą różnorodnością wpływów. W czasach średniowiecza Wenecjanie stworzyli piękne miasteczka zamkowe z dwupiętrowymi domami budowanymi jeden obok drugiego, twierdzami oraz labiryntem uliczek, które miały na celu zmylić piratów. Doskonałym tego przykładem jest dzielnica Kastro na Naksos.
Warto również wspomnieć o imponujących neoklasycystycznych budynkach, którymi szczycą się wyspy Andros i Siros. Stolica tej ostatniej - Ermupoli, słynie z pięknych placów oraz stylowych rezydencji.

Fot. Shutterstock. Chora w Mykonos - najlepszy przykład architektury cykladzkiej

Cykladzkie festiwale

Od czerwca do października odbywa się szereg festiwali – od kościelnych panigiri po wydarzenia kulturalne i artystyczne. W drugiej połowie sierpnia na Santorini nad wysepką Nea Kameni odbywa się spektakularny festiwal fajerwerków Ifestia nawiązujący do erupcji wulkanu. Miłośnicy sztuki docenią odbywający się na Siros Festiwal Egejski skupiający muzyków, tancerzy i aktorów z całego świata, a także Międzynarodowy Festiwal Muzyki Klasycznej. Co roku od kwietnia do października na Naksos odbywa się Domus Festival składający się na koncerty, pokazy filmowe, wieczory buzuki, recitale fortepianowe oraz występy taneczne. Mykonos może pochwalić się słynnym Międzynarodowym Festiwalem Gejowskim XLSIOR ściągającym tłumy imprezowiczów z całego świata, a wyspa Paros Festiwalem Pirackim Koursariki.

Fot. T-photography/ Shutterstock. Taniec i muzyka są nierozerwalnie związane z grecką kulturą

Wspaniałe lokalne produkty

Świeże ryby i owoce morza, mięso, z którego wytwarza się doskonałe wędliny i kiełbasy oraz bogate w smaku warzywa jak ziemniaki z Nakos czy pomidory i kapary z Santorini stanowią wizytówki kulinarne wysp. Ale na tym nie koniec. Nie można zapomnieć o fantastycznym miodzie będącym podstawą tutejszej diety oraz serach, których sława wybiega daleko poza Grecję. Koniecznie powinniście spróbować kopanisti z Mykonos, gruyere i arseniko z Naksos, San Michalis z Siros oraz skotiri z Ios. Posiłki nie byłyby kompletne bez wina. Wyspami, które specjalizują się w jego produkcji są Paros oraz Santorini, z której pochodzi słynne deserowe Vinsanto. Wiele składników tutejszych potraw oznaczonych jest PDO, czyli chronioną nazwą pochodzenia, co już świadczy o ich unikalnym charakterze.

Fot. Shutterstock. Mezedes - zestaw potraw, podawanych jako zakąska

Atrakcje dla każdego, czyli co warto zobaczyć

Każda z cykladzkich wysp ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Na Antiparos będzie to Spilio Stalaktiton, licząca 45 mln lat jaskinia odkryta w czasach Aleksandra Wielkiego, a na sąsiedniej Paros Park Petaloudes, czyli Dolina Motyli znana z magicznej scenerii. Zadziwiające geologicznie miejsca, jak choćby mieniący się czerwienią przylądek Vani, zobaczycie na Milos, która może się także poszczycić najstarszymi w Grecji katakumbami (te uchodzą za jedne z najważniejszych pozostałości po pierwszych chrześcijanach). Naksos wprawi was w zachwyt wspaniałymi antycznymi budowlami, w tym marmurową bramą zwaną Portara oraz świątynią Demeter – jedną z najlepiej zachowanych starożytnych budowli w Grecji. Będąc na Santorini, warto odwiedzić słynne stanowisko archeologiczne Akrotiri okrzyknięte drugimi Pompejami oraz wspaniałe winnice, których na wyspie znajduje się kilkanaście. 

Fot. Agnieszka Zawistowska/ Akcja Grecja. Świątynia Demeter na Naksos

Nawigacja dodatkowa