przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • OK
Szukaj
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

10 rzeczy, których obawiasz się w podróży. To tylko wymówki!

Damselfish-swim-in-shallow-water-in-Palaus-inner-lagoon-Mikronezja-Oceania-shutterstock_255796441

Motywacja do podróżowania drzemie w wielu osobach, ale są także zatwardziali domatorzy, którzy na samą myśl o trudnościach związanych z podróżą odpuszczają. Wolą oglądać zdjęcia i filmy z dalekich krajów. Obawiają się braku zrozumienia, zmiany czasu, egzotycznych chorób i ograniczają się do wodzenia palcem po mapie. A potem żałują życia spędzonego przed telewizorem.

Ta cała rezerwacja...

Zabukowanie biletu do dalekiego kraju napawa Cię przerażeniem? To proste – w dobie internetu wystarczy kilka kliknięć, a rezerwacja samolotu przypomina kupno biletów na autobus. Wystarczą nasze dane i numer karty, w razie wątpliwości ekipa Tanich Lotów służy pomocą.

To samo dotyczy hoteli, wypożyczenia samochodu czy rezerwacji wycieczki. Gdy podróżujemy samodzielnie i składamy wszystkie części podróży sami, jesteśmy prowadzeni za rękę po intuicyjnych systemach rezerwacyjnych.

Fot. Shutterstock 


Nie znam języka

Systemy rezerwacji są najczęściej polskie, a te zagraniczne opierają się na kilku podstawowych zwrotach, co ma ułatwić życie podróżującym. W większych miastach, szczególnie europejskich, możemy liczyć na polskie przewodniki, a angielski staje się coraz powszechniejszy. Warto nauczyć się choćby podstawowych zwrotów, nawet jeśli na co dzień nie operujemy językiem angielskim.

W ostateczności możemy skorzystać z pełnego pakietu wycieczkowego wykupionego w biurze podróży. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z zagranicznymi wojażami, wybierzmy all inclusive. Wcale nie musi być drogo, a mamy pewność, że razem z nami pojadą inni Polacy i będziemy mieli opiekę rezydenta.


Oszuści i naciągacze

Tego obawiamy się na każdym kroku – poczynając od rezerwacji po pobyt za granicą. Boimy się, że cena wycieczki jest zbyt niska i stracimy nasze pieniądze. Tymczasem wcale nie jest ona podejrzana i nie musi oznaczać dodatkowych opłat. Wystarczy śledzić tanie-loty.com.pl by się przekonać, jak tanie potrafi być latanie.

Boimy się też oszustów, którzy zaoferują nam hotel w wysokim standardzie, a na miejscu okaże się on ruderą. Nie chcemy wsiadać do lokalnych taksówek z góry zakładając, że ktoś wyłudzi od nas pieniądze. To może prowadzić do sytuacji, w których będziemy się obawiali przyjąć czyjąś pomoc obawiając się jego złych intencji.

Pamiętajmy, że ludzie są z reguły życzliwi. Prawdopodobieństwo, że ktoś będzie chciał nas skrzywdzić jest niemal zerowe. Jeśli korzystamy z tanich lub darmowych noclegów u lokalnych mieszkańców, bądźmy otwarci. Gdy ktoś deklaruje ten rodzaj pomocy i umieszcza swoje dane w sieci, raczej nie ma zamiaru napaść na nas w nocy.

Nie zwalnia nas to ze zwykłej ostrożności i zapobiegliwości. Czytajmy opinie o hotelach, gospodarzach na couchsurfingu, najbardziej opłacalnych środkach transportu. Jeśli coś wzbudzi naszą wątpliwość, wycofajmy się. A co najważniejsze – jeśli nie czujemy się pewnie, postarajmy się sprawiać takie wrażenie. Ofiarami oszustw zazwyczaj padają osoby, które już z daleka na nie wyglądają.


Okradną mnie

 Są kraje i dzielnice opanowane przez kieszonkowców, jednak o trzymaniu portfela przy sobie nikt nam nie musi przypominać nawet w Polsce. Miejmy oczy dookoła głowy: telefon, klucze i pieniądze mogą niepostrzeżenie zniknąć niezależnie od tego, gdzie jesteśmy.

Tam, gdzie turyści najczęściej padają ofiarą kieszonkowców, zachowajmy szczególne środki ostrożności. Saszetka na pieniądze noszona na biodrach pod ubraniem to podstawowe wyposażenie każdego backpackera. Nie trzymajmy też wszystkich pieniędzy w jednym miejscu: rozdzielmy je, część trzymajmy w portfelu przy sobie, część w bagażu głównym, część w podręcznym. Nie chwalmy się telefonem i markowymi ubraniami.


Bezpieczeństwo

Porwania, morderstwa i terroryzm mają miejsce wszędzie, ale w różnej skali. O ile nie jedziemy do Syrii, czy innych krajów ogarniętych działaniami wojennymi, nie obawiajmy się na zapas. Zamiast żałować – jedźmy, ale obserwujmy swoje otoczenie. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy.

Nie przerażajmy się statystykami przestępstw, które często zakłamują skalę. Np. co prawda w Indiach zdarza się ilościowo więcej gwałtów niż w Polsce, ale biorąc pod uwagę liczebność kraju, w Indiach jest ich statystycznie półtora raza mniej (dane na 2015 r., polska policja, GUS, BBC).

Będąc świadomymi innej kultury i obyczajów możemy zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Nie bójmy się głośno wyrażać sprzeciwu, jeśli coś nam się nie podoba. Nie traćmy głowy. Nikt rozsądny będąc samotną kobietą nie wejdzie przecież w pełną mężczyzn nieoświetloną ulicę w szemranej dzielnicy, słynącej z handlu narkotykami i rozbojów, ani nie pójdzie samotnie do niczyjego domu, jeśli dobrze nie zna tej osoby.

Rozsądny człowiek potrafi poradzić sobie wszędzie. A wypadki? Trzęsień ziemi, pożarów i tsunami nie jesteśmy w stanie przewidzieć rezerwując urlop z wyprzedzeniem. To dla nas jedno zmartwienie mniej. Coś w tym jest, że najwięcej wypadków zdarza się w domu, a jak ktoś ma pecha to i w drewnianym kościele cegła mu na głowę spadnie.


Egzotyczne choroby

Jedynie wyjeżdżając do 19 krajów świata musimy się szczepić na egzotyczne choroby: żółtą febrę bądź zakażenie meningokokowe. Oczywiście są także szczepienia zalecane, ale nie panikujmy na zapas. Jest duże prawdopodobieństwo, że tam gdzie chcemy jechać akurat nic nam nie grozi.

Zawsze należy zachowywać podstawowe środki higieny: nie pić wody z kranu, a jedynie tą butelkowaną. Woda z kranu nie wszędzie jest tak dobra jak w Norwegii czy choćby w Polsce. Zawsze w egzotycznych krajach należy myć ręce przed każdym posiłkiem, dezynfekować dłonie. Należy się także możliwie chronić przed komarami. 


Zmiana czasu

Tak zwany jet lag, czyli złe samopoczucie z powodu nagłej zmiany strefy czasowej, to dobrze znane podróżnikom uczucie. Pojawia się już w momencie gdy różnica czasu między Polską a krajem docelowym wynosi kilka godzin. Rada? Przeczekać najtrudniejszy okres i w dalekie kraje nie jechać na tydzień, który w połowie zmarnujemy na przyzwyczajenie się do innej strefy. Albo latać bliżej.


Inna kultura

Poznawanie innych kultur powinno być traktowane jako szansa na edukację i przywilej, a nie zagrożenie. Będąc w podróży to my jesteśmy gośćmi, więc musimy się dostosować do panujących obyczajów. Tego w żaden sposób nie obejdziemy. Przed wyjazdem należy jak najwięcej czytać o obyczajach panujących na miejscu. Jeśli coś nam nie odpowiada i będziemy się czuli źle w danym miejscu, odpuśćmy.


Tęsknota za domem

Nie trzeba przecież wyjeżdżać na całe życie, a ukochane osoby można namówić na wspólne zwiedzanie świata. Jako miłośnicy podróży zdradzimy Wam pewien sekret – czasami najpiękniejsze w podróżowaniu są powroty do domu. Warto wyjeżdżać choćby dla radości posmakowania wytęsknionej polskiej kuchni po długiej nieobecności.  


Zabraknie mi pieniędzy

 Podróżowanie może być o wiele tańsze, niż wydaje się wielu osobom. Pomyśl, ile wydałby w Twoim mieście turysta, który dzięki Tobie mógłby zaoszczędzić. Obiad w barze mlecznym bywa o wiele smaczniejszy i kilka razy tańszy niż w drogiej restauracji, a koledze studentowi hostel z ładnym widokiem zareklamowałbyś prędzej niż luksusowy hotel. To samo możesz robić Ty za granicą: szukaj nie tylko reklamowanych, ale też tanich opcji. Tanie Loty są do tego najlepszym narzędziem.

Jeśli jesteś na tyle empatyczną osobą, że wyobrażasz sobie zaoferowanie sympatycznemu zagranicznemu gościowi darmowego noclegu, jesteś o krok od zrozumienia jak na całym świecie działa couchsurfing. Dzięki niemu świat jest bliżej, niż Ci się wydaje.

A gdy mimo to zabraknie gotówki? Możliwości jakie dają karty walutowe powinny nas nieco uspokoić. Możemy zapas środków przechowywać na karcie chronionej pinem, a dzięki prowadzeniu konta w dolarach, euro czy funtach unikać przewalutowania i ponoszenia dodatkowych kosztów. Zawsze też miejmy do dyspozycji więcej, niż planujemy wydać. A w razie nagłej potrzeby, miejmy stały kontakt z bliskimi mogącymi poratować nas w trudnej sytuacji. 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Siem Reap. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Siem Reap.

Jeżeli wybierasz się do Kambodży, powinny Cię również zainteresować tanie loty z Singapuru do Siem Reap.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Moskwy, Wycieczki na słoneczne wyspy, bilety lotnicze Bruksela, wyszukiwarka lotów, tanie loty po Polsce, Loty z Polski w Styczniu.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Ładowarki, Plecaki dla dzieci, Plecaki szkolne, Torby na kółkach i Walizki kabinowe.