Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Top 10 darmowych atrakcji Rumunii

zamek-Peles-Rumunia-shutterstock_285846593

Rumunia jest jednym z jeszcze słabo odkrytych krajów Europy. Nadal można tam nie natknąć się na żadnego turystę w promieniu wielu kilometrów. I już sam ten fakt powinien zachęcić podróżników do eksplorowania Rumunii.

To kraj kontrastów. Z jednej strony widać liczne pozostałości po czasach komunistycznych, z drugiej wpływy Imperium Osmańskiego i Rzymskiego. Urocze miasteczka mocno odcinają się od biedniejszej rolniczej części kraju, a pomiędzy tym wszystkim znaleźć można jedne z najbardziej malowniczo usytuowanych zamków na świecie. 

Jeśli planujesz wyjazd do Rumunii warto poznać miejsca, które będziesz mógł zobaczyć całkowicie za darmo. Oto top 10 najciekawszych z nich.

Biertan

Biertan to niewielka, ale bardzo malownicza miejscowość znajdująca się w Transylwanii. W przeszłości było zamieszkane przez Niemców, którzy osiedlili się tam już w XIII wieku. Jednak po II WŚ po tej mniejszości pozostało jedynie wspomnienie i dobrze zachowana architektura. Warto odwiedzić Biertan również ze względu na słynny ufortyfikowany kościół. Znajduje się tam również nietypowe więzienie, w którym zamykano pary chcące się rozwieść. Musieli współdzielić jedną celę i jeśli po kilku tygodniach nadal byli przeświadczeni o słuszności rozwodu, mogli się o niego ubiegać. Zgodnie z zapiskami historycznymi, tylko jedna para się na to zdecydowała przez cały czas istnienia więzienia. To dopiero terapia małżeńska!

Fot. Shutterstock

Fot. Shutterstock 


Sighisoara

To piękne średniowieczne miasteczko jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziesz tu kręte i wąskie kamienne uliczki, kolorowe domki oraz wysokie wieże kościołów, które tworzą niezwykłą atmosferę. Koniecznie wejdź na szczyt wieży zegarowej i obejrzyj Sighisoarę z góry. Widok jest fantastyczny. 

Fot. Shutterstock

Brasov

Brasov to kolejne piękne miasteczko, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Rumunii. Największymi atrakcjami jest stary rynek ze średniowieczną zabudową najwęższa uliczka w Europie oraz największy gotycki kościół w całej Rumunii. Wejdź na pobliski szczyt Tampa, zobaczysz z niego fantastyczną panoramę miasta.

Fot. Shutterstock

Zamek Bran

Zamek uznawany jest za siedzibę hrabiego Draculi, jednak jest to czysta fikcja literacka. Pierwowzorem Draculi był Wlad Palownik, który w zamku był tylko raz i to przejazdem. Niemniej jednak jest to jedna z największych atrakcji Rumunii. Wybudowany został na szczycie wzniesienia, otaczają go górskie szczyty, a mury ozdobione są bardzo malowniczymi wieżyczkami. Wejście na zamek jest oczywiście płatne, jednak z zewnątrz również warto go obejrzeć, zwłaszcza, że nie zachowało się oryginalne wnętrze zamku. 

Fot. Shutterstock

Jaskinia Scarisoara

Scarisoara to lodowa jaskinia i największy podziemny lodowiec w Rumunii. To unikalne miejsce, z niezwykłym mikroklimatem pozwalającym na tworzenie i utrzymywanie się śniegu pod ziemią. Jaskinia znajduje się w Parku Apuseni na wysokości 1165 m n.p.m. By dostać się do jaskini trzeba pokonać setki metalowych schodów, a następnie przekroczyć wejście do jaskini. Można skorzystać z dwóch ścieżek zwiedzania. Opłata za wejście jest niewielka, wynosi jedynie 11 lejów, czyli 10 zł. 

Fot. Shutterstock

Cluj Napoca

Cluj Napoca to największe i najbardziej rozwinięte miasto Transylwanii. To jedno z głównych centrum kulturalnych i historycznych w Rumunii. Można tu również znaleźć najwięcej węgierskich wpływów z racji sporej mniejszości węgierskiej zamieszkującej to miasto. W Cluj-Napoce znajduje się najwyższa w Rumunii wieża kościelna w gotyckim kościele św. Michała. Wszyscy zainteresowani sztuką i muzeami będą zadowoleni z pobytu w tym mieście.

Fot. Shutterstock

Sinaia

Sinaia to górski kurort, który powstał wokół klasztoru. Jego nazwa wywodzi się od góry Synaj. W mieście znajduje się klasztor z najstarszą kopią pierwszej Biblii wydrukowanej w Rumunii. To świetna baza wypadowa na wędrówki w górach w lecie oraz na uprawianie sportów zimowych w zimie. Jedną z głównych atrakcji w Sinai jest zamek Peles, wybudowany przez króla Karola I jako rezydencja letnia.

Fot. Shutterstock

Droga Transagarasan

Przejazd jedną z najbardziej malowniczych dróg Europy jest oczywiście całkowicie darmowy. Pamiętaj jednak o tym, aby jechać nią w odpowiedniej porze, by zobaczyć jak najwięcej z tego, co ma do zaoferowania. Droga znajduje się wysoko w Karpatach, mierzy 100 km długości, a najwyższy jej punkt znajduje się na wysokości 2032 metrów. Przejazd Transagarasan nie jest dla osób o słabych nerwach - liczne zakręty nad przepaściami mogą przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza, że nie znajdują się tam żadne barierki zabezpieczające. 

Fot. Shutterstock

Mamaia

Mamaia znajduje się nad samym Morzem Czarnym. To jeden z najpopularniejszych kurortów nadmorskich Rumunii. Nie jest to tak duże miasto jak Constanca, jednak dzięki temu jest tam o wiele bardziej kameralnie. Plaża w Mamai ma 8 km długości i jest stworzona z prawie białego piasku. W pobliżu znajdziesz również park wodny i będziesz mógł się nauczyć surfowania. 

Fot. Shutterstock

Bukareszt

​Lista miejsc wartych zobaczenia w Rumunii nie mogłaby być pełna bez stolicy tego kraju. To również idealne miejsce by zobaczyć na własne oczy działania historii. Bukareszt jest częściowo dobrze zachowany, a częściowo zniekształcony urbanistycznymi poczynaniami Ceausescu. Koniecznie zobacz olbrzymi budynek Parlamentu i pospaceruj uliczkami Starego Miasta, przy których znajdziesz kafejki, restauracje i knajpki.

Fot. Shutterstock

Nawigacja dodatkowa