Co warto wiedzieć o Grecji i Grekach przed wyjazdem

Ateny-acropol-wiosna-shutterstock_259025516
Strona 1 z 5

Kolebka europejskiej kultury. Kraina bogów, filozofii i tradycji. Dodajmy do tego przepiękne plaże, przystępne ceny i słońce świecące przez większą część roku. Jeśli myślicie, że wiecie już wszystko, jesteście w błędzie.

W ciągu ostatnich dwóch lat zwiedziłam ponad 20 miejsc w Grecji, w tym m.in. Wyspy Jońskie, Sporady, Peloponez i Cyklady. Niemal wszystkie moje wyprawy odbyłam w pojedynkę. Dzięki temu miałam szansę wtopić się w lokalną społeczność i przypatrzeć się życiu Greków „od kuchni". I uwierzcie, za każdym razem była to bezcenna lekcja!

Tradycje na wagę złota

Przywiązanie do rodziny, wiara w zrządzenia losu i przeznaczenie oraz podejście do życia, którego można pozazdrościć. Tak pokrótce można scharakteryzować Greków, których oddanie tradycji i kulturze oraz sposób w jaki to oddanie celebrują jest niezwykłe. Bawią się całe rodziny i grupy przyjaciół. Bo Grecy uwielbiają świętować – nawet bez okazji, o czym przekonacie się podczas wieczorków bouzouki w tawernach i barach. Atmosfera jest niezwykła! 

Najważniejszymi świętami narodowymi są Dzień Niepodległości (25 marca) oraz Dzień 'Ochi' (28 października), czyli Dzień „Nie" odnoszący się do odrzucenia ultimatum postawionego przez Włochów w 1940 roku. Odnośnie świąt religijnych ogromne znaczenie mają Wielkanoc oraz Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia). Uwaga! W przypadku obu tych dat ceny biletów lotniczych ostro szybują w górę, dlatego należy pomyśleć o ich wykupieniu z dużym wyprzedzeniem. 

Dużą popularnością cieszą się także panigiri, czyli festiwale, których daty uzależnione są od imienin świętego. Najwięcej z nich wypada w lecie, szczególnie w lipcu i sierpniu. Obchodzi się je bardzo radośnie, nieraz nawet hucznie. Po uroczystościach kościelnych na wiernych czekają suto zastawione stoły z jedzeniem oraz napojami wyskokowymi, a także muzykanci, którzy przygrywają do tańca. Wspaniałe jest to, że w zabawie bierze udział każdy bez względu na wiek. Podczas panigiri wszelkie podziały znikają.

​Fot. Shutterstock


 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!