Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że mimo posiadania biletu wyrzucą Cię z samolotu? Jakie przysługują Ci prawa?

Jakie jest prawdopodobieństwo, że mimo posiadania biletu wyrzucą Cię z samolotu? Jakie przysługują Ci prawa?

Niedawny przypadek brutalnego wyrzucenia pasażera z pokładu samolotu United Airlines wzbudził wiele kontrowersji. Od czasu ukazania się filmiku z tego wydarzenia w internecie wartość rynkowa akcji linii lotniczej spadła już o ponad 250 milionów dolarów.

Dzięki nagłośnieniu tego incydentu w ogniu krytyki stanęła również często spotykana praktyka overbookingu, czyli sprzedawania większej liczby biletów, niż jest dostępnych miejsc. Linie lotnicze chcą w ten sposób uniknąć latania z pustymi fotelami. Nawet jeśli niektórzy pasażerowie zrezygnują z lotu, to na ich miejsce wejdą kolejni chętni.

Overbooking

Linie lotnicze podczas sprzedaży określonej liczby miejsc zazwyczaj kierują się statystykami obłożenia lotów, które są analizowane przez modele komputerowe. Podwójne rezerwowanie miejsc następuje wtedy, gdy system wyliczy, że jest duże prawdopodobieństwo niepojawienia się pasażerów na lot. Takie działanie linii jest całkowicie legalne.

Jednak niekiedy obliczenia okazują się błędne. Wtedy przewoźnicy oferują osobom, które z własnej woli zrezygnują ze swojego lotu, darmowe przesunięcie rezerwacji wraz z gratyfikacją finansową. Wg danych udostępnianych przez amerykańskich przewoźników prawdopodobieństwo konieczności opuszczenia samolotu ze względu na overbooking wynosi 1 do 1000. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że Boeing 777 mieści na pokładzie 500 osób, to prawdopodobieństwo wydaje się niewielkie.

Rekompensaty pieniężne

Kolejne dane pochodzące ze Stanów wskazują, że 434 000 pasażerów 12. największych linii zdecydowało się na dobrowolne przebookowanie biletów w ciągu ostatniego roku. Najsłabsze wyliczenia podwójnych rezerwacji ma Delta Air Lines (130 000 pasażerów musiało zrezygnować z lotów) i właśnie United (63 000 pasażerów).

Większość pasażerów dobrowolnie rezygnuje z lotów. Wysokość rekompensat pieniężnych jest usankcjonowana przez przepisy UE i zależy od długości lotu. Za rezygnację z lotu do 1500 km należy się 250 euro, pomiędzy 1500 km a 3000 km 400 euro, a za loty dalsze 600 euro.

Fot. Shutterstock

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!