Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Świętokrzyskie czaruje - za mniej niż 1000 zł!

 

Dzień pierwszy - Ćmielów

Na rozgrzewkę polecamy wszystkim estetom i miłośnikom sztuki użytkowej Ćmielów i Fabrykę oraz Żywe Muzeum Porcelany. Łatwo tam dojechać kierując się na Ostrowiec Świętokrzyski. Figurki z Ćmielowa są bardzo popularne i możecie je znać choćby z magazynów wnętrzniarskich. Figurki te są znane na całym świacie. A w Żywym Muzeum Porcelany możemy na własne oczy przekonać się, jak one powstają, lub nawet wziąć udział w warsztatach i samemu zrobić własną. Można też kupić taką figurkę w sklepie firmowym, ale wtedy nasz budżet na pewno przekroczy 1000 zł na osobę :) 

b2ap3_thumbnail_IMG_5609.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_8457---Kielce-Wystawa-Figur-z-mielowa.JPG

 

Dzień drugi - Krzyżtopór

Skoro jeszcze mamy siły, to gwoździem programu tego dnia warto zrobić ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Jedna z najbardziej imponujących i największych ruin w Polsce! W czasach swojej świetności był to pałac otoczony murami obronnymi, pełnił więc także funkcję zamku. Było to dzieło życia wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. O przepychu tego pałacu krążyły legendy. Jego architektura odzwierciedlała pory roku – miał 4 wieże (tyle, ile pór roku), 12 sal (tyle, ile miesięcy), 52 pokoje (tyle tygodni ma rok) i 365 okien (tyle, ile rok liczy dni). Cały obiekt uważany był niegdyś za największy w Europie północnej kompleks zamkowo-pałacowy. Aż do czasu wybudowania francuskiego Wersalu.

b2ap3_thumbnail_IMG_8008---Zamek-Krzytopr-Ujazd.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_7842-IMG_7847---Zamek-Krzytopr-Ujazd.jpg

 

Dzień trzeci - Szydłów

Pozostając w kręgu architektury, historii i legend, koniecznie trzeba odwiedzić miasto Szydłów, które nazywane jest także polskim Carcassone. A to ze względu na mury, które otaczają miasto. Z daleka robią imponujące wrażenie! Wewnątrz murów można zwiedzać ruiny zamku, żydowską synagogę – nietypową, ponieważ pełniła też funkcje obronne, i kościółek Wszystkich Świętych – już poza murami miasta. Jest tam prawdziwy skarb – średniowieczne freski na ścianach. Planując wizytę w Szydłowie warto wybrać okres, gdy trwa tam festiwal śliwki – gmina jest bowiem znana jako największy w Polsce producent tego owocu. O walorach śliwowicy nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

b2ap3_thumbnail_IMG_8191.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_8237.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_8691.jpg

 

Dzień czwarty - Gołoborza

Góry Świętokrzyskie wybraliśmy właśnie z tego powodu, że można tam oglądać jedyne w Polsce gołoborza, czyli kamienne (skalne) rumowiska, które powstały na skutek działania wody, wiatru i mrozu. Podziwiać je można tylko z kilku miejsc, dlatego polecamy w szczególności przejść szlak ze Świętej Katarzyny, przez górę Łysicę aż na Łysą Górę, gdzie znajduje się sanktuarium Świętego Krzyża. Trasę tę można też zrobić w odwrotnym kierunku. Jest to wycieczka całodniowa, ponieważ trasa liczy ponad 20 km. Jednak to, co zobaczymy z tarasu widokowego przy Świętym Krzyżu wynagrodzi nam wszystkie trudy wędrówki.

b2ap3_thumbnail_IMG_9092.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_8936.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_8984.JPG

 

Dzień piąty - Wąchock

Ufff… mamy za sobą intensywne cztery dni. Dlatego na ostatni dzień proponujemy wizytę w … Wąchocku. Tak, Wąchock to miasto, które istnieje naprawdę i ma do zaoferowania o wiele więcej niż kawały o sołtysie. Co prawda sołtys doczekał się tam swojego pomnika i honorowej funkcji (wszak Wąchock to miasto), ale prawdziwą perełką Wąchocka jest klasztor Cystersów. Dlatego warto zaplanować sobie tam wizytę, zwiedzić klasztor i przylegający do niego kościół. Koniecznie wejdźcie też do muzeum, bo może nie wygląda szczególnie okazale, ale znajdziecie tam prawdziwe skarby – m.in. rękopisy króla Polski, polskich wodzów i słynnych poetów.

b2ap3_thumbnail_IMG_7441.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_7515.JPG

b2ap3_thumbnail_IMG_7494.JPG

Ile to wszystko kosztuje.

1. Transport - dojazd i powrót do Trójmiasta oraz poruszanie się po regionie Renault Clio: 500 zł na benzynę.

2. Nocleg – proponujemy agroturystykę, gdzie w komfortowych warunkach można zanocować za 100 zł/2 os, czyli 5 noclegów (jeśli przyjedziemy wieczorem)  =  500 zł.

3. Wyżywienie – zakładając że każdego dnia jemy obiad w knajpie – średnio 50 zł/2 os. = 250 zł (chociaż dzień w górach to dzień na kanapkach, a w agroturystyce my np. kilka razy dostaliśmy obiad nic za niego nie płacąc). Do tego produkty na śniadania i obiady – liczmy 30 zł/2 os = 150 zł.

4. Bilety wstępu – Fabryka Porcelany Ćmielów – 50 zł/2os; Zamek Krzyżtopór - 20 zł /2os,. bilet na zwiedzanie zabytków Szydłowa – 12 zł/2 os (w cenie biletu wszystkie zabytki, które opisaliśmy); wycieczka w góry – wejście do parku narodowego – 10 zł/2 os., wizyta w klasztorze cystersów w Wąchocku: - 12 zł/2 os.

Razem wychodzi 1504 zł, czyli po 752 zł na osobę.

Budżet można zoptymalizować np. jednego dnia zostając w agroturystyce i wypoczywając na kocu, w ogrodzie na zielonej trawie, ciesząc się ciszą, spokojem i czystym powietrzem. Za resztę, która Wam zostanie, kupcie pamiątki – koniecznie krzemień pasiasty, bo na świecie występuje on TYLKO w Górach Świętokrzyskich!

b2ap3_thumbnail_IMG_8593-krzemie-pasiasty-obrobiony.JPG

 

Jeśli chodzi o nas – to była idealna wycieczka :) Gdybyście chcieli spędzić w Górach Świętokrzyskich więcej czasu, to zapraszamy na nasz krótki filmik z migawkami, co jeszcze Was tam czeka:

Airbus'em A380 w barwach Air France do Hongkongu
Google Flights czyli Loty Google

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 134 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 128 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!8 ofert od 328 Sprawdź