Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Jak dawać napiwki w różnych krajach na świecie?

Jak dawać napiwki w różnych krajach na świecie?

Czy zastanawiasz się podczas podróży ile, jak i kiedy dawać napiwki? To wbrew pozorom bardzo grząski temat, łatwo można popełnić błąd, jeśli nie zna się zasad panujących w danych miejscu. Czy w kraju, w którym się znajdujesz napiwki są czymś obowiązkowym i oczywistym? A może jest to zwyczaj po prostu mile widziany? Możliwe, że w ogóle nie uznaje się tam napiwków, a nawet są one obraźliwe? Oto, co powinieneś wiedzieć o dawaniu napiwków w różnych krajach na świecie.

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdego z rejonów świata oraz rozbudowaną infografikę.

Bliski Wschód

W tej części świata dawanie napiwków bywa bardzo skomplikowane. Niekiedy należy się wykazać niezwykłą subtelnością, by kogoś nie urazić.

W Dubaju do każdego rachunku z hotelu, restauracji i barów automatycznie naliczane jest 10% napiwku. Napiwki są później rozdzielane równo pomiędzy pracowników. Jeśli chcesz, możesz dorzucić coś więcej, ale nie musisz.

W Iranie nie oczekuje się w ogóle napiwków. W Jordanie można zostawić 5-10% wartości rachunku w restauracji i jednego dinara dla portiera i pokojówek.W Izraelu napiwki są doliczane do rachunku, jednak wypada zostawić około 6 szekli portierowi za wniesienie walizek i tyle samo dla pokojówek.

W przypadku Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w restauracjach powinno się zostawić zdecydowanie więcej niż w innych krajach Bliskiego Wschodu, bo 15-20%. W przypadku portierów i pokojówek oczekiwane są 2-5 dolary. Nie powinno się prosić o zapakowanie niezjedzonego jedzenia na wynos. Jest ono przekazywane obsłudze lub bezdomnym. Dodatkowo jeśli będziesz odwiedzać jakiś meczet, pamiętaj by zostawić dolara osobie, która będzie pilnowała Twoich butów lub jeśli jesteś kobietą, wręczy Ci szal do zasłonięcia.

Fot. Pixabay


Afryka

Na tym kontynencie napiwki są zawsze mile widziane. Można je wręczać bez skrępowania, jednak należy uważać, by nie przesadzić i nie dać się naciągnąć.

W Maroku 10% napiwku w restauracjach to całkiem dużo, jednak wcześniej należy się upewnić, czy nie jest on doliczony do rachunku. Zwyczajowo oferuje się portierom 2 dolary za każdą walizkę i 5 dolarów dla pokojówek. Taksówkarze zazwyczaj oczekują, że nie będą musieli wydawać reszty, więc nie płaćcie zbyt wysokimi nominałami.

W RPA w restauracjach oczekuje się nieco wyższych napiwków, ok 15%. 1-2 dolary powinny natomiast wystarczyć pokojówkom i portierom. Taksówkarze liczą na dodanie 10% w rozliczeniu. Oprócz zwyczajowych napiwków, powinno się pamiętać również o parkingowych, którzy są zwykle zatrudniani na lotniskach przez rząd, w ramach walki z bezrobociem. Utrzymują się oni jedynie z napiwków, które powinieneś dawać w randach. 15-20 randów za przyprowadzenie samochodu powinno być wystarczającą kwotą.

W Egipcie w restauracjach napiwki są wliczane w rachunek, jednak oczekiwane jest dodanie jeszcze 5-10% ponad to. W hotelach należy zostawić 1. dolara dziennie dla pokojówek oraz 1. dolara za walizkę dla portierów. Taksówkarze zazwyczaj oczekują na napiwek w wysokości 10%, co jak na kraje Bliskiego Wschodu jest sytuacją nietypową.


Ameryka Południowa, Północna i Środkowa

Dawanie napiwków w Ameryce Południowej nie jest zwyczajowe. Zazwyczaj wystarczy 10% ceny w restauracjach. W niedalekiej przeszłości napiwki były bardzo niskie, teraz ze względu na szalejącą w niektórych krajach inflację po prostu należy dawać więcej.

W Argentynie i Kolumbii oczekiwane jest 10% napiwki w restauracjach i 25 pesos w hotelach dla pokojówek i portierów. Taksówkarze zazwyczaj nie spodziewają się napiwków, ale mozna zaokrąglić w górę kwotę. Możecie dawać napiwki w dolarach, jednak pamiętajcie, że nie zdołacie w Argentynie kupić dolarów.

W Brazylii w restauracjach nie są oczekiwane napiwki ponad to, co jest wliczone w rachunek. W hotelach 2 dolary dla pokojówek i portierów. Dawanie napiwków uważa się za dość krępujące, dlatego nie rób tego ostentacyjnie. Jeśli zdecydujesz się na wyprawę na Amazonkę, pamiętaj by dać napiwek sternikowi.

Dawanie napiwków w Meksyku również powinno się odbywać w sposób nieostentacyjny. W restauracjach należy zostawić 10-15% więcej. W hotelach portierzy oczekują 10-20 pesos za bagaż, natomiast pokojówkom należy zostawić 20-50 pesos za noc. Jeśli traficie na stację benzynową z obsługą, to za nalanie do pełna należy dać napiwek w wysokości 5 pesos.

W Peru oczekiwany jest napiwek w restauracjach w wysokości 10-15%, natomiast w hotelach 3-5 sol dla pokojówek i 3 sol dla portierów. Taksówkarze nie oczekują napiwków, jednak zazwyczaj nie mają ustalonej taryfy, więc na samym początku musisz negocjować cenę.

W Stanach Zjednoczonych napiwki dajesz wszędzie i wszystkim. W restauracjach oczekuje się do 20%. Pamiętaj, by dawać barmanom dolara za drinka. Pokojówkom i portierom zwyczajowo należy zostawić dolara.

W Kanadzie, podobnie jak w Stanach, napiwki nigdy nie są wliczone w rachunek, dlatego należy zostawić 15-20% więcej. Pokojówkom zazwyczaj oferuje się 5 dolarów napiwku.


Azja

W Indiach napiwki są nie tylko oczekiwane, ale wręcz wymagane. W niektórych miejscach w Indiach możesz się spodziewać, że obsługa wybiegnie za Tobą z wrzaskiem, jeśli nie zostawisz napiwku. Oczekiwane jest 10% napiwku w restauracjach, 50 rupii za wniesienie bagażu przez portiera i 250 rupii dla pokojówki.

Z kolei Chiny są krajem, w którym dawanie napiwków w ogóle nie jest uznawane za stosowne. W restauracjach i hotelach nienakierowanych na bogatych turystów zagranicznych nie zostawia się napiwków. Jeśli planujesz wypoczywać w luksusowych kurortach, oczekiwana wysokość napiwków wynosi 10-15%.

W Indonezji napiwki są mile widziane. Zazwyczaj są wliczone do rachunku, niestety często nie trafiają one do rąk pracowników. Dlatego sugeruje się dawanie dodatkowych napiwków wynoszących do 10% kwoty lub zaokrąglanie rachunku przy płatności gotówką.

Japonia również należy do krajów, w których dawanie napiwków nie należy do zwyczaju. Kelnerzy, portierzy czy taksówkarze zwracają napiwki klientom. W hotelach sugeruje się zostawienie 2500-5000 jenów dla pokojówek, jednak należy pamiętać, by pieniądze były w kopercie. Napiwków nie uznaje się także w Korei Południowej.

W Malezji, Singapurze, Tajwanie i na Filipinach napiwki są wliczone do rachunku, dlatego nie trzeba zostawiać niczego ekstra, o ile nie masz na to ochoty. Jeśli już chcesz to zrobić, to używaj lokalnej waluty. Portierom i pokojówkom możesz zostawić równowartość dolara.

W Tajlandii napiwki w restauracjach wynoszą 1 dolara dla kelnera, podobnie jest w przypadku portierów, pokojówek i taksówkarzy. W tym kraju możesz spotkać również osoby stojące na straży czystości toalet. Należy im dać równowartość 20 bahtów.

Z kolei w Wietnamie napiwki zazwyczaj nie są doliczone do rachunku i oczekiwana dopłata wynosi 10%. Pokojówkom zostaw 2 dolary dziennie. Nie musisz płacić portierom. W lokalnych luksusowych spa należy zostawić masażyście 5-10 dolarów napiwku.


Australia, Nowa Zelandia i Europa

Oczekuje się, że w Australii napiwek w restauracji powinien wynosić 10-15%. Portierom za wniesienie walizki zwyczajowo daje się po dolarze, natomiast pokojówkom 1-5 dolarów w zależności od tego, czy bardzo nabałaganiłeś. W Nowej Zelandii nie ma zwyczaju dawania napiwków. Za ich przyjęcie jeszcze kilkanaście lat temu groziło zwolnienie. Teraz nadal nie są one mile widziane.

W zależności od kraju napiwki w Europie dawane są w różnej wysokości. W strefie euro trzymaj się właśnie euro, w krajach posiadających narodowe pieniądze napiwki dawaj w lokalnej walucie. W większości krajów oczekiwane napiwki w restauracjach wynoszą 10%. Na Islandii w ogóle nie oczekuje się napiwków. W krajach skandynawskich napiwki są albo wliczone w rachunek albo nie daje się ich w ogóle.

Na następnej stronie znajdziesz infografikę.


Teraz wiesz już sporo o dawaniu napiwków w różnych krajach na świecie. Mam nadzieję, że przyda Ci się ta wiedza. W ramach podsumowania możesz zaznajomić się z poniższą grafiką. Znajdziesz tam uproszczoną wersję artykułu. 

Udanych podróży w nieznane!

Nawigacja dodatkowa