13074-jak-dawac-napiwki-w-roznych-krajach-na-swiecie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj lotów
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 1 mln klientów
  • bezpieczne płatności
  • korzystne okazje
Tanie loty. Porównaj ceny i leć taniej
Treść główna

Jak dawać napiwki w różnych krajach na świecie?

Strona 1 z 6

Czy zastanawiasz się podczas podróży ile, jak i kiedy dawać napiwki? To wbrew pozorom bardzo grząski temat, łatwo można popełnić błąd, jeśli nie zna się zasad panujących w danych miejscu. Czy w kraju, w którym się znajdujesz napiwki są czymś obowiązkowym i oczywistym? A może jest to zwyczaj po prostu mile widziany? Możliwe, że w ogóle nie uznaje się tam napiwków, a nawet są one obraźliwe? Oto, co powinieneś wiedzieć o dawaniu napiwków w różnych krajach na świecie.

Poniżej znajdziesz szczegółowy opis każdego z rejonów świata oraz rozbudowaną infografikę.

Bliski Wschód

W tej części świata dawanie napiwków bywa bardzo skomplikowane. Niekiedy należy się wykazać niezwykłą subtelnością, by kogoś nie urazić.

W Dubaju do każdego rachunku z hotelu, restauracji i barów automatycznie naliczane jest 10% napiwku. Napiwki są później rozdzielane równo pomiędzy pracowników. Jeśli chcesz, możesz dorzucić coś więcej, ale nie musisz.

W Iranie nie oczekuje się w ogóle napiwków. W Jordanie można zostawić 5-10% wartości rachunku w restauracji i jednego dinara dla portiera i pokojówek.W Izraelu napiwki są doliczane do rachunku, jednak wypada zostawić około 6 szekli portierowi za wniesienie walizek i tyle samo dla pokojówek.

W przypadku Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w restauracjach powinno się zostawić zdecydowanie więcej niż w innych krajach Bliskiego Wschodu, bo 15-20%. W przypadku portierów i pokojówek oczekiwane są 2-5 dolary. Nie powinno się prosić o zapakowanie niezjedzonego jedzenia na wynos. Jest ono przekazywane obsłudze lub bezdomnym. Dodatkowo jeśli będziesz odwiedzać jakiś meczet, pamiętaj by zostawić dolara osobie, która będzie pilnowała Twoich butów lub jeśli jesteś kobietą, wręczy Ci szal do zasłonięcia.

Fot. Pixabay


PrevNext
Gdzie lecieć w październiku? 5 idealnych kierunków

Okazje na tanie loty

Urlop w lipcu? Sprawdź najlepsze propozycje na Twoje wakacje!124 okazje od 146 Zobacz Planujesz urlop w SIERPNIU? Wybierz coś dla siebie!193 okazje od 150 Zobacz Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie143 okazje od 132 Zobacz Kraina ognia i lodu czeka! Sprawdź tanie loty na ISLANDIĘ29 okazji od 446 Zobacz Perełki do 200 zł! Co za okazje!200 okazji od 115 Zobacz Nie masz jeszcze planów na wakacje? Wybierz jedną z naszych propozycji!109 okazji od 198 Zobacz Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji192 okazje od 234 Zobacz WŁOCHY czekają! Loty w zasięgu ręki185 okazji od 140 Zobacz Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka! 53 okazje od 256 Zobacz Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!167 okazji od 140 Zobacz Zakochaj się w Chorwacji! Wyjątkowe miejsca czekają na Ciebie!140 okazji od 168 Zobacz Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż199 okazji od 170 Zobacz

Newsletter Tanie Loty

Zapisz się i otrzymuj najlepsze okazje lotnicze prosto na maila!

Admin: Artweb-Media Artur Kowalczyk. Polityka Prywatności