W RPA powstało pierwsze lotnisko zasilane energią słoneczną

W RPA powstało pierwsze lotnisko zasilane energią słoneczną

Prince George Airport jest pierwszym w RPA i drugim na świecie lotniskiem zasilanym jedynie energią słoneczną.

To regionalne lotnisko znajduje się na południu kraju. W zeszłym roku zainstalowano tam 2000 paneli słonecznych, produkujących codziennie do 750 kW, co pozwala na zasilenie taśm transportujących bagaże, stanowisk obsługi klienta i wież kontrolnych. Niewykorzystana energia jest przesyłana do 250 domów znajdujących się w okolicy.

Głównym celem zastosowania paneli słonecznych jest zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla przez lotnisko. Szacuje się, że rocznie korzysta z niego około 700 000 osób, a w ciągu 2015 roku, kiedy wdrożono nowy system zasilania, zredukowano emisję szkodliwych zanieczyszczeń o 1229 ton.

Ze względu na nieprzewidywalność pogody w tym rejonie RPA, lotnisko niekiedy przełącza się na tradycyjną energię, zwłaszcza gdy poziom nasłonecznienia jest niewielki. Zarząd lotniska planuje się jednak całkowicie uniezależnić, w związku z czym kolejna faza projektu obejmuje zainstalowanie specjalnych akumulatorów, które będą potrafiły przechowywać nadmiar energii.

Do tej pory jedynym lotniskiem w całości zasilanym przez energię słoneczną było Cochin International Airport w Kerali, w Indiach.

Fot. Pixabay

 

polskazachwyca.pl

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Zobacz promocje na tanie loty do Belo Horizonte. Lecisz z powrotem? Sprawdź także, bilety z Belo Horizonte.

Jeżeli wybierasz się do Brazylii, nie zapomnij zobaczyć ofert na tanie loty z Warszawy do Sao Paulo lub bilety lotnicze Poznań Ławica Fortaleza.

Popularne wyszukiwania: tanie loty do Paryża, Okazje z Gdańska w listopadzie, najtańsze bilety z Brukseli do Gdańska, tanie bilety lotnicze, tanie loty krajowe, Lot z Berlina do Belo Horizonte 12 30 Marca.

Wybierasz się w podróż? Sprawdź Kosmetyczki, Zawieszki do bagażu, Torby na laptopa, Walizki miękkie i Walizki twarde.