Zaoszczędź do 50% z Qatar Airways
Technologie

W RPA powstało pierwsze lotnisko zasilane energią słoneczną

W RPA powstało pierwsze lotnisko zasilane energią słoneczną

Prince George Airport jest pierwszym w RPA i drugim na świecie lotniskiem zasilanym jedynie energią słoneczną.

To regionalne lotnisko znajduje się na południu kraju. W zeszłym roku zainstalowano tam 2000 paneli słonecznych, produkujących codziennie do 750 kW, co pozwala na zasilenie taśm transportujących bagaże, stanowisk obsługi klienta i wież kontrolnych. Niewykorzystana energia jest przesyłana do 250 domów znajdujących się w okolicy.

Głównym celem zastosowania paneli słonecznych jest zmniejszenie produkcji dwutlenku węgla przez lotnisko. Szacuje się, że rocznie korzysta z niego około 700 000 osób, a w ciągu 2015 roku, kiedy wdrożono nowy system zasilania, zredukowano emisję szkodliwych zanieczyszczeń o 1229 ton.

Ze względu na nieprzewidywalność pogody w tym rejonie RPA, lotnisko niekiedy przełącza się na tradycyjną energię, zwłaszcza gdy poziom nasłonecznienia jest niewielki. Zarząd lotniska planuje się jednak całkowicie uniezależnić, w związku z czym kolejna faza projektu obejmuje zainstalowanie specjalnych akumulatorów, które będą potrafiły przechowywać nadmiar energii.

Do tej pory jedynym lotniskiem w całości zasilanym przez energię słoneczną było Cochin International Airport w Kerali, w Indiach.

Fot. Pixabay

Zapisz się do newslettera i odbierz nagrody!

Zostawiając adres mailowy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Artweb-Media sp. z o.o. sp.k., ul. Wiwulskiego 27/6, 51-629 Wrocław. W każdej chwili możesz zmienić zdanie.