Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do SofiiOrientacyjna cena za lot w dwie strony

więcej

Treść główna

Zwiedzanie Sofii

Katedra Aleksander Newski

Katedra została wybudowana na cześć rosyjskiego Cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku. Cerkiew przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny, św. Aleksandra Newskiego. Pierwszy kamień został położony w roku 1882. Budowlę cerkwi zakończono w roku 1912. Projektował ją rosyjski architekt Pomerancew w stylu neobizantyjskim, który był bardzo popularny w XIX wieku w Rosji. Wykończenie gmachu budzi podziw. Kopuły katedry są pozłacane, wejście zdobi marmur z Sienny i Carrary, trony dla cara i patriarchy zrobione są z onyksu i alabastru. Cerkiew Aleksander Newski jest główną świątynią patriarszą Autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Krypta Aleksander Newski

Obok głównego wejścia do katedry Aleksander Newski znajduje się wejście do krypty, odgrywającej w obecnych czasach rolę muzeum. Założono je tutaj w 1965 roku. Znajdują się w nim bułgarskie ikony datujące od końca IX wieku do XIX wieku. Kolekcja ponad 300 ikon przedstawia wszystkie nurty rozwoju bułgarskiej ikonografii.

Bazylika św. Sofii

Cerkiew św. Sofii jest najstarszą prawosławną cerkwią w Sofii. Została wybudowana w latach 527-565, podczas panowania cesarza Bizancjum Justyniana. W XIV wieku cerkiew dała miastu jego obecną nazwę. W czasie tureckiego panowania budynek został przekształcony w meczet. Dodano dwa minarety. Meczet funkcjonował do trzęsienia ziemi w XIX wieku. Klęska żywiołowa zniszczyła wówczas jeden z minaretów. Restaurację budynku rozpoczęto w roku 1900. Obok bazyliki znajduje się grób słynnego bułgarskiego pisarza Iwana Wazowa, a w niewielkim parku przed wejściem stoi jego pomnik.

Cerkiew św. Georgi (Rotunda św. Georgi)

Cerkiew św. Georgi uważana jest za najstarszy budynek w Sofii. Pochodzi z IV wieku. Znajduje się wśród innych wykopalisk starożytnej Serdiki. W rotundzie odkryto trzy warstwy fresków. Najstarsze z nich pochodzą z X wieku.

Parlament

Budynek parlamentu został zaliczony do zabytków kultury bułgarskiej. Wybudowano go w trzech etapach w latach 1884-928, zgodnie z planami wiedeńskiego architekta Yovanovicha. Nad wejściem wisi dewiza z czasów zjednoczenia Bułgarii: "Zjednoczenie to potęga". W 1997 roku budynek został częściowo zniszczony przez protestantów.

Łaźnie Miejskie

Kolorowy budynek z licznymi mozaikami na ścianach. Łaźnie wybudowano w 1911 roku obok starych, tureckich. Obecnie budynek jest odnawiany w celu zorganizowania w nim Muzeum Sofii oraz uruchomienia centrum hydroterapii. Wielu mieszkańców czerpie wodę mineralną z kranów przed łaźnią.

Muzeum Historii

Muzeum znajduje się w państwowej rezydencji Bojana. Ekspozycja składa się z ponad 22 000 eksponatów, obrazujących rozwój socjalny, polityczny, kulturalny oraz gospodarczy na terytoriach Bułgarii w okresie starożytności, średniowiecza oraz odrodzenia. Na specjalną uwagę zasługują trackie skarby znalezione w Rogozen, wykopaliska z wczesnej epoki brązu oraz bogata kolekcja antycznych waz. Oddzielnie prezentowane są zbiory sztuki ludowej oraz bogata kolekcja numizmatyczna.

Muzeum Archeologiczne

Muzeum mieści się w budynku dawnego meczetu Bujuk Cami, wzniesionym w 1474 roku. Zostało ono niedawno otwarte po długim okresie odnawiania. Sponsorowane jest przez rząd Włoch oraz Fundację Dziedzictwa Kulturalnego Bułgarii. Muzeum obecnie posiada jedną z najbogatszych kolekcji w Bułgarii. Można tu oglądać wykopaliska z osad trackich, greckich oraz rzymskich. Wart odnotowania jest zrównież złoty skarb Valchitran, pochodzący z XIV wieku p.n.e. Znajduje się tu także mozaika z podłogi Cerkwi św. Sofii.

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Nawigacja dodatkowa