Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty na Mauritius

Znajdź nas w social mediach

Rajska wyspa na Oceanie Indyjskim - Mauritius
Fot. Selene Weijenberg

Egzotyczny raj na ziemi położony wśród szmaragdowych wód Oceanu Indyjskiego to właśnie Mauritius. Dawno temu jedna wyspa, która w wyniku ruchów dna morskiego i podnoszenia poziomu wody została rozdzielona na mniejsze tworząc Archipelag Maskarenów. Obecnie sąsiadujące se sobą wyspy przynależą do dwóch krajów - państwa Mauritius oraz do Francji, jednak ich historia jest znacznie bardziej skomplikowana. To właśnie niezwykłym zawirowaniom dziejowym, kultura tych wysp jest tak wyjątkowa. 


Już w średniowieczu na niezamieszkane wówczas wyspy zawijali żeglarze arabscy, by przeczekać sztormy, naprawić zniszczenia łodzi, odpocząć lub uzupełnić zapasy wody pitnej i prowiantu. Mimo to wówczas nikogo nie interesowały te skrawki lądu położone niedaleko Madagaskaru. Dla Europy wyspy te odkryli Portugalczycy na początku XVI wieku, a niedługo później skolonizowali Holendrzy nazywając Mauritius na cześć księcia Maurice z Nassau. Panowanie holenderskie nie trwało jednak długo –  w wieku XVIII zwierzchność nad wyspami archipelagu zyskali Francuzi, a nazwa Mauritius została zastąpiona przez Ille de France. Później zwierzchność przejęli Brytyjczycy, którzy w 1810 roku przywrócili dawną nazwę , która funkcjonuje po dziś dzień. Perturbacje ominęły jedynie jedną wysp archipelagu – Reunion, która po dziś dzień stanowi zamorski departament francuski. Panowanie Zjednoczonego Królestwa to dobry czas dla wyspy – zniesiono na niej niewolnictwo i rozpoczęto transportowanie taniej siły roboczej z Indii. Natomiast w roku 1968 kraj uzyskał niepodległość i stał się republiką. Jako jeden z niewielu afrykańskich krajów Mauritius poradził sobie z demokratycznymi przemianami i obecnie jest krajem o stabilnej gospodarce i instytucjach państwa, które spełniają należycie swoje role.


Najważniejsze źródła dochodów ludności to obsługa ruchu turystycznego oraz rolnictwo, a w szczególności uprawa trzciny cukrowej, bananów, herbaty oraz tytoniu. Przy okazji warto wspomnieć, że obywatele Mauritiusu to bardzo niejednorodna grupa – w jej skład wchodzą potomkowie hinduskich niewolników, Kreole pochodzenia francuskiego, Chińczycy, Brytyjczycy, Francuzi oraz potomkowie holenderskich odkrywców wysp. Kultura tego kraju w związku z tym jest bardzo złożona i różnorodna, podobnie jak kuchnia, która łączy wpływy kuchni holenderskiej, francuskiej, hinduskiej, brytyjskiej i kreolskiej.

Klimat i przyroda Mauritiusu powodują, że jest to jedno z najbardziej przyjaznych miejsc na ziemi – temperatura nie przekracza tu 28 stopni i nie spada poniżej 18 przez cały rok. Większość dni jest słoneczna i chociaż zdarzają się tu często pady, to i tak nie psuje to wspaniałej pogody. Całkowita powierzchnia kraju to około 2000 kilometrów kwadratowych, czyli nieco więcej niż Aglomeracja Śląska. Mauritius jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, jednak obecnie aktywność tego typu już tu nie występuje. Większość jego powierzchni to wyżyny i góry porośnięte bujną roślinnością, brzegi morskie to najczęściej piękne plaże o drobnym i jasnym piasku praz kryształowej wodzie w kolorze turkusu. Gatunków zwierząt na wyspie nie jest wiele, co związane jest z jednej strony z działalnością człowieka a z drugiej z powierzchnią wyspy – przez zaludnieniem żyło ty około 25 gatunków, z których po dziś dzień przetrwało 4. Wśród endemitów, które sobie nie poradziły był m. in. ptak dodo, spory nielot o krępej sylwetce, dużej głowie i masywnym dziobie. Mimo, że ptak wyginął w XVII wieku, to na wieki został upamiętniony dzięki umieszczeniu jego wizerunku na godle Mauritiusu.
Tanie loty na Mauritius to szansa dla podróżnych na spędzenie wspaniałych wakacji w jednym z najpiękniejszych miejsc na ziemi. Każdy powinien odwiedzić Mauritius, bo piękna krajobrazu i złożonej kultury tego kraju nie można opisać w kilku słowach. Koniecznie trzeba to przeżyć! Tanie bilety lotnicze na Mauritius pozwolą wybrać się tam za niewielką kwotę i naprawdę odpocząć podczas zasłużonych wakacji.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 119 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 133 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 110 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 243 Sprawdź