Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Ugandy

Znajdź nas w social mediach

Uganda
Fot. Sxc.hu

Uganda, nazywana "Perłą Afryki," to państwo położone we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Stolicą Ugandy jest Kampala. Od północnej strony kraj graniczy z Sudanem, od wschodu zaś z Kenią. Południową granicę Ugandy wyznacza Tanzania, a zachodnią-  Demokratyczna Republika Konga. Uganda jest krajem wyżynnym. Południe kraju pokrywają góry Wirunga, natomiast na północy rozciągają się góry Ruwenzori. Najwyższym szczytem jest Margherita (szczyt Małgorzaty) - mierzy 5109 m n.p.m. Na zachodzie Ugandy położony jest Wielki Rów Zachodni. W jego obniżeniach położone są dwa jeziora tektoniczne - Edwarda i Alberta. Ugandę charakteryzuje gorący i wilgotny klimat równikowy. Średnia temperatura powietrza oraz średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: dla stycznia 22°C i 100 mm, a dla lipca 21°C i 65 mm. W związku z dużą ilością wilgoci, powierzchnię Ugandy w ok. 20 % pokrywają wiecznie zielone lasy. Uganda jest jednym z najwyżej położonych państw afrykańskich. Kraj cechuje słaby rozwój gospodarczy. Jego ludność trudni się głównie hodowlą oraz rolnictwem. Na terenie Ugandy znajdują się liczne zbiorniki wodne, takie jak Jezioro Wiktorii, czy wspomniane Jezioro Alberta. Gospodarka Ugandy oparta jest głównie na rolnictwie. Rozwinięte jest tu również rybołówstwo śródlądowe.

Historia

Uganda w II tysiącleciu p.n.e. zamieszkiwana była przez Buszmenów. Jednocześnie stale napływały plemiona rolnicze z grupy Bantu. Te zaś uległy ekspansji koczowniczych plemion nilockich Himów, które przybyły na tereny obecnej Ugandy. W XIX w. w związku z przybyciem Arabów na terenach kraju rozpowszechniła się kultura arabska oraz islam. W roku 1894 został utworzony protektorat Ugandy. W jego skład weszło 5 królestw: Toro, Busoga, Bunyoro, Buganda i Ankole. W 1962 roku federacja Ugandy uzyskała niepodległość, stając się niezależną od Wielkiej Brytanii. Pięć lat później zostały zniesione historyczne monarchie. Uganda pod koniec lat 70. popadła w konflikt z Tanzanią. W konsekwencji przegranej wojny doszło do obalenia reżimu Idi Amina. W Ugandzie od 1987 roku trwa rebelia prowadzona przez Armię Bożego Oporu. Toczy się ona głównie na północy kraju, ale swym zasięgiem obejmuje również południowo-wschodnie Kongo oraz Sudan. Lata 90. były dla kraju szczególnie trudne, ze względu na panującą w tym okresie epidemię AIDS. Problemowi temu udało się jednak zaradzić dzięki strategii ABC, znanej również jako "Edukacja seksualna oparta na abstynencji".

Kiedy lecieć?

Ugandę warto zwiedzić na przełomie stycznia i lutego, kiedy jest tu gorąco, ale sucho bądź też w okresie od czerwca do września. Najgorętszy okres w Ugandzie obejmuje miesiące od grudnia do lutego, kiedy temperatury dochodzą do ok. 29C. Sezon deszczowy trwa tu natomiast od października do listopada, a najbardziej wilgotnym miesiącem jest kwiecień. Na północy kraju pora deszczowa trwa od kwietnia do końca października.

Tanie loty do Ugandy warto zatem rezerwować na przełomie styczeń/luty lub w okresie czerwiec - wrzesień.

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 133 Sprawdź Tanie loty z Polski od Wizz Air30 ofert od 116 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie30 ofert od 116 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 367 Sprawdź