Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
 • Dorośli od 18 lat-1+
 • Młodzież 12-18 lat-0+
 • Dzieci 2-12 lat-0+
 • Niemowlęta do 2 lat-0+
 • Wybierz
Szukaj
 • polska firma
 • 20 lat na rynku
 • 500 000 klientów
 • bezpieczne płatności
 • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Loty do TromsoOrientacyjna cena za lot w dwie strony

 • Gdańsk (GDN) Rebiechowood 138Wybierz
 • Kraków (KRK) Baliceod 838Wybierz
 • Berlin (BERL) dowolne lotniskood 839Wybierz
 • Warszawa (WAWA) dowolne lotniskood 862Wybierz
 • Szczecin (SZZ) Goleniówod 865Wybierz
więcej

Treść główna

Tanie loty do Tromso

Znajdź nas w social mediach

tromso
Zorza polarna nad Tromso
Fot. Wikipedia

Miasto leży za kołem podbiegunowym. Jest siódmym co do wielkości miastem Norwegii (65 tysięcy mieszkańców). Jako doskonały punkt na rozpoczęcie ekspedycji polarnych uzyskało sobie sławę „Wrót do Arktyki”. Okoliczne krajobrazy poruszają wyobraźnię nawet tych, którym nie podobają się kraje skandynawskie. Nie można pozostać obojętnym, znajdując się pomiędzy górami i fiordami. Niektórzy turyści dziwią się, że Tromso nie jest dziką, barbarzyńską osadą. Wbrew pozorom wszystko jest tutaj bardzo europejskie: moda, kultura, nauka – miasto prezentuje bardzo wysoki poziom w każdej dziedzinie.

Niewątpliwie jednak wizyta w Tromso będzie niezapomnianym przeżyciem dla osoby pierwszy raz odwiedzającej tak daleką północ. Niezwykła jest przyroda arktyczna, na szczęście wbrew pozorom nie jest to jeszcze kraina wiecznego śniegu. Są tutaj także porośnięte zielonymi lasami wysepki – ponad 600 z nich odgradza Tromso od Atlantyku. Mogłoby się wydawać, że pogoda w mieście jest potworna. Klimat jest tu jednak łagodny, co zawdzięcza wpływowi prądu Północnoatlantyckiego. Dzięki temu wody oceaniczne nie zamarzają, pozwalając na całoroczne funkcjonowanie miejskiego portu. Niedaleko Tromso leżą Alpy Lyngen. Mimo że niezbyt wysokie (ich szczyty wyrastają do 1833 metrów), robią piorunujące wrażenie. Ośnieżone wierzchołki i okoliczne lodowce mogą przyprawić o gęsią skórkę nawet doświadczonych wędrowców. W rzeczywistości jednak podróż po górach nie jest bardzo wymagająca.

Przepięknym zjawiskiem jest zorza polarna. Niezwykłe, wędrujące światła pojawiają się zazwyczaj wyłącznie za kołem podbiegunowym, co jest dodatkową zachętą, by odwiedzić Tromso. Zwłaszcza dla fotografów będzie to niezwykle cenne. Odwiedzając Tromso wypada też pamiętać o dniu i nocy polarnej. Od 20 maja do 22 lipca słońce nie zachodzi (zjawisko zwane „północnym słońcem”). Wiąże się to także z nocą polarną. Właściwie od 21 listopada do 21 stycznia panuje tu półmrok.

Historia

Tromso, pomimo niekorzystnych okoliczności, zaludnione zostało właściwie już w epoce lodowcowej. Pierwszymi osadnikami byli Lapończycy, do dziś stanowiący sporą grupę etniczną. Kolejnymi mieszkańcami byli oczywiście Wikingowie, którzy pojawili się tutaj we wczesnym średniowieczu. W 1252 roku król Hakon IV Stary zbudował w Tromso pierwszy kościół. Wkrótce powstały także wały obronne, by chronić mieszkańców przed najeźdźcami z Rosji. Prawa miejskie Tromso otrzymało w 1794 roku. Od tamtej pory nastąpił znaczny wzrost jego znaczenia. Powstały pierwsze szkoły, uniwersytet oraz stocznia. W XIX wieku miasto zdobyło sobie przydomek „Paryża północy”. Podczas II wojny światowej przez pewien czas znajdowała się tutaj rezydencja norweskiej rodziny królewskiej. Tromso udało się uniknąć zniszczeń wojennych, stało się więc celem podróży wielu uchodźców. Okres powojenny to pomyślny czas dla miasta. Jego rozwój wzmógł się dodatkowo po otwarciu w 1964 roku lotniska.

Atrakcje

Tromso to jednak nie tylko cuda natury. Miasto jest największym ośrodkiem północnej Norwegii, z racji czego pełni rolę centrum kultury i nauki. Odbywają się tutaj międzynarodowe imprezy i festiwale. Tromso jest mekką miłośników muzyki elektronicznej: odbywa się tu festiwal Insomnia, poświęcony w całości temu gatunkowi. Festiwal Bukta przeznaczony jest natomiast dla fanów rocka. Duże wrażenie robi też historyczne centrum miasta, będące zbiorem tradycyjnych drewnianych domków. Najstarszy z nich pochodzi z 1789 roku! Wszystko to nadaje Tromso niepowtarzalnego uroku.

Tanie-loty.com.pl
oferują tanie loty do Tromso. Jeśli wybierasz się do Tromso nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych do Tromso!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!