Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Jakie ludy spotkał krzysztof Kolumb w czasie podróży do Ameryki

Odpowiedzi 1

0

Krzysztof Kolumb w czasie swoich czterech wypraw do Ameryki spotkał przedstawicieli wielu różnych ludów, należących do różnych grup etnicznych i kulturowych.

W czasie pierwszej wyprawy, w 1492 roku, Kolumb dotarł do wysp w archipelagu Bahamów, które zamieszkiwali Indianie Arawakowie. Arawakowie byli ludem rolniczym, który prowadził osiadły tryb życia. Uprawiali kukurydzę, maniok, bataty i inne rośliny, a także hodowali kury i świnie. Arawakowie byli pokojowo nastawieni do Europejczyków i początkowo przyjęli ich przyjaźnie.

W czasie drugiej wyprawy, w 1493 roku, Kolumb dotarł do wysp na Karaibach, które zamieszkiwali Indianie Taino. Taino byli ludem podobnym do Arawaków, także prowadzili osiadły tryb życia i uprawiali rolę. Taino byli jednak bardziej rozwinięci niż Arawakowie, posiadali własną hierarchię społeczną i władców.

W czasie trzeciej wyprawy, w 1498 roku, Kolumb dotarł do wybrzeży Ameryki Południowej, gdzie spotkał Indian Karibów. Karibowie byli ludem wojowniczym, który prowadził koczowniczy tryb życia. Karibowie byli znani z piractwa i kanibalizmu.

W czasie czwartej wyprawy, w 1502 roku, Kolumb dotarł do wybrzeży Hondurasu, gdzie spotkał Indian Majów. Majowie byli ludem wysoko rozwiniętym, posiadali własną cywilizację z rozwiniętymi miastami, sztuką, religią i kalendarzem.

Spotkanie Krzysztofa Kolumba z rdzennymi mieszkańcami Ameryki było wydarzeniem o wielkim znaczeniu dla obu stron. Dla Europejczyków było to odkrycie nowego świata, który oferował wiele możliwości rozwoju. Dla rdzennych mieszkańców Ameryki było to spotkanie z obcą kulturą, która przyniosła ze sobą wiele zmian, często negatywnych.

W wyniku kontaktów z Europejczykami ludy Ameryki zostały poddane kolonizacji i podbojowi. Wiele z nich zostało wyniszczonych przez wojny, choroby i niewolnictwo. Do dziś ludy Ameryki borykają się z konsekwencjami tego spotkania.

Zaloguj się/zarejstruj, aby odpowiedzieć na to pytanie.  Kliknij, by się zalogować.

Najlepsze okazje

MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!5 ofert od 306 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 8 ofert od 208 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!27 ofert od 199 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY10 ofert od 259 Sprawdź