Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Z piwem przez świat: najlepsze piwne kraje idealne dla twojego podniebienia

Z piwem przez świat: najlepsze piwne kraje idealne dla twojego podniebienia

Wielbicieli złotego trunku mamy w kraju wielu, na co wskazują dane statystyczne (w Polsce najczęściej spożywanym napojem alkoholowym jest właśnie piwo). Rosnące zainteresowanie mikrobrowarami, czy piwami rzemieślniczymi zachęca do eksperymentowania w kwestii smaków, a szeroka oferta wyspecjalizowanych sklepów pozwala pokosztować piw praktycznie z całego świata. Ale może warto spróbować piwa z jego źródeł, czyli wyruszyć w podróż do najlepszych piwnych krajów? 

Jeśli uważacie, że to dobry pomysł, czytajcie dalej, bo przed wami 10 państw o pięknej piwnej ofercie. Zaczynamy!

10. Irlandia

Pierwsze, co mi przychodzi na myśl wraz z hasłem "Irlandia" to puby. Być w Irlandii i nie zajrzeć do kilku z nich, to jakby nie być tam wcale. Ale choć Irlandia plasuje się na 6. miejscu na świecie pod względem spożycia piwa na głowę mieszkańca, to aktualna ekspansja browarnicza jest sprawą całkiem nową. Jeszcze 10 lat temu na irlandzkim rynku dominowała piątka gigantów, dzisiaj browarów jest 50. Oprócz sławnego Guinnessa warto spróbować wytworów takich browarów jak White Hag, Galway Bay Brewery czy Trouble Brewing. A to dopiero czubek góry lodowej!

Dublin, fot.: Shutterstock

9. Nowa Zelandia

Wspaniałe warunki do uprawy jęczmienia stały się przyczyną coraz powszechniejszego ruchu browarniczego na wyspie. Z czego słynie nowozelandzkie piwo? Przede wszystkim z charakterystycznego cytrusowego chmielu, niespotykanego w żadnym innym piwie. Jest on uprawiany jedynie w Nowej Zelandii i zapewne właśnie dlatego tamtejsze IPA jest tak wyśmienite. Godne polecenia są np. browary Yeastie Boys, 8 Wired, Liberty Brewing, Tuatara Brewery oraz Moa Brewing.

Nowa Zelandia, fot.: Shutterstock

8. Holandia

Holandia jest powszechnie znanym i cenionym za swój wkład w piwowarstwo krajem. To stąd wywodzi się Heineken, jednak niech was nie zwiedzie ten gigant. Oferta mniejszych browarów jest bardzo zachęcająca. Znajdują się tam także dwa z dziesięciu istniejących na świecie browarów trapistów (pozostałe są w Belgii, Austrii i USA), czyli browarów prowadzonych przez Zakon Trapistów - pilnie strzegących swojego wielowiekowego sposobu produkcji. Najlepsze holenderskie mikrobrowary? Bez wątpienia Brouwerij Emelisse i Brouwerij de Molen.

Holandia, fot.: Shutterstock

7. Kanada

Nie jest to oczywista pozycja na liście. Przez wiele lat kanadyjskie piwa ograniczały się do wyblakłych smakowo lagerów pochodzących z wielkich wytwórni piwnych. Jednak odkąd w okolicach Quebec'u powstały mikrobrowary inspirujące się belgijskimi piwami, Kanada mogła znaleźć się na zaszczytnym miejscu na liście piwnych krajów świata. Skosztujcie Unibroue, Dieu du Ciel albo McAuslan, a sami się przekonacie, czy warto.

Islandia, fot.: Shutterstock

6. Japonia

Wyjazd do tego kraju to przygoda sama w sobie. Jeśli już tam traficie, spróbujcie tamtejszego piwa. Nie powinniście ograniczyć się jedynie do ciepłego sake. Do spróbowania są ji-biru (piwo lokalne) i kurafuto bia (piwo rzemieślnicze). Odkąd rząd japoński zniósł restrykcje dotyczące produkcji piwa, browary mają większą swobodę i dowolność w produkcji. Japońskie piwa coraz częściej zdobywają międzynarodowe uznanie, np. Hitachino Nest Beer z browaru Kiuchi.

Japonia, fot.: Shutterstock

5. Czechy

Czeskie browary nie są może tak znane w świecie jak belgijskie lub niemieckie, jednak w niczym im nie ustępują. Czynnikiem zazwyczaj mocno zachęcającym do próbowania czeskiego piwa na miejscu jest jego cena, w zasadzie zbliżona do polskiej. Czeskie piwa są uznawane za dość lekkie, co dla niektórych stanowi mocny atut. Moda na tworzenie mikrobrowarów znalazła podatny grunt u naszych południowych sąsiadów, dzięki czemu można tygodniami odkrywać nowe miejsca i smaki. 

Praga, fot.: Shutterstock

4. Niemcy

Niemieckich piw raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. Kultura piwna w tym kraju rozwija się od dawna, czego efektem jest trzecie miejsce na świecie w ilości spożywanego piwa na osobę. W zasadzie robienie złego piwa jest w Niemczech po prostu zakazane - istnieje tam coś takiego jak Reinheitsgebot, czyli Bawarskie Prawo Czystości, regulujące między innymi jakość składników piwa. Dlatego można śmiało sięgać po jakikolwiek gatunek i mieć pewność, że będziemy mieć do czynienia z wyśmienitym trunkiem .

Niemcy, fot.: Shutterstock

3. Wielka Brytania

Piwa rzemieślnicze w Wielkiej Brytanii zdobyły renomę i zyskały wielu wielbicieli. Dlatego nie powinno dziwić, że jest to kraj o najwyższej liczbie browarów na mieszkańca. W ostatnich latach na rynek weszło sporo nowych graczy, którzy nie boją bawić się smakiem ani eksperymentować z chmielem. Wystarczy spróbować któregoś z piw produkowanych przez Wild Beer Co, Kernel czy Beavertown. Autentycznie można dać się zaskoczyć.

Londyn, fot.: Shutterstock

2. Belgia

Lambic, saison, dubbel czy pszeniczne - w Belgii znajdziecie niejednokrotnie najlepsze z najlepszych piwne cudowności. Szacunek do tamtejszych piw stał się czymś wręcz oczywistym. Marki takie jak Kwak, Rodenbach, Gulden Draak, Chimay, Cantillon czy Tilquin słyną z tradycyjnych technik browarniczych, natomiast nowe browary de la Senne, Alvinne i Hof ten Dormaal wprowadzają powiew świeżości do belgijskiego piwnego światka.

Belgia, fot.: Shutterstock

1. USA

Stany Zjednoczone Piwa, taką nazwę powinien nosić ten kraj. Stany zaczynały z dość niskiego szczebla piwnej produkcji, by piąć się stale w górę. Jakość wytwarzanego tam piwa jest zaskakująco wysoka a rozmaitość oferowanych rodzajów potrafi przyprawić o zawrót głowy. I niech was nie zmylą stereotypowe opinie o amerykańskich piwach, które ponoć są bezsmakowe, słabe i bez polotu. Być może Budweiser jest najczęściej pijanym piwem przez Amerykanów, jednak zdecydowanie nie jedynym. Mikrobrowary otwierają się tu z częstotliwością 1,5 na dzień! Dodatkowo Amerykanie specjalizują się w odświeżaniu zapomnianych rodzajów piwa, więc można się tam natknąć na prawdziwe perełki.

Nowy Jork, fot.: Shutterstock

​Oczywiście, na osobną wzmiankę zasługują nasze polskie browary, ale to już temat na osobny artykuł. A wy macie jakieś swoje ulubione rodzaje piw? Gdzie najchętniej byście się wybrali, by pokosztować nowych smaków?

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!