Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Niewiarygodne, a jednak prawdziwe. Napędzany elektrycznie samolot Eraole

Niewiarygodne, a jednak prawdziwe. Napędzany elektrycznie samolot Eraole

Historia tworzy się na naszych oczach! Już w czerwcu tego roku ma się odbyć pierwszy lot międzykontynentalny samolotem napędzanym jedynie energią elektryczną. Eraole napędzana jest energią słoneczną. W przypadku zbyt dużej zachmurzenia, samolot może przełączyć się na silnik biopaliwowy.

Ambitny plan przelotu nad Atlantykiem

Próby uniezależnienia się od paliw kopalnianych trwają już od jakiegoś czasu, a ich rezultaty są więcej niż obiecujące. W lipcu 2015 roku sukcesem zakończyły się dwa przeloty nad kanałem La Manche, których dokonali francuscy piloci w samolotach elektrycznych. Teraz jednak ma wydarzyć się jeszcze bardziej ambitny projekt: lot nad Atlantykiem.

Od samotnych rejsów do samotnych lotów

Grupa naukowców i pasjonatów latania zebrała się we francuskiej miejscowości Les Sables d'Olonne, słynącej z samotnych wyścigów żeglarskich dokoła świata (Vendee Globe). Postanowili oni stworzyć samolot, który (napędzany jedynie energią słoneczną) byłby w stanie przelecieć nad oceanem. Głównym pomysłodawcą jest Raphael Dinelli, czterokrotny uczestnik Vendee Globe, a przy okazji także inżynier i naukowiec.

Eraole z napędem solarnym i biopaliwowym

Samolot Eraole powstawał od 2009 roku i jest to maszyna hybrydowa. Główny napęd jest solarny, jednak może być także przełączony na biopaliwa. Źródłem energii są panele słoneczne umocowane na skrzydłach samolotu. Podczas nocy i przy dużym zachmurzeniu, Eraole przełącza się na biopaliwo. Znalezienie odpowiedniego biopaliwa zajęło konstruktorom aż dwa lata. Zdecydowano się użyć mikro alg, hodowanych specjalnie w tym celu.

Niezwykły lot nad Atlantykiem

Przez 25% czasu lotu Eraole będzie napędzana energią słoneczną. Oczekiwany udział biopaliw ma wynosić 55%, natomiast pozostałe 20% to lot szybowcowy. Samolot powstał z materiałów kompozytowych, dzięki czemu zmniejszono jego wagę. Maszynę wyposażono także w jonowo-litowy akumulator, który ma umożliwić start. Oczekiwana średnia prędkość to 100 km/godz, dlatego lot będzie sporym wyzwaniem dla pilota, który spędzi w kokpicie blisko 60 godzin. 

Jeśli próba się powiedzie, możliwe że już niedługo na niebie zagoszczą takie niewielkie, dwuosobowe i ekologiczne samoloty.

Źródło: cnn.com

Papierowa kosmetyczka Paprcuts - prezentacja produ...
Mapa - Afryka bez eboli

Najlepsze okazje

Tam czeka na Ciebie słońce i piękne plaże! Którą wyspę wybierzesz? 27 ofert od 151 Sprawdź Lizbona? Porto? Algarve? O czym marzysz? Zwiedzaj PORTUGALIĘ10 ofert od 490 Sprawdź Planujesz wakacje w czerwcu? Znajdź idealną propozycję lotu dla siebie!30 ofert od 129 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 10 ofert od 173 Sprawdź

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!