Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Alternatywy 4 - Dublin i Irlandia Północna

Przygotowując się do krótkiego wypadu na wyspy postanowiłam podzielić się moimi planami i pomysłami ze Społecznością Tanich Lotów. Irlandzka stolica nie należy do najtańszych, jednakże zamierzam udowodnić, że jest mnóstwo sposobów na zwiedzanie Dublina za grosze, a już na pewno za max. 1000 zł :)

Do Irlandii lecimy w trójkę. Nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy w obecnym składzie, więc przygotowując listę rzeczy do zrobienia/ odwiedzenia zwróciłam uwagę na zainteresowania moich kompanów oraz ich oczekiwania wobec podróży. I tak powstał pomysł czterech alternatyw. Każda z nich zawiera pomysły na zwiedzanie tych samych miejsc, aczkolwiek w inny sposób: aktywnie, w mieście i poza nim oraz imprezowo ;)

Nasze plany:

Zaczynamy od Dublina, z którego planujemy ruszyć dalej ( najprawdopodobniej autostopem ) do Galway, Belfastu i okolic Londonderry. Nasza podróż ma być mieszanką czterech alternatyw, z których każdy wybierze coś dla siebie.

Koszty:

• Loty

Bilety lotnicze: 279zł

09.05.2014 Wrocław- Oslo- Dublin

14.05.2014 Dublin - Bydgoszcz (przewoźnik Ryanair, bilety kupowane na 1-1,5miesiąca przed wylotem)

Bilety autobusowe: 12zł +1zł jednorazowa opłata za dokonanie rezerwacji

14.05.2014 Wrocław – Bydgoszcz (Przewoźnik : Polski Bus, na pokładzie wifi, kawa, drobny poczęstunek)

• Noclegi

Wybieraliśmy najtańszy z najtańszych ( a zarazem mój ulubiony ) sposób na nocleg czyli COUCHSURFING. W samym Dublinie kanapy ‘użycza’ ponad 11 tysięcy osób, natomiast w nieco mniejszym Belfaście prawie 2 tysiące życzliwych ludzi. Nasze prośby już ‘się piszą’ !

Z couchsurfingiem bywa różnie więc sprawdziliśmy również ceny hosteli. Trzy z nich opisane są poniżej. W razie nagłych wypadków będziemy korzystać z aplikacji Hotel Quickly i Hotel Tonight czyli wyszukiwarek hoteli last minute (po atrakcyjnych cenach).

1. Jacobs Inn

b2ap3_thumbnail_10.jpg

 

 

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_1.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

Położony w pobliżu dworca kolejowego Connolly oraz Busaras, głównego dworca autobusowego w Dublinie – idealne miejsce wypadowe dla osób wybierających się w dłuższą podróż po Irlandii. Hostel dysponuje pokojami jedno-, dwu-, trzy- i czteroosobowymi oraz dużymi salami sypialnymi.

W cenę noclegu wliczone:Kontynentalne śniadanie: herbata, kawa, sok, tradycyjny irlandzki ciemny chleb z dżemem i masłem; Pościel ;WIFi ;Piesza wycieczka z przewodnikiem każdego dnia; Plan miasta; Wydarzenia rozrywkoweprzez cały tydzień: seans filmowy każdego wieczoru; wieczorki pokerowe (wspaniale nagrody do wygrania); wieczór włoski - 5euro za pizzę/ pastę

b2ap3_thumbnail_9.jpg

 

 

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_8.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_5.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_jacobs-inn1.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

 Dodatkowo w hostelu: Wyprzedaż pierwszych 20 łóżek każdego dnia za pół ceny; Kuchnia samoobsługowa dla gości; Wspólna sala: stół bilardowy,Play station; Punkt wymiany walut; Schowki na bagaż do wynajęcia; Sejf do wynajęcia; Pralnia (najtańsza w Dublinie); Kawiarnia, restauracja; 24 godzinna recepcja

 

b2ap3_thumbnail_jacobs-inn-ceny.jpg

 

Źródło: opracowanie własne

Cena za nocleg: Ceny zaczynają się od ok. 62zł za noc w pokoju wieloosobowym i 114zł za nocleg w prywatnym pokoju trzyosobowym.

 

 2. Isaacs Hostel

b2ap3_thumbnail_issac-1.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

Hostel został niedawno odnowiony. Położony w sąsiedztwie stacji autobusowej, tramwajowej i pociągowej. Dysponuje pokojami prywatnymi I wieloosobowymi. Wszystkie turystyczne atrakcje, restauracje, bary i sklepy oraz Trinity College i Temple Bar znajdują się w zasięgu zaledwie 5-10 minutowego spaceru.

Cena zawiera: Śniadanie kontynentalne; Pościel; WIFI; Piesza wycieczka z przewodnikiem każdego dnia; Plan miasta; Wydarzenia rozrywkowe przez cały tydzień: seans filmowy każdego wieczoru; wieczorki pokerowe; Bezpłatna sauna; MUZYCY ŚPIĄ ZA DARMO :)

b2ap3_thumbnail_isaac-2.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

Dodatkowo w hostelu: 24 godzinna recepcja; Kuchnia samoobsługowa dla gości; Wspólna sala: stół bilardowy; piłkarzyki;Schowki na bagaż i sejf do wynajęcia; Pralnia; Kawiarnia; Wyprzedaż pierwszych 20 łóżek każdego dnia za pół ceny

b2ap3_thumbnail_isaac-3.jpg

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_isaaac-4.jpg

Źródło: polish.hostelworld.com

Ceny za nocleg: Ceny zaczynają się od ok. 62zł za noc w pokoju wieloosobowym i 101zł za nocleg w prywatnym pokoju trzyosobowym.

b2ap3_thumbnail_isaacs-ceny.jpg

 Źródło: opracowanie własne

 

 

3.The Dublin Central Hostel

b2ap3_thumbnail_4.jpg

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_6.jpg

 

Źródło: polish.hostelworld.com

Cena zawiera:Śniadanie kontynentalne; Pościel; Ręczniki; WIFI; Parking dla rowerów; Plan miasta

b2ap3_thumbnail_9-1.jpg

Źródło: polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_8-1.jpg 

Źródło: polish.hostelworld.com                                                     

Dodatkowo w hostelu: Wspólny salon, kuchnia, otwarta jadalnia, ogród; Odtwarzacz DVD, gry planszowe, piłkarzyki, salon gier; Wymiana książek; Pralnia; Przechowalnia bagażu i schowki zamykane na klucz; Biuro podróży

Wszystkie zdjęcia hostelu pochodzą ze strony www.polish.hostelworld.com

b2ap3_thumbnail_trzeci-hostel-dublin-ceny.jpg

 

Źródło: opracowanie własne

Inne polecane sposoby na nocleg: Hotele, Airbnb

 

 

• Plan podróży

Alternatywa 1: Poza miastem

b2ap3_thumbnail_triptodublin2.jpg

 

źródło: opracowanie własne

Pierwszym celem podróży są klify, o wdzięcznej nazwie Moher. Oddalone od Dublina o 3 godziny drogi, stanowią odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Do hrabstwa Clare, w którym są położone zamierzamy dotrzeć autostopem. Z pobliskiego Doolin warto popłynąć promem na Wyspy Aran. Koszt to niecałe 25 euro za podróż w dwie strony. Przeprawa trwa 40 minut. Na wyspie Inishmore istnieje możliwość wypożyczenia roweru. Krajobraz wyspy gwarantuje niezapomniane widoki, m.in. typowych dla tego miejsca chałup z kamienia z dachami pokrytymi strzechą.

 

b2ap3_thumbnail_ec358c37-6bf1-4278-9700-993f1daa451c.jpg

źródło: geocaching.com

Po dniu spędzonym na klifach nocleg planujemy w pobliskim Galway. Następnego dnia udamy się na darmową wycieczkę z przewodnikiem ( Viking Free Tour) po czym ruszymy w drogę do Londonderry. W hrabstwie Antrim w okolicach Londonderry znajduje się nasz kolejny cel podróży: wisząca kładka Carrick-a-rede i Globla Olbrzyma. Kładka ta początkowo służyła rybakom w porze łowienia łososi. Łączy klify z przybrzeżną skałą.W pogodne dni można z niej zobaczyć Szkocję.

b2ap3_thumbnail_r.jpg

źródło: mikisia.wordpress.com

Grobla olbrzyma to formacja blisko 37 tysięcy kolumn bazaltowych wytworzonych podczas erupcji wulkanicznej 50 mln lat temu. Widok robi niesamowite wrażenie :)

 b2ap3_thumbnail_s.jpg

źródło: holidaycheck.pl

b2ap3_thumbnail_se.jpg

źródło: holidaycheck.pl

 

Z Antrim udajemy się do Belfastu po drodze przejeżdżając przez Dark Hedges, wąską wiejską drogę znaną z wielu filmów. W samym Belfaście planujemy odwiedzić m.in Ulter Museum i przejść szlakiem tamtejszych murali.

b2ap3_thumbnail_t.jpg

 

źródło: pendragon.blog.onet.pl 

Alternatywa 2: Dublin aktywnie

• Wycieczki rowerami miejskimi

Ponieważ podczas naszego pobytu w Dublinie będzie miało miejsce rozpoczęcie wielkiego wyścigu kolarskiego Giro d' Italia postawiliśmy na rowery. Żadne korki i zamknięte ulice nam nie straszne. Dublin oferuje ponad 500 rowerów darmowych przez pierwsze 30minut jazdy. W mieście znajduje się 40 stacji. Na każdej z nich można kupić Long Term Hire Card (koszt: 10 Euro), która upoważnia do korzystania z rowerów. Natomiast na czternastu wybranych stacjach kupimy 3-dniową kartę (koszt: 2 Euro). Jednocześnie wykupując kartę z naszego konta bankowego zostanie pobrana kwota 150Euro, która jest zwracana po upływie ważności naszej karty.

Opłaty za wypożyczenie rowerów miejskich: Pierwsze pół godziny - darmowe

1 godzina: €0.50

2 godziny: €1.50

3 godziny: €3.50

4 godziny: €6.50

Każde kolejne 1/2 godziny: €2.00

Więcej informacji tutaj: www.dublinbikes.ie

Spacer po Howth, nadmorskiej dzielnicy Dublina

b2ap3_thumbnail_y.jpg

 

źródło:roughgides.com

b2ap3_thumbnail_yy.jpgźródło: colourofsound.org

Gra terenowa Geocaching

Polega na poszukiwaniu tzw. Schowków ukrytych wcześniej przez innych poszukiwaczy. Wewnątrz każdego schowka powinien znajdować się papierowy dziennik, który zawiera opis schowka i miejsce na wpisy kolejnych znalazców. Oprócz dziennika skrytka powinna zawierać długopis/ołówek i różnorodne ‘skarby’, które można wymieniać. Wybierając się na poszukiwania skrytek w Dublinie liczymy na odkrycie nowych, ciekawych miejsc i tras spoza przewodnika. Zabieramy też ze sobą upominki z Polski, które będziemy zostawiać w znalezionych skrytkach.

Więcej o grze i aplikacji tutaj: www.geocachingireland.com

Piknik w jednym z 30 parków

Obiad zjemy na trawnikach m.in.: St. Stephen’s Green, przy Grafton Street. Godziny otwarcia: Poniedziałek – Sobota od 7.30 do zmierzchu i w niedzielę od 9.30 do zmierzchu. ( koniecznie trzeba zabrać ze sobą jedzenie dla tutejszych kaczek) i Phoenix Park, główne wejście od Parkgate Street i Castleknock Gate otwarte całą dobę.

 

Alternatywa 3: Szlakiem DARMOWYCH atrakcji miejskich

• Codziennie o godzinie 11:00 z Dame Street ulicami Dublina rusza darmowa wycieczka z przewodnikiem. Trwa trzy godziny i prowadzi przez największe atrakcje miasta, m.in: Dublin Castle, Christchurch Cathedral i Temple Bar

• Na stronie www.visitdublin.com/iwalks istnieje możliwość pobrania plików audio, z opisem najpopularniejszych tras turystycznych w Dublinie.Zanim dotrzemy na miejsce możemy sprawnie ułożyć plan pobytu posiłkując się stronami takimi jak: getyourguide.com, gdzie znajdziemy szereg wycieczek na każdą kieszeń i dla osób o różnych zainteresowaniach.Np.:

1. Hop on hop off Dublin Green Bus Tour – 19 Euro

2. Cliffs of Moher and West Coast Full Day Tour of Dublin – 45 Euro

3. Dublin Gravedigger – dwugodzinna wycieczka autobusem – 25 Euro

4. Day Tour of Wicklow Mountains National Park from Dublin – 45 Euro

5. Walking Tour Dublin Highlights and hidden corners – 10 Euro

6. Vicking Pub Crawl – 12 Euro

• Mecz hurlingu                                                                                                                                                                                    Brutalny sport i narodowa obsesja w Irlandii. Bilety na mecze najlepszych drużyn kosztują od 100 € w górę. Za to całkowicie za darmo można dostać się na mecz ligi amatorskiej w Dublinie.Po informacje sięgamy tutaj --> http://www.hill16.ie/

• W każdą niedzielę od września do czerwca odbywają się bezpłatne koncerty w galerii rzeźby przy Hugh Lane. Koncert zaczyna się w południe, natomiast galeria czynna jest do godziny 17tej. Dodatkowo w każdą niedziele, poniedziałek, wtorek i środę w godzinach 19:30- 21:30 w The Church, na skrzyżowaniu Mary Street i Jevis Street można doświadczyć na żywo pokazów tradycyjnej muzyki i tańca irlandzkiego.

• Dwie największe katedry w Dublinie pobierają opłatę wstępu. Całkowicie za darmo można zwiedzić na przykład kościół Whitefriar Street Church lub kościół św Anny na Dawson Street, gdzie wziął ślub m.in. autor Draculi Bram Stoker.

 

Pozostałe darmowe atrakcje Dublina

 

b2ap3_thumbnail_10268200_645597395522998_746526047_n111.jpg

Źródło: Opracowanie własne

Alternatywa 4 Pub Crawl, muzyka na żywo i imprezy do rana

• Na stronie goireland.about.com http://goireland.about.com/od/nightlife/a/sessions.htm Znajduje się lista pubów z tradycyjną muzyką irlandzką graną na żywo.

• Najlepsze imprezy muzyczne oferuje Pub Whelan’s, jedno z najbardziej popularnych miejsc w mieście. Położony przy 25 Wexford Street .Wejście przed 22:30 za darmo.

• Okolice popularnej dzielnicy Temple Bar aż do Grafton Street wypełniają muzycy, a czasami nawet całe zespoły. Muzyki posłuchamy tutaj … za darmo ;)

• Popularnego muzyka BONO można spotkać spacerując z Killiney do Dalkey, południowych dzielnic Dublina, gdzie oprócz domu wokalisty U2 znajdują się modne restauracje i piękne plaże.

• W maju odbywają się w Dublinie m.in. Festiwal Tańca i Festiwal Pisarzy http://www.visitdublin.com/see_and_do/events/Free_Events/ , a 11.05 (dzień po naszym przybyciu do stolicy Irlandii) z Dublina wystartuje jeden z największych wyścigów kolarskich na świecie Giro d' Italia. Informacje dotyczące punktów widokowych, wskazówek bezpieczeństwa i transportu publicznego w tym czasie znajdziemy tutaj: http://www.visitdublin.com/event/Giro_dItalia

• Wielbicielom alkoholowym trunków polecam wycieczkę szlakiem Whiskey, Guinnessa i Cydru czyli Pub Crawl. Ci oszczędni zorganizują go sobie sami, a wygodnym Dublin proponuje Vicking Pub Crawl w cenie 12 Euro/ os.                                                   Więcej informacji tutaj: http://www.newdublintours.com/daily-tours/new-dublin-pub-crawl.html

• My nie stronimy od towarzystwa i już planujemy spotkania z couchsurferami z Dublina. Można się z nimi skontaktować przez stronę couchsurfing.com lub grupę na facebooku. Cotygodniowe spotkania couchsurferów odbywają się w piątki.

Jedzenie w podróży

Średnia cena za obiad w Dublinie to ok. 12 euro. Jednak jeśli odejdzie się od głównych ulic można znaleźć również tańsze miejsca. Na pewno zabierzemy ze sobą tzw. suchy prowiant z Polski, który wypełni nasze bezpłatne bagaże podręczne … po brzegi ;)

• Przydatne strony 

1. www.visitdublin.com

2. www.getyourguide.com

3. www.tripadvisor.co.uk 

4. www.dublinbikes.ie

5. www.polish.hostelworld.com

6. www.couchsurfing.com

Przydatne aplikacje na telefon:

WordPress ( dla blogerów, działa również offline ); WiFi Pass (wyszukiwarka darmowych hot spotów ); Hotel quickly (wyszukiwarka hoteli last minute ); Hostelcombined ( wyszukiwarka noclegów ); Booking.com ( wyszukiwarka ofert noclegów ze zniżką)

PODSUMOWANIE KOSZTÓW

Bilety lotnicze: 279z

Bilety autobusowe: 13zł

Noclegi: Couchsurfing : 0zł

Pokoje wieloosobowe w dublińskim hostelu: średnia cena 67zł x4noce= 268zł

Pokój trzyosobowy w dublińskim hostelu: średnia cena 108zł x4noce =432zł

Łącznie najdroższy wariant: 279zł + 13zł + 432zł = 724zł plus koszty jedzenia

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!