Treść strony
Wyszukiwarka biletów lotniczych
Treść główna
Zenshintaitsu - moda? fetysz? ucieczka? filozofia? religia(!)?
Źródło główne:
The Japan Times (fragmenty tekstu HARUMI OZAWA w wolnym tłumaczeniu)
Słyszeliście o zentai? A o zenshintaitsu? A może o morphsuit’ach?
W dzień jest dobrze ułożoną urzędniczką biurową, której skromny makijaż i zachowawcza fryzura pozwalają nie wyróżniać się z tłumu. Natomiast wieczorem, po pracy ubiera się w obcisły strój all-in -one – taki kombinezon z lycry i idzie do miasta, do baru i czuje się wtedy wyzwolona. Ma 20 kilka lat. Wyjasnia, że całe życie martwi się tym, co inni o niej pomyślą, jak ocenią jej wygląd. Przeważnie słyszy, że jest „ładna, niewinna, dziecinna, naiwna”. Denerwuje ją to. „Czuję jakbym się [przez te oceny] dusiła. Jednak nosząc to [zentai] jestem tylko człowiekiem ubranym w kolorowy kombinezon”. Hokkyoku Nigo jest częścią małej fetyszowej grupy w Japonii zrzeszającej ludzi noszących "zentai" -skrót od "zenshintaitsu". Członkowie grupy mówią, że "szukają wyzwolenia poprzez wymazywanie swojej cielesności".
Zentai (jap. ゼンタイ zentai; skrót od zenshin-taitsu, 全身タイツ) – słowo w języku japońskim, oznaczające rodzaj obcisłego stroju pokrywającego całe ciało. Nazwa ta znaczy tyle, co "rajstopy na całe ciało". Najpowszechniejszym materiałem z jakiego szyte są zentai, to mieszanka spandexu/nylonu. Do ich wyrobu używa się również takich materiałów, jak bawełna, lycra, jedwab, welur, latex, pvc. (Wiki)
Members of the Tokyo Zentai Club meet at a park in Tokyo. Like just any group, they meet up every other month to hold barbecues or parties. Unlike any other group, they are covered head-to-toe in skintight Lycra. | AFP-JIJI -> The Japan Times |
Niektórzy poznają się na forach internetowych, a inni uczęszczają co dwa miesiące na spotkania Klubu Zentai Tokio. Klub ten ma 10 członków… Jak każda inna grupa spotykają się by pogadać, pośmiać się, coś wypić i zjeść (ale jak? Przecież mają szczelnie zakryte buzie… - przyp. mój).
"Jako dziecko zawsze byłem zafascynowany kostiumami bohaterów" (kojarzycie np. Power Rangers? – przyp. mój;) - mówi Hanaka (22) którego do klubu wprowadził jego chłopak Popo (25). "Gdy miałem 13 lub 14 lat, starałem się stworzyć taki kostium pokrywający całe ciało poprzez zszycie pończoch. Odpuściłem sobie jednak, bo wydawało mi się, że robię coś dziwnego. Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy w końcu znalazłem w Internecie ludzi takich jak ja". mówi Hanaka. Na spotkania Klubu Tokio Zentai zawsze przychodzi z Popo.
Oczywiście mimo, że niektórzy mają absolutnie "czyste" intencje gdy zakładają swój kostium, dla części ludzi ma to podtekst seksualny. „Chcę dotykać i głaskać innych w stroju i być dotykaną przez nich” – mówi Nezumiko (36), nauczycielka. „Gdy jest się w zentai dotyk jest inny. Można poczuć daną osobę zamiast na nią patrzeć. Nie jestem lesbijką, ale nie przeszkadza mi bycie z kobietą w zentai. W stroju doznania seksualne są zupełnie inne".
Ikuo Daibo z Uniwersytetu w Tokio wyjaśnia, że fani zentai poszukują innego sposobu na wyrażanie siebie. „W Japonii wielu ludzi czuje się zagubionych. Nie umieją poszukać swojej roli w społeczeństwie. Mają zbyt wiele możliwości i nie mogę zdecydować, którą ścieżkę wybrać.” Fani zentai starają się poznawać innych nie przez pryzmat wyglądu. Chcą w ten sposób wydobyć na światło dzienne swoje osobowości. "Uważam, że to bardzo ciekawy sposób komunikacji". Alice Omori (40), który praktykuje zentai od około 20 lat postanowił zająć się prosukcją morphsuit’ów zawodowo i prowadzi teraz internetowy zakład krawiecki. Wyjaśnia: "Nosząc to czujesz się po prostu dobrze. Jesteś szczęśliwy”. – mówiąc to ubrany był w obcisły kostium podkreślający linie głowy, rąk, penisa, stóp. „Można rozsmakować się w bardziej satysfakcjonującej komunikacji z innymi. To takie cudowne uczucie.”
Ja od siebie dodam, że mam wątpliwości czy taki obcisły, idealnie przylegający kostium faktycznie ratuje przed ocenianiem nas po wyglądzie. Oczywiście nie widzimy twarzy, włosów, braku zęba, blizny, piegów, pryszczy, nieregularnych rysów..., ale za to widzimy dokładnie figurę – kształ piersi, pośladków... każdą fałdkę tłuszczu. Filozofia pt. nie-oceniamy-się-po-wyglądzie mnie nie przekonuje. Natomiast w to, że dla niektórych jest to doświadczenie erotyczne – wierzę jak najbardziej. Dodałabym jeszcze trzeci aspekt – czystą zabawę. ;)
Gwoli wyjaśnienia: morphsuity nosi się na całym świecie, a nie tylko w Japonii. Są całe wielkie fora poświęcone tego typu fetyszowi oraz masa sklepów z różnych krajów. W Japonii moda ta jest dalego od mainsremowej i jak wynika ze źródeł odsetek zainteresowanych jest znikomy.
Źródło główne:
The Japan Times (fragmenty tekstu HARUMI OZAWA w wolnym tłumaczeniu)
Źródła dodatkowe:
Wiki PL
Wiki EN
Forum „wyznawców religii Zentai“ (niejapońskie)
Przykładowy sklep - brytyjski
dziękuję za wypowiedź
Zobacz również
Nasi użytkownicy szukali ostatnio tanich lotów z Krakowa do Dallas, z Poznania do Frankfurtu i połączeń lotniczych z Warszawy do Londynu.
Popularne wyszukiwania: Tanie loty z Okęcia na Maltę, tanie loty do Stambułu, połączenia z Warszawy do Paryża, bilety lotnicze, krajowe bilety lotnicze.