Paros – wyspa fanów sportów wodnych i odkrywców

Niesamowite formacje skalne Kolimbithres, przenosząca w czasie wioska Lefkes, ciekawe festiwale kulturalne i kulinarne. To tylko jedne z wielu atrakcji trzeciej co do wielkości wyspy archipelagu Cyklad. Paros – wyspa będąca mekką dla wind i kitesurferów, to także idealne miejsce dla tych, którzy pragną odkryć zabytki starożytnego świata.

Parikia – kulturalne i handlowe centrum wyspy

uliczka z bielonymi domkami w tradycyjnym cykladzkim stylu po części osłonięta roślinnością
Parikia, podobnie jak i inne stolice Cyklad, charakteryzuje się wąskimi alejkami i pobielanymi domami z niebieskimi elementami. Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Tętniąca życiem promenada portowa oraz kręte uliczki z bielonymi domkami w tradycyjnym cykladzkim stylu są znakami rozpoznawczymi Parikii leżącej w północno-zachodniej części wyspy. Stolica Paros, zbudowana w miejscu starożytnego miasta, potrafi zauroczyć ciekawą architekturą neoklasycznych rezydencji, przytulnymi knajpkami oraz wspaniałymi zabytkami. Jednym z nich jest wenecki zamek, a raczej to co z niego pozostało, zbudowany w 1260 r. Warto się przyjrzeć skomplikowanym elementom jego konstrukcji – starożytne kolumny wbudowano w ściany sąsiednich domów tworzących fortyfikację. Cała dzielnica zamkowa szczyci się imponującą architekturą, czego kolejnym przykładem jest Kościół 100 Drzwi.

Najważniejszy bizantyjski zabytek Grecji

kościół wybudowany z kamienia w piaskowym kolorze z czerwonymi kopułami na tle niebieskiego nieba, przed kościołem biały niski murek
Kościół Ekatontapiliani to jeden z najpiękniejszych bizantyjskich zabytków w Grecji. Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Kościół 100 Drzwi, czyli Ekatontapiliani, zbudowany został przez bizantyjskiego cesarza Konstantyna I Wielkiego. Z budowlą związanych jest wiele legend. Jedna z nich mówi, że świątynia posiada 99 drzwi (umownie, bo wliczono w to także okna) i gdy tajemne setne się otworzą, Konstantynopol powróci do Grecji. Także tutaj znajduje się Muzeum Bizantyjskie, w którym zobaczycie rzadkie ikony oraz pozostałości świątyni najpewniej wybudowanej ku czci bogini Demeter. W pobliżu kościoła mieści się ciekawe Muzeum Archeologiczne, którego jednym z najcenniejszych eksponatów jest fragment Kroniki paryjskiej wyrytej na marmurowej tablicy. Znajdują się tu także znaleziska ze świątyni Apolla w Delion, w tym najstarsza znaleziona do tej pory figurka cykladzka – Naga kobieta z Saliagos.

Naoussa – malownicza wioska rybacka

łodzie rybackie cumujące przy nabrzeżu, na którym stoją pobielane budynku oraz niebieskie krzesła i stoliki
Urokliwa Naoussa słynie z doskonałych tawern rybnych i Pirackiego Festiwalu. Fot. Region of South Aegean

Druga co do wielkości miejscowość na wyspie została zbudowana wokół portu w okresie bizantyjskim i ufortyfikowana murem prowadzącym do weneckiego zamku, którego ruiny nadal można podziwiać. Niewielki port wypełniony jest kolorowymi łodziami rybackimi i licznymi tawernami, które w sezonie są tłumnie oblegane przez turystów. Naoussa uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych wiosek rybackich w Grecji, ale niestety powoli staje się coraz bardziej skomercjalizowana. Nie można jej jednak odmówić przepięknych plaż: zjawiskowej Kolimbithres i częściowo przeznaczonej dla nudystów Monastiri, do których można się dostać wypływającymi z portu kaikami (tradycyjnymi drewnianymi statkami). Odwiedzając Naoussę, warto też wstąpić do kościoła Agios Athanasios, gdzie znajduje się kolekcja bizantyjskich ikon.

Kultura, przyroda, historia, czyli Paros wyspa na każdy gust

panorama półwyspu oblanego niebieskimi wodami z brązowymi wzniesieniami i plażą z leżakami
Odwiedzając Paros Park w lecie, można liczyć na wiele atrakcji. Fot. Paros Park, Stavros Niflis

W północnej części wyspy na końcu zatoki Naoussa mieści się Paros Park stanowiący objęty ochroną półwysep o powierzchni 800 tys. m kw. Obszar ma duże znaczenie historyczne, kulturowe i naturalne. Znaleziono tu m.in. ślady cywilizacji pochodzące z VIII w. p.n.e. Odwiedzający mogą zobaczyć słynny klasztor Agios Ioannis Detis, stuletnią latarnię morską, nowoczesną stocznię oraz muzeum. Na terenie parku znajduje się wiele plaż, w tym popularna Monastiri. W ciągu roku organizowanych jest tutaj kilka wydarzeń sportowych, w tym październikowy „Paros Triathlon”, a w lecie to miejsce koncertów i przedstawień. Okolica znana jest z sieci szlaków turystycznych, które zachwycą miłośników przyrody. Paros to wyspa magiczna!

Lefkes – klimatyczna osada pośród gór

pobielany budynek z niebieskimi drzwiami i okiennicami przystrojonymi bugenwillami w kolorze fuksji, przed budynkiem drewniane krzesła, stół i ławka
Wioska Lefkes zachowała tradycyjny charakter, opierając się masowej turystyce. Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Jedna z najpiękniejszych miejscowości oraz dawna stolicy Paros położona jest w centrum wyspy. Górzysta osada zachowała tradycyjny charakter, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w architekturze, jak i w kultywowaniu lokalnych zwyczajów przez mieszkańców. Jednym z najważniejszych zabytków jest imponujący kościół Agia Triada wykonany z białego marmuru. To drugi największy kościół na wyspie zaraz po Ekatontapiliani. Jego fundamenty zostały postawione w 1830 r. w miejscu trzech małych kościołów. Warto także wstąpić do Muzeum Folkloru mieszczącego się w hotelu Lefkes Village. Prywatna kolekcja zawiera eksponaty związane z wyspami Morza Egejskiego i ukazuje rozwój kultury przez wieki. W Lefkes ma także swój początek malowniczy Szlak Bizantyjski, który zachwyci miłośników pieszych wycieczek.

Szlaki turystyczne nie tylko dla odkrywców

marmurowa wąska droga prowadząca wzdłuż starych kamiennych domów
Paros wyspa słynie z ciekawych tras. Najpiękniejszą z nich jest stary Szlak Bizantyjski. Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Paros posiada liczne drogi i ścieżki, które wiodą przez krajobrazy wypełnione tradycyjnymi domostwami i farmami, młynami, gołębnikami i studniami. Łączna długość tras wynosi ok. 35 km. Niektóre są dobrze oznakowane, na innych widać odciśnięte piętno czasu, a kolejne potrafią stanowić wyzwanie, szczególnie dla amatorów przygód. Jedną z najpiękniejszych stanowi Szlak Bizantyjski (Byzantine Trail). Stara wyłożona marmurem ścieżka została zbudowana ok. tysiąc lat temu w celu połączenia wioski Lefkes z wioskami Prodromos, Marpissą i Parikią. Oznakowana trasa jest w dobrym stanie, dlatego jej pokonanie nie powinno stanowić problemu. Zaczyna się w malowniczej wiosce Lefkes i wiedzie poprzez gaje oliwne do Prodromos. Zwykle przejście tego odcinka zajmuje ok. 1 godz.

Paros wyspa festiwali kulturalnych i kulinarnych

grillowana makrela na białym talerzu obok ćwiartek cytryny
Gouna, czyli najpierw suszona na słońcu a następnie grillowana makrela, stanowi podstawę kuchni paryjskiej. Fot. A.Zawistowska, Akcja Grecja

Co roku na Paros, najczęściej w lecie, odbywają się liczne festiwale. Jednym z najciekawszych i najbardziej spektakularnych wydarzeń kulturalnych jest Festiwal Piracki odbywający się 23 sierpnia w Naoussie, który celebruje zwycięstwo mieszkańców nad piratami. Z kolei od czerwca do września ma miejsce Festiwal Parku przy plaży Monastiri. Centralnym punktem wydarzeń jest amfiteatr, gdzie odbywają się m.in. koncerty, sztuki teatralne oraz występy grup tanecznych. Wielbiciele kuchni greckiej będą dobrze się bawić na Festiwalu Ryb i Wina, który odbywa się w Naoussie w pierwszą niedzielę lipca. Rybacy serwują złowione przez siebie ryby i częstują przybyłych winem oraz soumą. Ucztowaniu towarzyszą muzyka i tańce. Z kolei w Lefkes, co roku w pierwszą sobotę po 15 sierpnia, odbywa się Święto Ślimaków. Prócz dania przewodniego można spróbować wielu produktów i specjałów lokalnej kuchni oraz zabawić się do tradycyjnej muzyki granej na żywo.

Wybrzeże pełne plaż do wyboru, do koloru

ciekawe formacje skalne wyrastające z krystalicznie czystego morza na tle wzniesień i wybrzeża z zabudowaniami
Za jedną z najciekawszych plaż na Paros uchodzi Kolimbithres. Fot. Region of South Aegean

Wyspa jest mekką dla fanów sportów wodnych, ale swój skrawek raju znajdą także poszukujący rozrywki, miłośnicy przyrody czy pragnący relaksu. W pobliżu Parikii znajdują się dwie piaszczyste, długie plaże: Parasporos i Livadia z tawernami, sklepikami oraz atrakcjami dla fanów gier plażowych. Rodziny z dziećmi docenią spokojną Aliki osłoniętą drzewami, pragnący odosobnienia Glifę i Lolandonis, a nudyści – Langeri. Z kolei Golden Beach to raj dla amatorów fani wodnego szaleństwa. Ulubionymi miejscami surferów są Tserdakia oraz Pounda Beach słynąca z imprez, które zaczynają się już od rana. Bardzo popularną i dobrze zorganizowaną plażą jest Farangas, która co roku przyciąga tłumy. Najciekawszymi plażami na wyspie bez wątpienia są Kalogeros, gdzie można skorzystać z naturalnego błotnistego spa oraz Kolimbithres obfitująca w niesamowite formacje skalne przypominające scenografię z filmów science fiction.

Paros wyspa dla fanów sportów wodnych

kitesurfer na tle lazurowego morza otoczonego wzniesieniami, w tle windusutfer
Plaża Pounda na wschodnim wybrzeżu uchodzi za jedno z najlepszych miejsc dla kitesurferów w Europie. Fot. Pixabay

Paros słynie z tego, że jest doskonałym miejscem do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. W przypadku tego pierwszego, najlepsze warunki panują na plażach Golden Beach, Tserdakii i Santa Maria. Z kolei jednym z najlepszych miejsc dla kitesurferów w Europie jest plaża Pounda na wschodnim wybrzeżu. Na wyspie nie zabraknie też atrakcji dla fanów jazdy na nartach wodnych, wakeboardingu, kajakarstwa oraz nurkowania. Najwięcej ośrodków można znaleźć na plażach Punda Beach i Farangas. Wedle niektórych, zwiedzanie morskich jaskiń, odległych plaż i podziwianie zmieniającego się krajobrazu z perspektywy kajaka to wedle wielu świetny sposób na poznanie naturalnego piękna wyspy. Ale podwodny świat Paros też ma wiele do zaoferowania – wraki statków, zatopione maszyny latające  oraz jaskinie morskie. Centra nurkowe znajdziecie na plażach Aliki, Golden Beach, Pounda i Santa Maria.

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też