Jak groźna jest malaria, czy można się przed nią chronić i czy należy panikować? Czy malaria grozi nam w Polsce, ilu Polaków na nią zapada? Jakie są objawy i jak należy postąpić, gdy się pojawią? Czy są leki na malarię i czy trzeba je brać? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o malarii.

2. Gdzie występuje malaria?

Najbardziej narażeni na zachorowania malarią są mieszkańcy Afryki Środkowej. Ponieważ tak jak wspomnieliśmy jest to choroba tropikalna, rozwija się właśnie w takim klimacie. Poza rzadkimi przypadkami takimi jak transfuzje krwi, zakażone igły i strzykawki oraz przenoszenie choroby z matki na dziecko, malaria występuje tylko u osób, które były w obszarze jej endemicznego występowania.

Nie zachorujemy na nią w Polsce, nie złapiemy jej podczas podróży do USA, Kanady, czy Australii. Także w Afryce są wolne od malarii kraje, takie jak Maroko czy Egipt.

Malaria występuje tam, gdzie są siedliska komarów. Jak wiecie z lekcji przyrody w podstawówce, komary rozwijają się w zamkniętych zbiornikach, bo nie przeżyją w akwenie o gwałtownym zmiennym poziomie lustra wody, czy też w rwącej rzece. Potrzebują spokojnego środowiska.

W mikroskali komary przenoszące malarię rozwijają się głównie w okolicy afrykańskich jezior. Musi też zachodzić odpowiednia wilgotność i temperatura. W temperaturze poniżej 10 stopni komary rodzaju Anopheles nie rozwijają się dobrze.

1 KOMENTARZ
  1. Miałem falciparum w Kenii. Pomimo brania tabletek kupionych w Polsce. Było nieciekawie – atak co 24h wraz z utratą przytomności.
    Na szczęście te kupione na miejscu postawiły mnie na nogi w 3 dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here