Nadszedł czas, byśmy odzyskali nasze codzienne życie. Europa łagodzi restrykcje covidowe!

Mimo że liczba zakażeń wciąż oscyluje wokół historycznych rekordów, wiele krajów decyduje się na łagodzenie restrykcji. W Szwajcarii, Irlandii, Holandii, krajach skandynawskich i we Francji zniesiono lub częściowo złagodzono ograniczenia. Niektóre rządy przyjęły po prostu, że pandemia ustępuje. Norweski minister zdrowia Ingvild Kjerkol powiedział: Nadszedł teraz czas, byśmy odzyskali nasze codzienne życie. Sprawdź zatem jakie zmiany wprowadzają poszczególne kraje

Norwegia

Fot. Pixabay

Norwegia zniosła we wtorek, 1 lutego, zakaz podawania alkoholu po godzinie 22.00, zakaz organizowania spotkań prywatnych dla więcej niż 10 osób oraz zalecenie pracy zdalnej. Na imprezach z miejscami siedzącymi widzowie mogą siedzieć obok siebie, a wydarzenia sportowe mogą odbywać się tak jak przed pandemią. Wciąż zalecane jest jednak noszenie maseczek w zatłoczonych miejscach oraz w transporcie publicznym. Przestał również obowiązywać wymóg okazywania negatywnego testu na Covid-19 od podróżnych na granicy, którzy posiadają zaświadczenie o zaszczepieniu.

Norweskie władze zakładają, że ostatnie restrykcje zostaną zniesione 17 lutego.

Dania

Fot. Shutterstock

W Danii od połowy grudnia obowiązywały surowe restrykcje w związku z szybkim wzrostem zakażeń nowym wariantem. Od wtorku Duńczycy nie muszą dłużej okazywać certyfikatów o zaszczepieniu lub negatywnym teście w restauracjach, na imprezach kulturalnych i sportowych. Zniknęły limity dotyczące zgromadzeń, nie wymaga się już także noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym.

Jednocześnie od 1 lutego Covid-19 w Danii nie jest już traktowany jako choroba krytyczna społecznie, czyli zagrażająca społeczeństwu, co formalnie umożliwiło zniesienie restrykcji.

Do końca lutego pozostać ma jedynie obowiązek kwarantanny oraz testów na Covid-19 dla wjeżdżających do Danii niezaszczepionych osób.

Portugalia

Fot. Shutterstock

Rząd Portugalii ogłosił, że do kraju znowu będzie można wjeżdżać bez testu na koronawirusa. Co prawda wjazd jest możliwy na podstawie certyfikatu potwierdzającego pełne zaszczepienie lub bycie ozdrowieńcem, ale to wciąż ogromne ułatwienie dla zaszczepionych. Dotychczas musieli oni przedstawiać także negatywny wynik testu. Zmiany wchodzą w życie od poniedziałku 7 lutego.

Niemcy

Albrechtsburg, Niemcy, Germany
Fot. Envato.com

Mimo dalszego wzrostu liczby zakażeń federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann zapowiedział możliwość wycofania w marcu wielu restrykcji w Niemczech. Warunkiem jest, by – jak przewiduje Instytut im. Roberta Kocha – od połowy lutego liczba zakażeń spadała.

Szwajcaria

Fot. Joshua Earle. Unsplash

W Szwajcarii w ostatnich dniach odnotowuje się najwyższe od początku epidemii wskaźniki zakażeń, ale ponieważ nie wpłynęło to niekorzystnie na system opieki zdrowotnej, a szpitale nie są nadmiernie obciążone, władze tego kraju postanowiły złagodzić obostrzenia epidemiczne. Od czwartku zniesiony został nakaz pracy zdalnej i zmienione zostały zasady nakładania kwarantanny, tj. osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną nie będą musiały izolować się przez pięć dni.

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Szwajcarii, które nie są w pełni zaszczepione i nie są ozdrowieńcami, muszą posiadać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wjazdem do Szwajcarii lub testu antygenowego przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed wjazdem do Szwajcarii.

Francja

Fot. Envato

Znoszenie restrykcji epidemicznych we Francji odbywa się według harmonogramu przedstawionego przez rząd 20 stycznia. Od środy 2 lutego w centrach miast nie trzeba nosić maseczek w otwartych przestrzeniach publicznych (maseczki są nadal obowiązkowe w zamkniętych przestrzeniach oraz podczas imprez masowych). Zniesiony został również obowiązek pracy zdalnej, przestaną też obowiązywać limity miejsc podczas imprez masowych, podczas których publiczność zajmuje miejsca siedzące. Kolejne ograniczenia mają być zniesione 16 lutego: zostaną wówczas otwarte dyskoteki, klienci barów i restauracji będą mogli spożywać posiłki i napoje również przy kontuarze, a uczestnicy koncertów bawić się także na stojąco.

Żeby wjechać do Francji, osoby powyżej 12 roku życia muszą pokazać dowód przyjęcia pełnego cyklu szczepień (Europejski Certyfikat Covid), negatywny wynik testu lub zaświadczenie o byciu ozdrowieńcem.

Austria

Fot. Shutterstock

Austria, będąca pierwszym krajem europejskim, który wprowadził obowiązek szczepień dla dorosłych, planuje w lutym znacząco złagodzić obostrzenia. W sobotę godzina policyjna została przesunięta z godziny 22.00 na 24.00, od 12 lutego w handlu detalicznym ma zostać zniesiona zasada 2G (wstęp tylko dla osób z certyfikatem szczepienia lub przechorowania Covid-19), a z kolei od 19 lutego ponownie zacznie obowiązywać zasada 3G (zaszczepieni, ozdrowieńcy lub osoby z negatywnym wynikiem testu) w gastronomii i turystyce.

Widzimy, że Omikron nie stwarza ryzyka przeciążenia oddziałów intensywnej terapii. Dlatego możemy podjąć kroki otwierające. Robimy to ostrożnie, i przede wszystkim bezpiecznie – podkreślił minister zdrowia Wolfgang Mueckstein.

Anglia

Fot. Shutterstock

W zeszłym tygodniu Anglia zniosła prawie wszystkie pozostałe ograniczenia przeciwepidemiczne. Maseczki nie są wymagane w miejscach publicznych, certyfikaty covidowe nie są już potrzebne, by dostać się do klubów i na imprezy masowe, a nakaz pracy z domu został już wcześniej zniesiony.

Holandia

Fot. Shutterstock

Od 26 stycznia zniesiono niektóre z obostrzeń w Holandii. Otwarte zostały gastronomia i sektor kulturalny (od 5.00 rano do 22.00), a zawody sportowe mogą się odbywać z udziałem publiczności. Nadal obowiązuje przepustka sanitarna i konieczność noszenia maseczki, która jednak będzie mogła być zdjęta po zajęciu miejsca siedzącego. Supermarkety mogą być otwarte do godziny 22.00, a nie 20.00 jak było wcześniej. Premier Mark Rutte poinformował, że nowe zasady będą obowiązywały przez sześć tygodni, po czym gabinet podejmie dalsze decyzje w zależności od rozwoju sytuacji.

Irlandia

szkocki zamek na tle zachodzącego słońca
Fot. Shutterstock

Irlandia zniosła 22 stycznia niemal wszystkie restrykcje, w tym wszystkie wprowadzone w związku z wariantem Omikron. Wobec faktu, że szczyt tej fali minął, a poziom zaszczepienia jest wysoki, rząd uznał, że ich dalsze utrzymywanie nie jest konieczne. Puby, restauracje i inne lokale gastronomiczne wróciły do normalnego trybu funkcjonowania, a klienci nie są proszeni o okazanie certyfikatu covidowego. Przestał obowiązywać wymóg zachowywania dystansu społecznego i zniesione zostały limity osób mogących uczestniczyć spotkaniach prywatnych i w imprezach masowych, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Stopniowo rozpoczął się powrót do pracy stacjonarnej. Przynajmniej do końca lutego pozostanie w mocy wprowadzony jeszcze przed pojawieniem się wariantu Omikron obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Jeśli osoba nie posiada Unijnego Certyfikatu COVID potwierdzającego zaszczepienie lub wyzdrowienie, musi posiadać negatywny wynik testu PCR, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem do Irlandii. Z testu zwolnieni są także ozdrowieńcy.

Finlandia

Fot. Shutterstock

Finlandia zniosła na początku lutego większość obostrzeń. Rąd zniósł kontrole graniczne dla przyjezdnych z krajów UE oraz strefy Schengen. Wcześniej Finlandia, jako jeden z niewielu krajów, utrzymywała kontrole przez długi czas – od wiosny 2020 do lata 2021 roku.

Jednak wszystkich przyjezdnych urodzonych w roku 2006 lub wcześniej obowiązują wymogi i nakazy określone w ustawie o chorobach zakaźnych. Po przekroczeniu granicy odbywa się kontrola zdrowotna. Trzeba legitymować się zaświadczeniem o zaszczepieniu lub negatywnym wynikiem testu. Rząd Finlandii zapowiada, że wszystkie restrykcje koronawirusowe zostaną zniesione do końca miesiąca.

Włochy

Fot. Shutterstock

Od 1 lutego do Włoch można wjechać z krajów UE już tylko z przepustką Covid-19, bez konieczności okazania wyniku testu. Minister zdrowia Roberto Speranza podpisał rozporządzenie w sprawie zmiany przepisów. Wcześniej obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu dotyczył wszystkich, nawet zaszczepionych.

Włosi złagodzili także restrykcje dotyczące Super Green Pass. Od soboty 5 lutego turyści, którzy w świetle włoskich przepisów mają nieważny Green Pass, bo upłynęło więcej niż pół roku od drugiej dawki szczepionki, mogą wejść wszędzie z wynikiem testu.

Anna
Anna
Z Tanimi Lotami związana od 2010 roku. Pasjonuje się dobrą kuchnią i uwielbia wyszukiwać tanie loty. Kocha polskie morze i ma słabość do włoskiej pizzy.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też