image/svg+xml
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.

1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do BratysławyCena za lot w dwie stronyZwiedzanie Bratysławy


Bratysława - jarmark świąteczny
Fot. -12°C

Zamek Bratysławski

Monumentalna budowla jest widoczna niemal z każdego zakątka miasta. Majestat zamku podkreśla wzgórze, na którym stoi, osiągajęce wysokość 85 m nad poziomem rzeki Dunaj. Zamek wzniesiono już pod koniec IX wieku, ale największą rozbudowę przeszedł w 1423 roku. W jej wyniku powstał zamek gotycki, znany jako zamek zygmuntowski. Przebudowa zamku, nazywana palfyowską, odbyła się w epoce kończącego się renesansu. Ostatni etap wielkich zmian budowniczych zamku został zrealizowany przez Marię Teresę. Z zamku usunięto wszystkie elementy fortyfikacyjne, a jego część mieszkalną zmieniono w luksusowym stylu. Obecnie oprócz zwiedzania pomieszczeń zamku można odwiedzić znajdujące się w nim Słowackie Muzeum Narodowego oraz Skarbiec.

Katedra Dom św. Marcina

Położona pod zamkiem trójnawowa katedra gotycka to symbol kościelny Bratysławy. Znajduje się w niej potężny posąg barokowy św. Marcina rzeźbiarza austriackiego Georga Rafaela Donnera. Atrakcją Domu jest także wspaniała wieża z pozłacaną imitacją węgierskiej korony królewskiej, która symbolizuje koronacje królów węgierskich. W okresie od roku 1563 do 1830 odbyły się tu koronacje 11 królów, włącznie z Marią Teresą, i 8 królowych.

Rynek i Stary Ratusz

Rynek Główny jest kwintesencją miasta: barokowo-secesyjny, z niewielką domieszką gotyku i klasycyzmu, kameralny ze Studnią Maksymiliana i Starym Ratuszem. Studnia Maksymiliana jest obiektem wyrzeźbionym w beżowym piaskowcu. Anegdota mówi, że cesarz Maksymilian II kazał wybudować ją w 1572 roku po pożarze, jaki wybuchł w czasie jego koronacji. Studnię, dziś raczej fontannę, zdobi posąg rycerza na wysokim postumencie - to Maksymilian we własnej osobie, przedstawiony jako legendarny obrońca praw mieszczan - rycerz Roland. Stary Ratusz jest mieszanką kilku stylów architektonicznych. Jego najstarszą częścią jest narożna wieża z końca XIII wieku. Przejazd z gotyckim sklepieniem oraz kaplica nad nim powstały w połowie XV wieku, a w wieku XVII dobudowano salę sądową z malowidłem "Sąd Ostateczny" na stropie. Na wewnętrznej, przeciwnej niż rynkowa stronie jest renesansowy dziedziniec z arkadami; jeszcze dalej, od strony pl. Primaciálnego, widać neogotyckie skrzydło, pokryte barwną dachówką ceramiczną. Wieża ratuszowa po kilku przebudowach zyskała dzisiejszy, barokowy wygląd. Najświeższą innowacją było zamontowanie na niej kuranta, który o pełnych godzinach wygrywa melodie.

Devin

Wieś Devin leży 8 km na zachód od centrum Bratysławy. Na wzgórzu wznoszą się rozległe ruiny zamczyska Devín. Strategiczną lokalizację docenili już Celtowie a następnie Rzymianie, którzy wznieśli tu swoją twierdzę. W okresie panowania węgierskiego gród stał się twierdzą graniczną. W ciągu wieków kilkakrotnie zmieniał właścicieli (m.in. rody Báthorych i Pálffych), za których zamek został rozbudowany w potężną warownię, jednak w XVIII wieku utracił znaczenie militarne i zaczął podupadać. W 1809 roku twierdza została wysadzona przez wojska napoleońskie. Renesans Devína nastąpił w połowie XIX wieku, kiedy słowaccy narodowcy z otoczenia Ľudovíta Štúra przypomnieli jego wielkomorawską tradycję i uczynili z niego symbol narodowego odrodzenia i cel patriotycznych pielgrzymek. W czasach obecnych zamek i leżąca u jego stóp wieś Devin stały się celem weekendowych wypadów mieszkańców Bratysławy.

Zobacz więcej

Kalendarze

Aleksandra stworzył(a) nowy wpis na blogu Jak szybko poruszać się po lotniskach? w Technologie 25 minut(y) temu

Duże lotniska przesiadkowe mają to do siebie, że trzeba w nich pokonywać duże odległości. Sporym problemem są również bagaże, które trzeba ciągnąć ze sobą czasami nawet przez kilometry. Jednak jest kilka sposobów na to, by szybko przemieszczać się pomiędzy terminalami. Jednym z nich jest wynajęcie wózka elektrycznego, jednak zazwyczaj jest to dość kosztowne. Można również jeździć po lotnisku na... własnej walizce.Modobag - walizka z silnikiemModobag to właśnie taki oryginalny sposób ...

Czytaj dalej

Powsinoga stworzył(a) nowy wpis na blogu Wow! Sardynia za 215 zł w dwie strony! w Promocje 40 minut(y) temu

Bardzo dobra cena lotów na piękną Sardynię! Ta niezwykła, włoska wyspa dostępna jest dziś z Krakowa za 215 zł w dwie strony! Loty odbywają się na pokładach linii Ryanair.Tanie noclegi znajdziecie w B&B Alex Group, gdzie za 10 nocy zapłacicie 714 zł za osobę, w przypadku rezerwacji pokoju dla dwóch osób! Zapraszamy!Szczegóły podróżytermin podróży: 26 października - 5 listopada 2016< ...

Czytaj dalej