Tanie Loty
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.

1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do StambułuCena za lot w dwie stronyTanie loty do Stambułu [IST]

Widok na Bosfor
Fot. SXC

Pięknie położony na Bosforem Stambuł jest nie tylko największym miastem w Turcji, ale i jednym z największych na świecie – cała aglomeracja liczy około 10 mln mieszkańców. Dzisiejszy Stambuł jest głównym centrum finansowym Turcji, w którym swoje siedziby ma kilkadziesiąt banków, instytucji finansowych oraz giełd papierów wartościowych. To także kulturalne i naukowe centrum kraju. Na jego terenie siedziby ma pięć uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski, został założony w 1453 roku.

Stambuł to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że jest metropolią położoną na dwóch kontynentach, ale także ze względu na jego bogatą i wciąż żywą historię. Od ponad dwóch tysięcy lat jest jednym z najsłynniejszych centrów cywilizowanego świata. Był siedzibą bizantyjskich cesarzy i osmańskich sułtanów.

Historia

Początki Stambułu sięgają VII wieku p.n.e., kiedy powstała tu starogrecka kolonia - Bizantion. O jego rozwoju i potędze zadecydowała głównie lokalizacja. Miasto położone jest na dwóch kontynentach, w pobliżu ujścia Bosforu, przy głębokiej zatoce, stanowiącej doskonały, naturalny port. Zawijały do niego praktycznie wszystkie okręty zmierzające z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne.

W czasach rzymskich Bizancjum urosło do rangi głównego miasta wschodniej, greckiej części cesarstwa. W 330 r. cesarz Konstantyn Wielki przeniósł tu stolicę imperium i nazwał miasto Nowym Rzymem. Miasto było jednak znane bardziej jako Konstantynopol - od imienia cesarza. Dzięki doskonałemu położeniu strategicznemu i fortyfikacjom, miasto opierało się przez cale wieki najazdom Germanów, Słowian, Arabów i Franków. Dopiero w 1204 r. Konstantynopol został zdobyty i złupiony przez Krzyżowców.

Śmiertelnym ciosem dla upadającego już podówczas Cesarstwa Bizantyjskiego, którego Konstantynopol był sercem, okazał się wzrost potęgi Osmanów. Los miasta przypieczętowało jego zdobycie przez Turków w 1453 r. W ten sposób przestało istnieć tysiącletnie Imperium Bizantyjskie, a datę upadku Konstantynopola historycy tradycyjnie przyjmują za początek ery nowożytnej. Pod władzą Osmanów kościoły zmieniono w meczety, a miasto stało się siedzibą sułtana. Na przełomie XVI i XVIII wieku miasto ozdabiano pałacami, meczetami, kompleksami architektonicznymi, ale w XIX wieku, kiedy państwo czyniło próby europeizacji, zrezygnowano z tradycyjnej osmańskiej architektury, zastępując ją barokiem i rokoko.

Po I wojnie światowej, 15 marca 1919 roku do miasta wkroczyły wojska alianckie i nadzieje Greków o odzyskaniu Konstantynopola odżyły. Jednak ofensywa Kemala Paszy - Ataturka pozwoliła na zachowanie go w rekach tureckich. W 1922 roku Ataturk („Ojciec narodu tureckiego”) stanął na czele ruchu nacjonalistycznego i obalając sułtanat zakończył epokę Imperium Ottomańskiego. Tuż po proklamowaniu republiki przeniósł stolicę kraju ze Stambułu do bliskiej sobie Ankary. Od tego czasu zaczęła się trudna epoka modernizacji kraju i miasta, które przemianowano na Stambuł.

Stambuł był wieki swego istnienia niszczony zarówno przez ludzi, jak i przez siły natury (trzęsienia ziemi) oraz przez pożary i epidemie. Jednak z jeszcze większą siłą był odbudowywany przez wielkich wizjonerów i słynnych architektów. Dzisiaj to gwarne i prężnie rozwijające się miasto jest oblegane przez turystów z całego świata, zafascynowanych nie tylko jego trwającą ponad dwa tysiące lat historią, ale także imponującym dorobkiem kulturalnym. Współczesny Stambuł to metropolia pielęgnująca tradycje i wciąż, podobnie jak dwa mosty nad Bosforem, ważny łącznik Azji i Europy.

To wszystko sprawia, że Stambuł jest odurzającą i przyciągająca podróżników, bajkową mieszanka Orientu i Zachodu. Stambuł to wyjątkowe miasto, które przez wiele wieków było centrum cywilizowanego świata i które na nowo chce pretendować do tego miana.

 
Zobacz więcej

Kalendarze

Aleksandra stworzył(a) nowy wpis na blogu Praca szuka człowieka w Nowej Zelandii w Ciekawostki 20 minut(y) temu

Nowozelandzkie miasto Kaitangata szuka pracowników. Okazuje się, że brakuje ponad tysiąca ludzi, by zaspokoić zapotrzebowania pracodawców.Kaitangata ma obecnie 800 mieszkańców. Brakuje tam rąk do pracy, dlatego władze miasta stworzyły ciekawy pakiet korzyści dla każdego, kto zdecyduje się porzucić obecne miejsce zamieszkania i przenieść się na południe. Oferta oczywiście dotyczy obywateli i osób z pozwoleniem o pracę, ale wiemy przecież, że nasi rodacy są wszędzie i są bardzo obrotni.Pakiet korzyści zawiera bardzo atrakcyjne ceny ...

Czytaj dalej

Barcelona z Poznania na początku września w rewelacyjnej cenie!Za tygodniowy pobyt w Barcelonie we wrześniu zapłacimy 658 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 193 zł (Poznań - Barcelona - Poznań) oraz siedem noclegów już od 465 zł od osoby za cały pobyt. Na miejscu mamy piękne piaszczyste plaże, tapas, zabytkową architekturę, twórczość Gaudiego, piękne parki i urokliwe uliczki.We wrześniu pogoda bez wątpienia będzie rewelacyjna!Szczegóły podróży

Czytaj dalej

Po ostatnich zamachach w Turcji i innych aktach terroru na świecie, wielu ludzi zastanawia się, gdzie można bezpiecznie pojechać. Najnowsze dane udostępnione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii potwierdzają, że zagrożenie terrorystyczne pozostaje nadal wysokie.W przypadku państw europejskich, sytuacja wygląda następująco: Polska znajduje się wśród krajów o niskim ryzyku wystąpienia aktów terroru. Podobnie jak

Czytaj dalej