Społeczność Podróżników

Loty do Stambułu

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Turcji > Loty do Stambułu


Stambuł

Widok na Bosfor
Fot. SXC

Pięknie położony na Bosforem Stambuł jest nie tylko największym miastem w Turcji, ale i jednym z największych na świecie – cała aglomeracja liczy około 10 mln mieszkańców. Dzisiejszy Stambuł jest głównym centrum finansowym Turcji, w którym swoje siedziby ma kilkadziesiąt banków, instytucji finansowych oraz giełd papierów wartościowych. To także kulturalne i naukowe centrum kraju. Na jego terenie siedziby ma pięć uniwersytetów, z których najstarszy – Uniwersytet Stambulski, został założony w 1453 roku.

Stambuł to wyjątkowe miasto. Nie tylko dlatego, że jest metropolią położoną na dwóch kontynentach, ale także ze względu na jego bogatą i wciąż żywą historię. Od ponad dwóch tysięcy lat jest jednym z najsłynniejszych centrów cywilizowanego świata. Był siedzibą bizantyjskich cesarzy i osmańskich sułtanów.

Historia

Początki Stambułu sięgają VII wieku p.n.e., kiedy powstała tu starogrecka kolonia - Bizantion. O jego rozwoju i potędze zadecydowała głównie lokalizacja. Miasto położone jest na dwóch kontynentach, w pobliżu ujścia Bosforu, przy głębokiej zatoce, stanowiącej doskonały, naturalny port. Zawijały do niego praktycznie wszystkie okręty zmierzające z Morza Śródziemnego przez Bosfor na Morze Czarne.

W czasach rzymskich Bizancjum urosło do rangi głównego miasta wschodniej, greckiej części cesarstwa. W 330 r. cesarz Konstantyn Wielki przeniósł tu stolicę imperium i nazwał miasto Nowym Rzymem. Miasto było jednak znane bardziej jako Konstantynopol - od imienia cesarza. Dzięki doskonałemu położeniu strategicznemu i fortyfikacjom, miasto opierało się przez cale wieki najazdom Germanów, Słowian, Arabów i Franków. Dopiero w 1204 r. Konstantynopol został zdobyty i złupiony przez Krzyżowców.

Śmiertelnym ciosem dla upadającego już podówczas Cesarstwa Bizantyjskiego, którego Konstantynopol był sercem, okazał się wzrost potęgi Osmanów. Los miasta przypieczętowało jego zdobycie przez Turków w 1453 r. W ten sposób przestało istnieć tysiącletnie Imperium Bizantyjskie, a datę upadku Konstantynopola historycy tradycyjnie przyjmują za początek ery nowożytnej. Pod władzą Osmanów kościoły zmieniono w meczety, a miasto stało się siedzibą sułtana. Na przełomie XVI i XVIII wieku miasto ozdabiano pałacami, meczetami, kompleksami architektonicznymi, ale w XIX wieku, kiedy państwo czyniło próby europeizacji, zrezygnowano z tradycyjnej osmańskiej architektury, zastępując ją barokiem i rokoko.

Po I wojnie światowej, 15 marca 1919 roku do miasta wkroczyły wojska alianckie i nadzieje Greków o odzyskaniu Konstantynopola odżyły. Jednak ofensywa Kemala Paszy - Ataturka pozwoliła na zachowanie go w rekach tureckich. W 1922 roku Ataturk („Ojciec narodu tureckiego”) stanął na czele ruchu nacjonalistycznego i obalając sułtanat zakończył epokę Imperium Ottomańskiego. Tuż po proklamowaniu republiki przeniósł stolicę kraju ze Stambułu do bliskiej sobie Ankary. Od tego czasu zaczęła się trudna epoka modernizacji kraju i miasta, które przemianowano na Stambuł.

Stambuł był wieki swego istnienia niszczony zarówno przez ludzi, jak i przez siły natury (trzęsienia ziemi) oraz przez pożary i epidemie. Jednak z jeszcze większą siłą był odbudowywany przez wielkich wizjonerów i słynnych architektów. Dzisiaj to gwarne i prężnie rozwijające się miasto jest oblegane przez turystów z całego świata, zafascynowanych nie tylko jego trwającą ponad dwa tysiące lat historią, ale także imponującym dorobkiem kulturalnym. Współczesny Stambuł to metropolia pielęgnująca tradycje i wciąż, podobnie jak dwa mosty nad Bosforem, ważny łącznik Azji i Europy.

To wszystko sprawia, że Stambuł jest odurzającą i przyciągająca podróżników, bajkową mieszanka Orientu i Zachodu. Stambuł to wyjątkowe miasto, które przez wiele wieków było centrum cywilizowanego świata i które na nowo chce pretendować do tego miana.

 

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
1 Komentarze | Dodaj komentarz


Loty do Stambułu

więcej

Turcja w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Turcji (Türkiye Cumhuriyeti)
 • UstrójRepublika parlamentarna
 • StolicaAnkara
 • Używane językiturecki, kurdyjski
 • Walutalira turecka (TRY)
 • Ludność71 893 000
 • Powierzchnia kraju780 580 km²
 • Ważne telefonyAmbasada RP: (+90 312) 457 20 00, Policja: 155, Straż Pożarna: 110, Pogotowie Ratunkowe: 112
 • DokumentyKonieczne jest uzyskanie wizy wjazdowej i pobytowej. Można to zrobić w konsulacie lub przy wjeździe do Turcji. Uprawnia ona do pobytu w kraju przez 30 dni, bez możliwości podjęcia pracy. Nie ma możliwości jej przedłużenia. Paszport musi być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu.
 • KlimatNa wybrzeżu występuje klimat śródziemnomorski; w głębi kraju - podzwrotnikowy suchy. Ostry klimat panuje w górach.
 • KulturaW Turcji bardzo ważna jest umiejętność targowania się. Nie ma zakupów bez dyskusji o cenie! Turcja to kraj muzułmański - kobiety wciąż mają tutaj mniejsze prawa niż mężczyźni.
 • BezpieczeństwoW dużych miastach często zdarzają się przypadki rozboju czy kradzieży; działają też gangi narkotykowe.

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5968)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej