1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
Szukaj
przelot złożony

tel. 61 6429 407

pn-pt 9-20, sob 10-14, ndz 17-21

Loty do TurcjiCena za lot w dwie strony

więcej


Tanie loty do Turcji

turcja_01
Turcja to unikatowe zabytki islamu
Fot. Dreamstime

Turcja to kraj wielu twarzy, łączący w sobie orientalne korzenie z europejskością. Dzisiejsza Turcja to nie tylko wyjątkowo ciekawy dla turysty kraj, pełen starożytnych zabytków, piaszczystych plaż, egzotycznej przyrody i niezapomnianych krajobrazów, takich jak choćby Pamukkale, czy Kapadocja. Turcja jest jedną z dwudziestu najważniejszych gospodarek świata, znajdującą się w okresie wyjątkowo dynamicznego wzrostu gospodarczego. W największych miastach, tuż obok liczących tysiące lat zabytków, wyrastają nowoczesne wieżowce, a dzikie wybrzeża graniczą z prywatnymi plażami luksusowych, nadmorskich kurortów. Tutaj spotykają się liczne kultury i ludy, a swoista mieszanka tradycji zaklęta w zabytkach, sztuce oraz kulturze islamu, w ciekawy sposób łączy się ze współczesnymi osiągnięciami techniki. Z takim nawarstwieniem różnych następujących po sobie cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy się chyba nigdzie w świecie.

Historia

Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, ale pierwsze zręby państwa powstały w XVI w p.n.e. w Kapadocji. Wybrzeże Morza Egejskiego znajdowało się natomiast pod wpływem ludów greckich z centrum w Troi. Smyrna, Efez, Milet i Halikarnas były ówczesnym centrum cywilizacji całej Anatolii. W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów. Panowaniu perskiemu w Azji Mniejszej położyła kres wyprawa Aleksandra Wielkiego (334-333 p.n.e.), dając zarazem początek okresowi hellenistycznemu. Na przełomie naszej ery dzisiejsza Turcja stała się częścią Imperium Rzymskiego. Cesarz imperium - Konstantyn Wielki przeniósł stolicę nad Bosfor, do Bizancjum. Od tego czasu rozpowszechniło się chrześcijaństwo, stając się od IV w. oficjalną religią cesarstwa. Bizancjum, nazwane z czasem Konstantynopolem stało się natomiast centrum chrześcijaństwa wschodniego. Od VII do XI w. Cesarstwo Bizantyjskie musiało się zmagać z inwazją Arabów i stopniową islamizacją kraju, ale prawdziwym przeciwnikiem okazały się nadciągające od wschodu plemiona tureckie, które wkrótce opanowały prawie całą Azję Mniejszą. XIV w. to początek władzy Osmanów i podbój Półwyspu Bałkańskiego oraz ekspansja w kierunku chrześcijańskich państw Europy. Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. położyło ostateczny kres istnieniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto zostało stolicą imperium osmańskiego, a wspaniała Hagia Sophia, główna świątynia prawosławia, stała się meczetem. Okres największego rozkwitu imperium przypada na XVI w. - Turcja obejmowała wówczas znaczną cześć Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Jednak z końcem XVII w. państwo zaczęło stopniowo upadać.

Początkiem końca imperium była klęska wojsk tureckich pod Wiedniem w 1683 r., które uległy wojskom polskim pod wodzą króla Jana III Sobieskiego. Do ostatecznego upadku przyczyniły się trwające przez dziesiątki lat, wyniszczające wojny z Austrią, Rosją i walki wyzwoleńcze podbitych narodów. Nie pomogły reformy XIX w., a opowiedzenie się po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie światowej doprowadziło państwo osmańskie do ostatecznego upadku. Pozostałości kraju miały być podzielone pomiędzy okoliczne państwa chrześcijańskie. Turcję ocaliło ogólnonarodowe powstanie w 1919 r. pod wodzą legendarnego Atatürka, czyli Ojca Turków. Powstała wówczas nowa republika turecka ze stolicą w Ankarze, a kraj odciął się powoli od osmańskiej przeszłości i zainicjował daleko idące reformy mające na celu europeizację kraju, która trwa do dzisiaj.

Atrakcje

Na szczęście Turcja pielęgnuje pieczołowicie swoją tradycję i nie wyrzekła się do końca swej urzekającej i tajemniczej kultury. Położona na granicy Europy i Azji, czerpiąca z tradycji obu kontynentów Turcja, to nie tylko bogactwo pradawnej cywilizacji i unikatowe miejsca jak Troja, Milet, Didyma, Efez, Pergamon oraz zabytki Persów, Hetytów, Turków seldżuckich i osmańskich. To wielowiekowa, wciąż żywa historia w naturalny sposób zespolona z religią islamu i specyficzną, odmienną od naszej tradycją i obyczajowością.

To właśnie ta odmienność, specyficzne zwyczaje, barwne życie mieszkańców i atmosfera orientu przyciągają każdego roku do Turcji miliony turystów. Jak magnes działa też też słoneczna aura, utrzymująca się niemal przez cały rok na wybrzeżem i przepiękne plaże czterech mórz: Śródziemnomorskiego, Marmara, Egejskiego i Czarnego – prawdziwy raj zarówno dla leniwych wczasowiczów, jak i dla żądnych wrażeń miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Dla tych, którym nie odpowiada stereotypowy klimat palaż, Turcja oferuje wysokie góry Anatolii z doskonale przygotowanymi stokami narciarskimi.

Ocena tego artykułu

0 out of 5 stars

Skomentuj

Komentuj jako gość

Komentarze (10)

 • Bodrum

  Leci ktoś 30 lipca 2015r do Bodrum a dokładnie Kervensaray Hotel

 • Turcja to bogaty historycznie kraj. Oprócz ogormnej ilości zabytków posiaają tereny z pięknymi krajobrazami. Gór Taurus robią niesamowite wrażenie. Może to zobaczyć każdy turysta wypoczywający w Riwierze tureckiej wybierający się na wycieczkę do Kapadocji. Autokar przejeżdża przes pasmo gór. Naprawdę pięknie.

 • marek

  jutro powrót z Turcji

 • Dwa lata temu spędziłam kilka dni w miejscowości wypoczynkowej Ayvalik. Wszystko mi się podobało oprócz plaży z połamanymi leżakami i leżącymi dookoła śmieciami. Po dwóch latach niestety najbardziej pozostała mi w pamięci ta plaża. Miałam też okazję pojeździć po Turcji i pozwiedzać, ale to już inna bajka - polecam:)

 • Anita666

  Turcja to nie tylko miejscowosci wypoczykowe...Na wschodzie ludzie mieszkaja w kartonach...

 • tamam

  Turcjo jesteś cudowna... kocham cię :D

 • leszek

  super

 • leszek

  Co roku jestem ..... polecam

 • rafał

  BYŁEM JESZCZE W PAMMUKALACH.PAMUKALLE TO MIEJSCOWOŚĆ POŁOŻONA W GÓRACH TAURS .OD MIEJSCOWOŚCI BELEK ZNAJDOWAŁA SIĘ 395 KILOMETRÓW.JEDZIE SIĘ TAM 8 GODZIN I 45 MINUT.PAMMUKALE TO ZNACZY BAWEŁNIANY ZAMEK.WEDŁUG LEGENDY TO TUTAJ ODMŁADZAŁA SIĘ KLEOPATRA.ZDALEKA WYGLĄDA TO JAK TAM BYŁBY ŚNIEG.ALE TO NIEPRAWDA.TO TAK WODA MIESZA SIĘ ZE SKAŁAMI,ŻE POWSTAJE TAKI BIAŁY OSAD.ZNAJDUJE SIĘ TAM OGROMNA NEKROPOLIA.COŚ PIĘKNEGO.MOŻNA TAM SIĘ KĄPAĆ W PIĘKNYM BASENIE KLEOPATRY.POD WODĄ ZNAJDUJĄ SIĘ STARE KOLUMNE

 • rafał

  BYŁEM W TURCJII W TAMTYM ROKU .BYŁEM W MIEJSCOWOŚCI BELEK KOŁO ANTALYI.NA SAMYM POŁUDNIU TURCJI.TURCJA PRZEUROCZA.MOŻNA SIĘ W NIEJ NAPRAWDĘ ZAKOCHAĆ.BYŁEM NA WYCIECZCE W ANTALYI.ANTALYA TO PIĘKNE MIASTO.POWSTAŁO ONE Z POŁĄCZENIA TRZECH WIELKICH MIAST.SĄ TAM POZOSTAŁOŚCI PO PANOWANIU RZYMSKIM.JEST TAM PIĘKNY WODOSPAD ARBUZOWY.POTEM IDZIE SIĘ DO FABRYKI ZŁOTA.TAM NAPRAWDĘ MOŻNA KUPIĆ PIĘKNE WYROBY ZE ZŁOTA.TYLKO PO DROGIEJ CENIE.POTEM IDZIE SIĘ DO FABRYKI SKÓR.SKÓRY SĄ Z BOBRA,NOREK,LISA I SĄ PIĘKNE.POTEM ZWIEDZA SIĘ WODOSPAD ARBUZOWY.POTEM IDZIE SIĘ NA PRZEOGROMMNY BAZAR,GDZIE MOŻNA KUPIĆ SUPER RZECZY PO PRZYSTĘPNEJ CENIE.POTEM JEDZIE SIĘ AUTOBUSEM NA PLAC W KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ MECZET.ZANIM SIĘ WEJDZIE DO MECZETU MĘŻCZYŹNI MUSZĄ UMYĆ NOGI I ZDJĄĆ BUT,A KOBIETY ZAŁOŻYĆ CHUSTY.POTEM IDZIE SIĘ NA PLAC GDZIE ZNAJDUJE SIĘ POMNIK MUSTAFY KEMALA ATATURKA,OJCA TURCJI.A POTEM W WIECZORNYCH GODZINACH POWRÓT DO HOTELU.

Dołącz do Społeczności Podróżników

Zaloguj się korzystając z sieci społecznościowej

lub