To najbardziej niebezpieczne kierunki dla samotnie podróżujących kobiet. Miałaś na liście? Możesz być zaskoczona

W obecnych czasach coraz więcej osób wybiera samotne podróże. Wśród nich jest również dość wysoki odsetek kobiet. Płeć piękna nie boi się ruszać w świat bez towarzystwa, dlatego co jakiś czas przeprowadzane są również badania, które pokazują jakie kierunki są najczęściej wybierane przez samotnych podróżników, a jakich lepiej unikać. World Index News opublikował listę destynacji, z których samotne kobiety powinny zrezygnować. Lista może Cię zaskoczyć. Uwzględniono zarówno dyskryminację ze względu na płeć, jak i uwarunkowania kulturowe i tradycje. Przyjrzano się również opiece zdrowotnej, przemocy (w każdej postaci) oraz przestępstwom wobec kobiet. Sprawdź jakie kierunki według tego rankingu nie będą dobrym wyborem dla samotnie podróżujących kobiet.

Tajlandia

Maya bay Niebiańska plaża w Tajlandii
Fot. Shutterstock

Tajlandia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Do ataków dochodziło w przeszłości w Bangkoku, na Phuket i innych popularnych wśród turystów miejscach. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (atrakcje turystyczne, bazary, obiekty kultu religijnego, budynki użyteczności publicznej). Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii stały wzrost przestępczości pospolitej, w szczególności kradzieży torebek i plecaków przez przestępców na skuterach. W razie problemów możesz dzwonić na numer policji turystycznej: 1155. Funkcjonariusze mówią po angielsku i podobno nie są za bardzo przekupni. Jak ostrzega MSZ, należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki. Staraj się nie kusić losu i nie błąkaj się sama w nocy po ciemnych zaułkach.

Indie

Taj Mahal w Indiach
Fot. Shutterstock

Indie znalazły się tak wysoko w rankingu m.in. ze względu na bardzo wysokie wskaźniki przemocy wobec kobiet, handlu ludźmi, przymusowej pracy oraz przymusowych małżeństw. Dodatkowo większość z tych przestępstw uznawana jest za tradycyjną praktykę kulturową, co jeszcze mocniej sprzyja ich popełnianiu wobec kobiet. Między 2007 a 2016 rokiem wskaźnik tego rodzaju zdarzeń wzrósł aż o 83%.

Maroko

Marrakesz, Maroko
Fot. Shutterstock

8. miejsce na liście zajmuje Maroko. Znalazło się tu ze względu na wysoki poziom przemocy wobec kobiet ze strony ich partnerów. W październiku 2003 r. król Muhammad VI nawoływał do radykalnej zmiany prawnego położenia kobiet (przede wszystkim w odniesieniu do małżeństwa, rozwodu i rodziny) opartego wcześniej na prawie islamskim – szariacie. Parlament w styczniu 2004 r poparł i zaakceptował reformy. Najniższy wiek, w jakim Marokanka może wstąpić w związek małżeński został podniesiony z 15 do 18 lat. A po osiągnięciu pełnoletniości może poślubić mężczyznę, którego sama wybierze. Maroko nadało swoim obywatelkom przywileje niemal we wszystkich aspektach prawnych. Według muzułmańskich i arabskich standardów była to wielka rewolucja. Marokanki stały się najbardziej wyzwolonymi kobietami w świecie arabskim. Poligamia jest wciąż dopuszczalna, lecz tylko za zgodą pierwszej żony i sędziego.

Codzienność większości kobiet jednak nie wygląda kolorowo, o czym może świadczyć wyemitowany w minionym roku w marokańskiej telewizji śniadaniowej program, w którym prowadzący radzą tysiącom kobiet, jak najlepiej ukryć pod makijażem ślady przemocy.

Egipt

Piramidy w Gizie w Egipcie
Fot. Shutterstock

Na liście znalazł się też Egipt. Choć pewnie niektórzy spodziewali się zobaczyć ten kraj na wyższej pozycji w rankingu. Egipt sklasyfikowano ze względu na dyskryminację płciową, nierówność płci jak i niski poziom bezpieczeństwa. Charakteryzuje się również szczególnie słabymi przepisami dotyczącymi małżeństw i rozwodów. Podejmowane są jednak próby zmniejszenia różnicy między płcią poprzez przyznanie ponad 600 stypendiów kobietom studiującym w dziedzinie biznesu, nauki i inżynierii. Jednak na co dzień sytuacja kobiet w Egipcie nie jest ciekawa. I choć to atrakcyjny kierunek na zorganizowane wakacje, to jednak kobietom samotnie podróżującym odradza się spacerowanie poza terenem hotelu.

Dominikana

Dominikana plaża
Fot. shutterstock

Dominikana jest niezwykle popularnym miejscem dla turystów. W ostatnich latach jednak trafia na pierwsze strony gazet po serii tajemniczych śmierci. Piękna wyspa znalazła się na 6. miejscu ze względu przede wszystkim na niski poziom poczucia bezpieczeństwa na ulicy. Badania pokazują, że nie jest to bezpieczne miejsce dla kobiet podróżujących samotnie. Było to spore zaskoczenie nawet dla przeprowadzających badania.

Iran

blank
Fot. Shutterstock

Sytuacja kobiet w Iranie też nie jest prosta. Dyskryminacja płci pięknej jest znaczącym problemem. Na świecie cały czas wiele mówi się o łamaniu praw kobiet w tym kraju. To spór polityczno-ideologiczno-religijny. W tym roku po raz pierwszy po 40 latach kobiety w Iranie mogły kupić bilety na mecz futbolu. Nie stało by się tak jednak, gdyby nie strach przed groźbą wykluczenia tego państwa z mistrzostw świata. Dla kobiet przeznaczono 3,5 tys. biletów na mecz z Kambodżą, które sprzedały się w niecałą godzinę. Po czym dorzucono jeszcze tysiąc, które też zniknęły w jednej chwili. Wszystko musiało być zorganizowane bardzo dobrze. Tak, by cnota Iranek nie została zagrożona. Miały osobne wejście i specjalny sektor. Jednak taka liczba miejsc na stadionie wzbudziła dużo kontrowersji, bowiem 5 proc. miejsc dla płci pięknej jest całkowicie sprzeczne z zasadami FIFA i jej polityką ochrony praw człowieka.

Meksyk

blank
Fot. Pixabay

Z wielu doniesień prasowych wynika, że niestety Meksyk staje się coraz bardziej niebezpiecznym krajem i najlepiej pozostać w ośrodku, aby zminimalizować możliwość wystąpienia negatywnych zdarzeń. Kraj oceniono źle ze względu na niski poziom bezpieczeństwa na ulicy, brutalne morderstwa kobiet i przemoc seksualną. W jednym z meksykańskich miast – Ciudad Juárez od 1993 roku dochodziło do masowych morderstw kobiet. W 2011 roku w Meksyku uznano kobietobójstwo (czyli zabójstwa kobiet z powodu tego, że są po prostu kobietami) jako oddzielne przestępstwo, za które grozi 60 lat pozbawienia wolności. Z doniesień mediów wynika, że zbrodnie te wynikały głównie z kryzysu męskości i poczucia degradacji. Kobieta w Meksyku nie może czuć się bezpiecznie. Może być łatwym łupem dla porywaczy, morderców i handlarzy ludźmi. Coraz częstszym procederem jest też zmuszanie kobiet do prostytucji.

Rosja

blank
Fot. Pixabay

Choć sytuacja powoli się poprawia, to jednak wciąż nie jest dobrze. Dyskryminacja kobiet, przemoc fizyczna i seksualna to problemy Rosji. Przemoc domowa uznana za wykroczenie, a nie przestępstwo osiągnęła swój zenit. Setki tysięcy kobiet w tym kraju są źle traktowane. Społeczeństwo przymyka oko na przemoc rodzinną, by dowieść przywiązania do prawosławnej, patriarchalnej tradycji. Tu nikt się nie krępuje pokazać kobietom, gdzie ich miejsce.

Brazylia

blank
Fot. Sergio Souza/ Unsplash

Brazylia w tym zestawieniu zajmuje niechlubną 2. pozycję. I choć to bajeczne miejsce na ziemi i ma wiele do zaoferowania, to lepiej sprawdzić wcześniej miejsca, które można poznawać samotnie. Odradza się oczywiście samotne spacery nocą. Kraj został nisko oceniony ze względu na niski poziom poczucia bezpieczeństwa na ulicach, napady i zabójstwa. Zwłaszcza realia życia kobiet w brazylijskich slumsach są katastroficzne.

Południowa Afryka

blank
Fot. Pixabay

Na szczycie listy znajduje się Republika Południowej Afryki. Ta część świata nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Zwłaszcza kobiety są tu szczególnie źle traktowane. Przemoc, brak podstawowych środków higienicznych, ciąże na skutek gwałtów lub ciąże nastolatek, dyskryminacja płciowa – to problemy na porządku dziennym. Kobiety często są maltretowane przez swoich partnerów. Milczą bo myślą, że tak to musi wyglądać. Odradza się kobietom samotne podróże do tej części globu. A może Twoja opinia jest inna?

Zapewne znajdują się wśród nas podróżniczki, które odwiedziły wymienione kraje i nie spotkało ich tam nic złego. Należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie i zdrowym rozsądku. Wszystko z głową 🙂

Również Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) raz na 2 lata wydaje ważny dla nas – podróżników raport. Ważny, bo pokazuje kraje, które są najlepszymi i najgorszymi kierunkami na podróż. Ranking obejmuje 140 krajów. Analizowany jest zestaw czynników jak i sytuacja polityczna, które umożliwiają zrównoważony rozwój sektora Travel & Tourism (T&T). Ten z kolei przyczynia się do rozwoju i konkurencyjności kraju. Przeczytaj: Tam nie leć. To najgorsze kierunki na podróż.

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też