Zaledwie 2,6 km2 piasku pośrodku lasu. Zobacz najmniejszą pustynię na świecie!

W kanadyjskich górach, pośrodku iglastego lasu znajduje się miejsce zupełnie niepasujące do krajobrazu. To piaszczyste wydmy, stanowiące najmniejszą pustynię na świecie. Choć czy tak naprawdę jest to pustynia? Zdania są podzielone. Za to jedno jest pewne: to niezwykłe miejsce.

Najmniejsza pustynia znajduje się w pobliżu miejscowości Carcross w Jukonie w Kanadzie. Mierzy sobie zaledwie 2,6 km kwadratowego, a otacza ją gęsty las i skaliste ostre szczyty gór. Już samo umiejscowienie jest nietypowe jak na pustynię, ale o jej niezwykłości świadczą również inne czynniki.

W porównaniu z innymi pustyniami Carcross może się wydać zaledwie piaskownicą, ale jej wielkość to jej wyróżnik. Pustynie zajmują około jednej trzeciej powierzchni Ziemi, zatem tak niewielki skrawek wciśnięty pomiędzy lasy budzi zainteresowanie właśnie dlatego, że zupełnie nie pasuje do okolicy.


Najmniejsza pustynia świata. Ale czy na pewno?

Pustynia Carcross to tak naprawdę piaszczyste wydmy. Teren ten upustynnił się przez otaczające go góry, na których zatrzymuje się większość chmur deszczowych. Jednak na teren ten spada co nieco wody, dlatego niektórzy nie uznają go za pełnoprawną pustynię.

Skąd wydmy pośrodku lasów? Od 11 do 24 tysięcy lat temu obszar Jukonu pokrywał lodowiec. Kiedy lód stopniał, odsłonił teren pełen głębokich dolin. Pomiędzy pozostałościami lodowca utworzyły się olbrzymie jeziora, rozsiewając przy okazji na zboczach gór plaże. W ten sposób powstały nietypowe wydmy. Proces ten trwa do dziś, dlatego piasek z pobliskiego jeziora Bennett nadal trafia na pustynię Carcross.

Pustynia Carcross jest rezerwatem przyrody, ale nie jest w zasadzie w żaden sposób chroniona. Dlatego osobom chętnym do odwiedzenia tego miejsca sugeruje się zachowanie należytej uwagi zarówno na roślinność jak i zamieszkujące ją zwierzęta. Mieszkańcy Jukonu przyjeżdżają tam w zimie na narty, a w lecie na sandboarding.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here