Najbardziej niebezpieczne czynne wulkany świata (Top 7)

Niektóre wulkany na świecie są nie tylko aktywne, ale wręcz groźne. Część z nich nie wybuchała od wielu lat, ale zdaniem sejsmologów to tylko kwestia czasu – i to najbliższych lat. Których wulkanów należy się bać? Oto kilka przykładów jednych z najniebezpieczniejszych wulkanów świata.

Grímsvötn, Islandia

To co prawda inny islandzki wulkan, a konkretnie Eyjafjallajökull, sparaliżował ruch powietrzny w Europie w 2010 roku, ale to wulkan Grímsvötn uznaje się za groźniejszy. Sejsmolodzy przewidują, że w obecnej fazie aktywności może wybuchać nawet co kilka lat. Dodatkowo ciepło powoduje topnienie lodowca i przyczynia się do katastrofalnych w skutkach powodzi (to zjawisko to tzw. powódź glacjalna).

Okazje na loty na Islandię

Mt Cleveland

blank
Erupcja wulkanu Mt Cleveland w 2006 r. Fot. NASA

Wulkan, który wybucha ponad 20 razy w ciągu nieco ponad 200 ostatnich lat zasługuje na miejsce w tym zestawieniu. Mt Cleveland leży na Alasce i ostatni raz wybuchł w 2017 r. Mierzy 1730 m n.p.m. Jest to niemal idealnie symetryczny stratowulkan. Obserwują go naukowcy z Alaska Volcano Observatory. Spodziewają się kolejnych możliwych erupcji w ciągu najbliższych lat.

Etna

blank
Wybuch Etny w 2014 roku. Fot. Shutterstock

Etna to dobrze nam znany wulkan znajdujący się na Sycylii. Jest najwyższy w Europie, a co bardziej istotne: wciąż aktywny. Etna wybuchała w nowożytności 130 razy. Ostatni wybuch miał miejsce 24 grudnia 2018 roku. To wielki szczyt, więc nie każda erupcja skutkuje spływem lawy jego w niskie partie. Na Etnie kwitnie turystyka: zarówno piesza turystyka letnia, jak i narciarska. To także znane miejsce uprawy wielu roślin, m.in. oliwek, winogron i pomarańczy.

Tanie loty do Katanii

Wezuwiusz

blank
Pompeje, miasto zniszczone przez Wezuwiusza. Fot. Shutterstock

Mierzący 1281 m n.p.m. Wezuwiusz uznawany jest za jeden z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Co prawda od 1944 r. nie daje oznak aktywności, ale mimo to niektórzy sejsmolodzy i tak umieszczają go w czołówce zestawienia uważając, że wulkan tylko drzemie, a jego ewentualny wybuch będzie tragiczny w skutkach. Najsłynniejszy wybuch Wezuwiusza miał miejsce w 79 r. n. e. i zniszczył Pompeje, pokrywając je warstwą popiołu nawet 7-metrowej grubości. Mieszkańcy miasta ginęli głównie z powodu wysokiej temperatury wynoszącej nawet 600 stopni Celsjusza.

Tanie loty do Neapolu

Nyiragongo, Demokratyczna Republika Konga

Wulkan Nyiragongo leży w Demokratycznej Republice Konga, w pobliżu granicy z Rwandą w łańcuchu Wirunga. Ze względu na sytuację polityczną w DRK jego zwiedzanie jest utrudnione. Nyiragongo jest nie tylko czynnym wulkanem, ale też bardzo spektakularnym. W jego dymiącym kraterze da się zaobserwować bulgoczącą magmę. Tzw. jezioro lawowe ma 2 km średnicy i leży w kraterze na głębokości 250 m. Obserwuje się je od co najmniej 1971 r. bez przerwy. Nyiragongo jest bardzo aktywny. Gdy wybuchł w 1977 roku, zginęło 2 tys. osób. Kolejna wysoka aktywność sejsmiczna miała miejsce w latach 2002-2018. Łącznie w XX wieku wulkan wybuchał 11 razy.

Czytaj więcej: Bezpieczny kraj w Afryce? Rwanda to dobry wybór

Popocapetl, Meksyk

blank
Wulkan Popocapetl, Meksyk. Fot. Pixabay

Popocapetl to czynny meksykański wulkan znajdujący się blisko, bo tylko 70 km od miasta Meksyk. Jego erupcja byłaby tragiczna w skutkach dla wielomilionowej populacji zamieszkującej te tereny. Od 1947 roku notuje się wzmożoną aktywność tego wulkanu. W 2003 r. miała miejsce największa w dziejach erupcja Popocapetl. Większy wybuch mógłby zniszczyć XVI-wieczne klasztory znajdujące się na zboczach wulkanu, cenne zabytki zbudowane przez misjonarzy ewangelizujących miejscową ludność.

Krakatau, Indonezja

blank
Wulkan Krakatau, Indonezja. Fot. Pixabay

Między Jawą a Sumatrą w Indonezji znajduje się Krakatau, drzemiący potwór, który prezentuje piękne spektakle wybuchającej lawy. Erupcja Krakatau 27 sierpnia 1883 roku była jedną z największych w dziejach ludzkości, słyszalną z odległości 4300 km, a zarazem jedną z największych klęsk żywiołowych w historii. Słup dymu i popiołu sięgnął 27 km wysokości. 2/3 wyspy zniknęło, a fala uderzeniowa tsunami obiegła połowę Ziemi, zanim zanikła. Z kolei fala sejsmiczna obiegła kulę ziemską aż 7 razy.

Z powodu wyrzutu gazów do atmosfery, przez około 3 lata od katastrofy Słońce widziane z Ziemi miało zielonkawy kolor. Wybuch rozsadził wyspę i zupełnie zmienił mapę tych okolic. W wyniku erupcji i jej następstw zginęło około 40 tys. osób. Zniszczyła ona wszystkie organizmy żywe nie tylko na Krakatau, ale i na najbliższych wyspach. Zwierzęta i rośliny stopniowo tam wracają.

Obecnie stożek wulkaniczny Krakatau rośnie w wyniku erupcji o około 7 m rocznie. Nie jest zalecane zbliżanie się do wyspy na odległość mniejszą niż 3 km. Wulkan wciąż jest bardzo aktywny i bardzo groźny.

Ostatnie śmiertelne w skutkach tsunami spowodowane wybuchem Krakatau miało miejsce w grudniu 2018 roku.

Jako ciekawostkę dodamy, że czerwone niebo na słynnym obrazie Krzyk może nawiązywać do wybuchu Krakatau. Niektórzy uważają, że obraz przedstawia zachód słońca po erupcji wulkanu: niebo podczas zachodów miało wówczas czerwony kolor nawet w Europie. W momencie wybuchu Krakatau w 1883 r. Edvard Munch miał 20 lat. Pierwszą wersję Krzyku namalował 10 lat później.

blank
Krzyk, Edvard Munch. Domena Publiczna

Munch tak opisywał swoje odczucia przed namalowaniem obrazu: – Szedłem ścieżką z dwojgiem przyjaciół – słońce miało się ku zachodowi – nagle niebo wypełniła krwista czerwień – zatrzymałem się, czując wyczerpanie i oparłem się na barierce – nad czarno-błękitnym fiordem było widać krew oraz języki ognia; – moi przyjaciele szli dalej, a ja stałem tam i trząsłem się z wrażenia – poczułem nieskończony krzyk przepływający przez naturę*.

*Cytat z: Michael Patrick Hearn: Edvard Munch: The Modern Life of the Soul

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też