Społeczność Podróżników

Loty do Łodzi

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Polski > Loty do Łodzi


Łódź

lodz
Łódzka ulica
Fot. SXC

Łódź to obecnie trzecie pod względem liczby ludności miasto w Polsce i największe polskie miasto położone w całości po zachodniej stronie Wisły. Jest to także ważny ośrodek akademicki (6 uczelni państwowych oraz kilkanaście prywatnych), a także kulturalny. Łódź przez wiele lat funkcjonowała w powszechnej wyobraźni przede wszystkim jako miasto fabryk i szarej codzienności. Niewiele osób dostrzegało jej walory architektoniczne, krajobrazowe, przyrodnicze i kulturowe. Obecnie sytuacja ulega zmianie.

Historia

Historia Łodzi sięga prawdopodobnie XII wieku. Pierwsza udokumentowana wzmianka o osadzie pojawiła się jednak dopiero w 1332 roku. Wiek XV przyniósł osadzie awans do rangi miasta. Pierwsza lokacja, na prawie magdeburskim, miała miejsce w 1414 roku. Ponowna, nadana przez Władysława Jagiełłę, w roku 1423. Przywileje lokacyjne, m.in. uwolnienie mieszkańców Łodzi od jurysdykcji władzy państwowej, ustalenie dni targowych oraz jarmarków miały spowodować rozwój gospodarczy miasta. Aż do okresu przemysłowego Łódź przypominała bardziej osiedle wiejskie niż miejskie. Zabudowa, w całości drewniana, koncentrowała się wokół rynku, placu i początkowych odcinków dróg. Jedynym obiektem z tego okresu jest modrzewiowy kościół parafialny wzniesiony pośrodku placu kościelnego, od 1888 roku przeniesiony na ulicę Ogrodową.

Łódź rozkwitła w XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu. Przez lata była centrum włókienniczym Europy. To właśnie unikalne zabytki z tych czasów przyciągają turystów - znakomicie odrestaurowane kamienice i rezydencje przemysłowców, zabytki architektury secesyjnej i eklektycznej, wyjątkowe muzea, a także unikalne na skalę światową zespoły XIX-wiecznej architektury przemysłowej. Wielką atrakcję stanowi ulica Piotrkowska - reprezentacyjna ulica miasta, przy której mieszczą się największe w mieście instytucje, banki, sklepy, niezliczone restauracje i puby, dyskoteki, a także antykwariaty, galerie sztuki, kina i inne instytucje kulturalne.

Łódź to również ośrodek kulturalny, pełen różnego rodzaju imprez muzycznych, teatralnych, literackich, plastycznych i filmowych. Tu rokrocznie odbywa się kilkadziesiąt festiwali i przeglądów. W mieście funkcjonuje 16 placówek muzealnych, z unikalnym w Europie Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz Narodowym Muzeum Sztuki - posiadającym najbogatsze w Polsce zbiory sztuki współczesnej.

Łódź jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym, kulturalnym, naukowym, oświatowym i medycznym, cenionym za bogate dziedzictwo tradycji i za najnowsze osiągnięcia. Miasto, nie bez powodu określane jest mianem "HollyŁódź", stanowi przecież największy w Polsce ośrodek produkcji filmowej.

Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Łodzi w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli poszukujesz tanich biletów lotniczych do Łodzi zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki!

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
1 Komentarze | Dodaj komentarz
 • Jadwiga Litwin

  Prosze dac mi odpowiedz, na pytanie,19 lutego 2011 r. jest odlot z Liverpool-England , w jakich godzinach, o ktorej godzinie laduje w Lodz-Polska. W jakiej cenie jest bilet ?<br />O ktorej odzinie 23 lutego wylatuje samolot z Lodz-Polska, o ktorej godzinie jest w Liverpol-England.<br />Czy sa jakies inne ciekawe propozycje lotow w miesiacu lutym z Liverpol-anglia, do Lodz-Polska.

  Lubię 0 Krótki URL:


Loty do Łodzi

Polska w pigułce

 • Oficjalna nazwaRzeczpospolita Polska
 • Ustrójrepublika
 • StolicaWarszawa
 • Używane językipolski
 • Walutazłoty (PLN), 1 PLN = 100 groszy
 • Ludność38 161 000
 • Powierzchnia kraju312 679 km²
 • Ważne telefonynumer alarmowy 112
 • DokumentyPolska nalezy do UE
 • Klimatumiarkowany ciepły przejściowy
 • Kulturadominująca religia - katolicyzm
 • Bezpieczeństwokraj bezpieczny dla turystów

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5914)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej