Tanie Loty
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.

1 pasażer
 • Dorośli-1+
 • Dzieci-0+
 • Wiek dziecka 1-8+
 • Wiek dziecka 2-8+
 • Wiek dziecka 3-8+
 • Wiek dziecka 4-8+
 • Wiek dziecka 5-8+
 • Wiek dziecka 6-8+
 • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do TurkuCena za lot w dwie stronyCiekawostki o Turku

Turku to jedna z największych atrakcji turystycznych jakimi szczycić się może Finlandia – jest to położone  w południowo-zachodniej części kraju najstarsze miasto i pierwsza stolica fińskiego państwa, założona co ciekawe przez Szwedów i wzmiankowana już w 1154 roku. Również najbardziej atrakcyjny element panoramy miasta, słynny zamek, jest najstarszym tego typu obiektem w całej Finlandii, jest również największym spośród fińskich zamków. Natomiast Katedra w Turku stanowi  siedzibę Głowy Kościoła Luterańskiego Finlandii i jest religijną stolica kraju, nawet mimo niezbyt gorliwej religijności tego narodu północy. Ostatnią ważną atrakcją okolic Turku jest park tematyczny Dolina Muminków w Naantali, gdzie dorośli i dzieci świetnie się bawią zwiedzając muminkowy kra – najchętniej odwiedzanym miejscem jest malowniczy Domek Muminków o jagodowych  ścianach, który stanowi ulubione miejsce robienia pamiątkowych fotografii. Finlandia w ogóle jest swoistą „Muminkolandią” - autorka tego cyklu powieści dla dzieci mieszkała w tym kraju, a Muminki i wszelkie gadżety z nimi związane stanowią jeden z najważniejszych towarów eksportowych państwa, tym bardziej, że te sympatyczne stworzenia i ich przygody zna cały świat.

Turku to również duży port morski nad Bałtykiem – w 2007 roku skorzystało z niego aż 3,6 mln pasażerów.

Ciekawostki 

 • Festiwale
  Festiwal Muzyczny, Festiwal Rockowy Ruisrock, Jarmark Średniowieczny
 • Warto zobaczyć
  zamek w Turku, Dolina Muminków w Naantali, skansen w Turku, Uniwersytet
 • Sławni ludzie
  Johan Gadolin - chemik i minearolog, Mauno Henrik Koivisto - prezydent Finlandii, Paavo Johannes Nurmi - lekkoatleta
 • Naj...
  Najstarsze miasto w kraju, pierwsza stolica Finlandii, założone przez Szwedów, w mieście istnieje najstarszy fiński Uniwersytet z XVII wieku, w którym językim wykładowym jest szwedzki, najstarszy i największy zamek w Filnadii

W Turku znajduje się najstarsza wyższa uczelnia w Finlandii, żeby było ciekawiej jest to również jedyny szwedzkojęzyczny uniwersytet w tym kraju. Jego historia sięga XVII wieku, kiedy to ufundowany został za panowania  królowej Krystyny za wstawiennictwem tutejszego księcia-gubernatora Per Brahe dekretem królewskim z dnia 26. marca 1640 roku. Obecnie kształci się w tej szkole około 35 tyś studentów.

Nazwa miasta pochodzi z języka starosłowiańskiego od słowa “tǔrgǔ”, które oznacza “targ” i związane jest z dużym handlowym znaczeniem tego miejsca w czasie jego powstania, od średniowiecza na roku 1812 skończywszy było to najważniejsze miasto Finlandii

W skansenie w Turku można podziwiać przy pracy licznych rzemieślników wykonujących wymierające w tej chwili zawody wyparte coraz drastyczniej z krajobrazu kulturowego przez przemysł, takie choćby jak koronczarstwo, bednarstwo, stolarstwo, rymarstwo, płatnerstwo, garbarstwo i inne, można również spróbować wypiekanego według tradycyjnej receptury chleba.. Jako ciekawostkę należy dodać, że skansen w Turku znacząco różni się od innych obiektów tego typu na świecie – zabytkowe budynki nie zostały tutaj zwiezione z okolicznych ziem,lecz po prostu dawną dzielnicę rzemieślniczą przekształcono w duże muzeum na otwartym powietrzu, które otwarte zostało już w 1940 roku. W muzeum zgromadzono przedstawicieli ponad 40 wymierających zawodów.

Najważniejszymi imprezami kulturalnymi w mieście są Festiwal Muzyczny oraz Festiwal Rockowy Ruisrock (najstarsze tego typu wydarzenia w całej Skandynawi). Pod koniec lipca odbywa się w Turku również Jarmark Średniowieczny, kiedy całe centrum zamienia się w historyczną osadę, a wąskie uliczki starówki wyglądają jakby czas zatrzymał się na nich kilkaset lat temu.

W Turku rozpoczęła się również europejska historia trójboju siłowego – oficjalne struktury zajmujące się tym sportem powstały w Turku 14 maja 1977 roku podczas uroczystego kongresu działaczy i zawodników, którzy podjęli uchwałę o utworzeniu Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego (EPF). Pierwszym prezydentem EPF został wybrany Jaaka Parvianen z Finlandii.

Na podstawie fonetyki języka fińskiego autor powieści fantastycznych o krainie Śródziemia John Ronald Reuel Tolkien stworzył język Elfów Wysokiego Rodu – quenya.

Z miastem związanych jest kilku wybitnych Finów - Johan Gadolin, mineralog i chemik, na którego cześć nazwano pierwiastek o liczbie atomowej 64, Mauno Henrik Koivisto, prezydent Finlandii w latach 1982 – 1994, wybitny ekonomista, i polityk, odznaczony Ordrem Orła Białego, urodził się właśnie w Turku, Paavo Johannes Nurmi, lekkoatleta, 9-krotny mistrz olimpijski, który podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku, startując w 5 konkurencjach biegowych zdobył 5 złotych medali, zwycięstwa na dystansach 1500 m i 5000 m odniósł w odstępie zaledwie 26 minut, ustanawiając na obu dystansach nowe rekordy świata. Paavo Nurmi zapalał również znicz olimpijski w Helsinkach w 1952. Przez cały okres kariery sportowej Paavo Nurmi był wegetarianinem.

Portal Tanie-loty.com.pl pozwoli Państwu zarezerwować tanie loty do Turku w bardzo korzystnych cenach. Tanie bilety lotnicze do Turku właśnie stały się faktem!

Zobacz więcej

Kalendarze

Ewa odpowiedział(a) na temat 'Nowy wygląd forum' na forum. 10 godziny temu 11 minut(y) temu

Klikasz FORUM i tam jest opcja szukaj. :) A zmiany faktycznie są bardzo duże.

Zobacz »

Izuu stworzył(a) nowy wpis na blogu 2 tygodnie na Kordu za 620 zł! W cenie loty z Poznania i noclegi! w Promocje 11 godziny temu 9 minut(y) temu

​Korfu na początku października z Poznania w rewelacyjnej cenie!Za dwutygodniowy pobyt zapłacimy jedynie 610 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 261 zł (Poznań - Korfu - Poznań) oraz czternaście noclegów w standardzie trzech gwiazdek za 359 zł od osoby za cały pobyt.  Obiekt ma rewelacyjną lokalizację.Wybierzmy się na najbardziej zieloną wyspę grecką! Skaliste wybrzeża, czysta woda i bardzo przyjemna temperatura - czego więcej trzeba do wymarzonego urlopu! Pamiętajmy, że lecąc na Korfu w październiku na pewno unikniemy tłumów turystów.

Czytaj dalej

Izuu stworzył(a) nowy wpis na blogu 2 tygodnie na Kordu za 620 zł! W cenie loty z Poznania i noclegi! w Podróże 11 godziny temu 10 minut(y) temu

​Korfu na początku października z Poznania w rewelacyjnej cenie!Za dwutygodniowy pobyt zapłacimy jedynie 610 zł za osobę - cena obejmuje bilety lotnicze za 261 zł (Poznań - Korfu - Poznań) oraz czternaście noclegów w standardzie trzech gwiazdek za 359 zł od osoby za cały pobyt.  Obiekt ma rewelacyjną lokalizację.Wybierzmy się na najbardziej zieloną wyspę grecką! Skaliste wybrzeża, czysta woda i bardzo przyjemna temperatura - czego więcej trzeba do wymarzonego urlopu! Pamiętajmy, że lecąc na Korfu w październiku na pewno unikniemy tłumów turystów.

Czytaj dalej