Społeczność Podróżników

Loty do Turku

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Finlandii > Loty do Turku > Ciekawostki


Ciekawostki o Turku

Turku to jedna z największych atrakcji turystycznych jakimi szczycić się może Finlandia – jest to położone  w południowo-zachodniej części kraju najstarsze miasto i pierwsza stolica fińskiego państwa, założona co ciekawe przez Szwedów i wzmiankowana już w 1154 roku. Również najbardziej atrakcyjny element panoramy miasta, słynny zamek, jest najstarszym tego typu obiektem w całej Finlandii, jest również największym spośród fińskich zamków. Natomiast Katedra w Turku stanowi  siedzibę Głowy Kościoła Luterańskiego Finlandii i jest religijną stolica kraju, nawet mimo niezbyt gorliwej religijności tego narodu północy. Ostatnią ważną atrakcją okolic Turku jest park tematyczny Dolina Muminków w Naantali, gdzie dorośli i dzieci świetnie się bawią zwiedzając muminkowy kra – najchętniej odwiedzanym miejscem jest malowniczy Domek Muminków o jagodowych  ścianach, który stanowi ulubione miejsce robienia pamiątkowych fotografii. Finlandia w ogóle jest swoistą „Muminkolandią” - autorka tego cyklu powieści dla dzieci mieszkała w tym kraju, a Muminki i wszelkie gadżety z nimi związane stanowią jeden z najważniejszych towarów eksportowych państwa, tym bardziej, że te sympatyczne stworzenia i ich przygody zna cały świat.

Turku to również duży port morski nad Bałtykiem – w 2007 roku skorzystało z niego aż 3,6 mln pasażerów.

Ciekawostki 

 • Festiwale
  Festiwal Muzyczny, Festiwal Rockowy Ruisrock, Jarmark Średniowieczny
 • Warto zobaczyć
  zamek w Turku, Dolina Muminków w Naantali, skansen w Turku, Uniwersytet
 • Sławni ludzie
  Johan Gadolin - chemik i minearolog, Mauno Henrik Koivisto - prezydent Finlandii, Paavo Johannes Nurmi - lekkoatleta
 • Naj...
  Najstarsze miasto w kraju, pierwsza stolica Finlandii, założone przez Szwedów, w mieście istnieje najstarszy fiński Uniwersytet z XVII wieku, w którym językim wykładowym jest szwedzki, najstarszy i największy zamek w Filnadii

W Turku znajduje się najstarsza wyższa uczelnia w Finlandii, żeby było ciekawiej jest to również jedyny szwedzkojęzyczny uniwersytet w tym kraju. Jego historia sięga XVII wieku, kiedy to ufundowany został za panowania  królowej Krystyny za wstawiennictwem tutejszego księcia-gubernatora Per Brahe dekretem królewskim z dnia 26. marca 1640 roku. Obecnie kształci się w tej szkole około 35 tyś studentów.

Nazwa miasta pochodzi z języka starosłowiańskiego od słowa “tǔrgǔ”, które oznacza “targ” i związane jest z dużym handlowym znaczeniem tego miejsca w czasie jego powstania, od średniowiecza na roku 1812 skończywszy było to najważniejsze miasto Finlandii

W skansenie w Turku można podziwiać przy pracy licznych rzemieślników wykonujących wymierające w tej chwili zawody wyparte coraz drastyczniej z krajobrazu kulturowego przez przemysł, takie choćby jak koronczarstwo, bednarstwo, stolarstwo, rymarstwo, płatnerstwo, garbarstwo i inne, można również spróbować wypiekanego według tradycyjnej receptury chleba.. Jako ciekawostkę należy dodać, że skansen w Turku znacząco różni się od innych obiektów tego typu na świecie – zabytkowe budynki nie zostały tutaj zwiezione z okolicznych ziem,lecz po prostu dawną dzielnicę rzemieślniczą przekształcono w duże muzeum na otwartym powietrzu, które otwarte zostało już w 1940 roku. W muzeum zgromadzono przedstawicieli ponad 40 wymierających zawodów.

Najważniejszymi imprezami kulturalnymi w mieście są Festiwal Muzyczny oraz Festiwal Rockowy Ruisrock (najstarsze tego typu wydarzenia w całej Skandynawi). Pod koniec lipca odbywa się w Turku również Jarmark Średniowieczny, kiedy całe centrum zamienia się w historyczną osadę, a wąskie uliczki starówki wyglądają jakby czas zatrzymał się na nich kilkaset lat temu.

W Turku rozpoczęła się również europejska historia trójboju siłowego – oficjalne struktury zajmujące się tym sportem powstały w Turku 14 maja 1977 roku podczas uroczystego kongresu działaczy i zawodników, którzy podjęli uchwałę o utworzeniu Europejskiej Federacji Trójboju Siłowego (EPF). Pierwszym prezydentem EPF został wybrany Jaaka Parvianen z Finlandii.

Na podstawie fonetyki języka fińskiego autor powieści fantastycznych o krainie Śródziemia John Ronald Reuel Tolkien stworzył język Elfów Wysokiego Rodu – quenya.

Z miastem związanych jest kilku wybitnych Finów - Johan Gadolin, mineralog i chemik, na którego cześć nazwano pierwiastek o liczbie atomowej 64, Mauno Henrik Koivisto, prezydent Finlandii w latach 1982 – 1994, wybitny ekonomista, i polityk, odznaczony Ordrem Orła Białego, urodził się właśnie w Turku, Paavo Johannes Nurmi, lekkoatleta, 9-krotny mistrz olimpijski, który podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku, startując w 5 konkurencjach biegowych zdobył 5 złotych medali, zwycięstwa na dystansach 1500 m i 5000 m odniósł w odstępie zaledwie 26 minut, ustanawiając na obu dystansach nowe rekordy świata. Paavo Nurmi zapalał również znicz olimpijski w Helsinkach w 1952. Przez cały okres kariery sportowej Paavo Nurmi był wegetarianinem.

Portal Tanie-loty.com.pl pozwoli Państwu zarezerwować tanie loty do Turku w bardzo korzystnych cenach. Tanie bilety lotnicze do Turku właśnie stały się faktem!

 

 

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy

Loty do Turku

Finlandia w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Finlandii
 • UstrójRepublika semiprezydencka
 • StolicaHelsinki
 • Używane językifiński, szwedzki
 • Walutaeuro (EUR)
 • Ludność5 313 026
 • Powierzchnia kraju338 145 km²
 • Ważne telefonynumer alarmowy 112, ambasada RP 003589-618-280
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany chłodny; łagodzony przez wpływ Prądu Zatokowego, Bałtyku i ponad 60000 jezior, surowy klimat panuje zwłaszcza na północy kraju
 • Kulturadużą wagę przywiązuje się do ochrony śro­dowiska naturalnego; Znane na całym świecie są powieść Przygody Muminków oraz sauna fińska
 • BezpieczeństwoFinlandia jest jednym z najbezpieczniejszych państw Europy, mimo to należy uważać na kieszonkowców szczególnie w dużych miastach

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5833)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej