Społeczność Podróżników

Loty do Finlandii

więcej
Wyszukaj
Loty > Loty do Finlandii


Finlandia

finlandia
Finlandia - malowniczy kraj tysiąca jezior
Fot. sxc.hu

Finlandia to malowniczy kraj tysiąca jezior i wysp. Prawie 2/3 powierzchni zajmują lasy, w których można spotkać niedźwiedzie, wilki, lisy, łosie i renifery. W kraju, który jest jednym z najrzadziej zamieszkanych, przyroda jest obecna wszędzie: na wsi i w mieście, w miejscu pracy i spędzania wolnego czasu, na co dzień i od święta. Fińskie archipelagi, które liczą ponad 60 tysięcy malowniczych wysp i wysepek, pokrywające ten kraj lasy i dziewicza przyroda nie mają sobie równych w całej Europie, a może nawet i na świecie.

Lapończycy są najstarszymi mieszkańcami Finlandii i większość z nich żyje jak ich dawni przodkowie. Ludność zamieszkująca południe kraju to Finowie, których przodkowie przybyli tu około 2000 lat temu z terenów Rosji (Ural). Cześć ludności zamieszkującej Finlandię to także Szwedzi.

Pierwsze plemiona, które przybyły z południa zasiedliły Finlandię już około 9000 roku p.n.e. Północ została zasiedlona znacznie później przez Pralapończyków. Około 4000 roku p.n.e. rozwinęły się kultury wypalające i używające ceramiki. Z terenów nadbałtyckich zaczęły napływać ludy uprawiające ziemię. Ich potomkami są dzisiejsi Finowie. Historia Finlandii powiązana jest ściśle ze Szwecją i Rosją. Już w XII w. tereny te zostały zagarnięte przez Szwecję. W 1809 dzisiejsze tereny Finlandii zajęła Rosja. Po rewolucji Rosyjskiej w 1917, Finlandia ogłosiła niepodległość. Głównym partnerem gospodarczym Finlandii po II wojnie światowej zostało ZSRR. Kraj pozostał jednak politycznie niezależny od komunistów. Od 1995 roku Finlandia jest członkiem Unii Europejskiej, zaś w 2002 roku przyjęła wspólna walutę Euro. Obecnie Finlandia to jeden z najbogatszych państw na świecie, o bardzo wysokim standardzie życia.

Finlandia to także stolica sportów zimowych. Popularność i uprawianie narciarstwa i wszelkich dyscyplin pochodnych jest niemal "w krwi" każdego Fina. Ze względu na panującą tu mroźną i długą zimę narciarstwo a w szczególności biegi narciarskie stanowią sport narodowy. Jest on tak tu popularny (poniekąd z przymusu) iż dzieci uczą się narciarstwa jak chodzenia o własnych siłach już od najmłodszych lat.

Zapraszamy do podróży po północnej krainie czarów, w której - nawiasem mówiąc - mieszka ten jedyny, najprawdziwszy Święty Mikołaj, którego kwatera główna znajduje się w wysuniętej na północ jej części Laponii. Od XII wieku Finlandia była pod dominacją szwedzką, a od 1809 roku przeszła w ręce Rosji. Niepodległość odzyskała dopiero w 1917 roku. Stąd też cała południowa Finlandia jest dwujęzyczna (fińsko - szwedzka), a w stolicy oraz na wschodzie widać duże wpływy rosyjskie, np. dużo jest tu wyznawców prawosławia. Co ciekawe, również północna część Finlandii jest dwujęzyczna - równoprawnie funkcjonują języki fiński i lapoński.

Do jedynych i niepowtarzalnych atrakcji należy zorza polarna – zjawisko, które w Laponii można obserwować przez całą zimę. Efekt "białych nocy" pozostawia niepowtarzalne wrażenie z pobytu w tym pięknym kraju. Podróżując po Finlandii, warto m.in. zobaczyć Suomenlinnę – twierdzę położoną na kilku wyspach w Helsinkach, zatrzymać się w Laponii (siedzibie Świętego Mikołaja), miastach: Turku, Tampere i Rovaniemi, no i koniecznie trzeba odwiedzić stolicę – Helsinki, której życie nocne budzi zazdrość całej północy kontynentu.

Finlandia to wyśmienity kraj dla turystów uwielbiających czynny wypoczynek. Latem uroki zabytków, parków i wysp najprzyjemniej odkrywać w trakcie spacerów lub wycieczek rowerowych. Większość kraju można też poznawać, pływając po zatokach, jeziorach, rzekach i kanałach (na kempingach i w biurach informacji turystycznej można wypożyczyć typową fińską łódź wiosłową). Zimą można natomiast pojeździć saniami zaprzężonymi w psy lub renifery, na nartach lub na skuterach śnieżnych. Poza tym w Finlandii działa ponad 120 ośrodków, w których są wytyczone trasy zjazdowe i trasy dla miłośników snowboardu.

Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty do Finlandii w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Finlandii? Skorzystaj więc z naszej porównywarki cen biletów!

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
4 Komentarze | Dodaj komentarz

Loty do Finlandii

więcej

Finlandia w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Finlandii
 • UstrójRepublika semiprezydencka
 • StolicaHelsinki
 • Używane językifiński, szwedzki
 • Walutaeuro (EUR)
 • Ludność5 313 026
 • Powierzchnia kraju338 145 km²
 • Ważne telefonynumer alarmowy 112, ambasada RP 003589-618-280
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatumiarkowany chłodny; łagodzony przez wpływ Prądu Zatokowego, Bałtyku i ponad 60000 jezior, surowy klimat panuje zwłaszcza na północy kraju
 • Kulturadużą wagę przywiązuje się do ochrony śro­dowiska naturalnego; Znane na całym świecie są powieść Przygody Muminków oraz sauna fińska
 • BezpieczeństwoFinlandia jest jednym z najbezpieczniejszych państw Europy, mimo to należy uważać na kieszonkowców szczególnie w dużych miastach

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5995)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej