Treść strony

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 500 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty.Szybko i wygodnie.

Treść główna

Najciekawsze stacje metra w Europie

Najciekawsze stacje metra w Europie

Barokowe ornamenty, nowoczesne rzeźby i wystrój w stylu science fiction – takie dekoracje można podziwiać na najpiękniejszych stacjach metra w Europie. Przedstawiamy krótkie zestawienie najbardziej imponujących podziemnych przystanków.

Mieszkańcy dużych miast w Polsce patrzą z zazdrością na Warszawę, która jako jedyna może pochwalić się posiadaniem metra. Podczas gdy w polskiej stolicy od niedawna funkcjonuje dopiero druga linia podziemnej kolejki, w innych krajach metro stanowi ogromną plątaninę podziemnych korytarzy. Okazuje się, ze stacje metra to nie tylko punkty przesiadkowe, z których codzienne korzystają podróżni chcący szybko dostać się do pracy, na uczelnię czy na spotkanie. Obecnie przystanki, na których zatrzymuje się podziemna kolejka to prawdziwe perły architektury i nowoczesnego designu. Niektóre z nich są tak niesamowite, że podczas zwiedzania, warto zejść do podziemnych korytarzy, żeby zobaczyć te najbardziej interesujące.

Bockenheimer Warte, Frankfurt

b2ap3_thumbnail_13568794035_15dbf7dba0_k.jpg

Zdjęcie: Kiefer, (CC BY-SA 2.0) Flickr.com

Budowę metra we Frankcurcie nad Menem rozpoczęto w 1963 roku. Obecnie na 9 liniach podziemnej kolejki, liczących łącznie 65 kilometrów, jest rozmieszczonych 85 stacji. Jedną z nich jest właśnie Bockenheimer Warte. Najbardziej interesujące jest samo wejście na stację, które ma formę zapadającego się pod ziemię tramwaju.

Stacja Toledo, Neapol

b2ap3_thumbnail_8104744609_62039e4e44_z.jpg

Zdjęcie: Fiore Silvestro Barbato , (CC BY-SA 2.0), Flickr.com

Wygląd tej niesamowitej stacji jest efektem projektu The Art. Stations, który ma na celu odmianę szarych przystanków podziemnej kolejki, w spektakularne miejsca. Tym sposobem, dzięki zatrudnieniu do współpracy artystów, stacja Toledo wygląda jak pałac Królowej Śniegu. Ściany zdobią niesamowite mozaiki, a oświetlenie zapewniają niepowtarzalne kasetony świetlne – całość wygląda tak, jakby mieniła się drobnymi kryształkami lodu.

Arts et Métiers, Paryż

b2ap3_thumbnail_14283347019_cc6a3add5b_k.jpg

Zdjęcie: Dustin Gaffke, (CC BY 2.0), Flickr.com

Stacja, której nazwa wzięła się od pobliskiego Muzeum Sztuki i Rzemiosła, nie tylko w ten sposób nawiązuje do artystycznego sąsiedztwa. Swój obecny wystrój zawdzięcza projektowi belgijskiego rysownika komiksów François Schuitena. Jej steampunkowe wnętrze odwołuje się do klimatu fantastyki naukowej Julesa Verna i robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Plac Wilsona, Warszawa

b2ap3_thumbnail_5884584367_9d4c51644e_o.jpg

Zdjęcie: Ingolf, (CC BY-SA 2.0), Flickr.com

Może dwie linie metra nie są szczególnie imponujące, ale jedna ze stacji warszawskiego metra z pewnością tak. Najbardziej interesującym elementem stacji Plac Wilsona jest jej kopuła, na którą składa się elipsa, pełniąca funkcję punktu świetlnego. Emituje ona światło w różnych barwach, co sprawia, że można się tam poczuć jak w innym świecie. Warszawska stacja została wyróżniona w 2008 roku na konferencji Metrorail, jako najładniejszy przystanek podziemnej kolejki, jaki powstał w tamtym czasie.

Staroměstská, Praga

b2ap3_thumbnail_459809124_efb084c4e8_o.jpg

Zdjęcie: Luis Villa del Campo, (CC BY 2.0), Flickr.com

Stacja linii A praskiego metra znajduje się na skraju Starego Miasta, od którego wzięła swoją nazwę. To dogodny przystanek, z którego można się udać na słynny Most Karola. Sama stacja jest również warty uwagi, z racji na zdobiące jego ściany modernistyczne dekoracje.

T – centralen, Sztokholm

b2ap3_thumbnail_15823076938_4cca0c8b63_o.jpg

Zdjęcie: Giuseppe Milo, (CC BY 2.0), Flickr.com

Główna stacja sztokholmskiego metra, na której krzyżują się wszystkie linie, to tak naprawdę wydrążona w skale grota, której ściany zdobią imponujące malowidła i rzeźby wykonane przez artystów. Cała sieć podziemnej kolejki w mieście to swoista galeria sztuki, którą pasażerowie mogą podziwiać codziennie w cenie biletu za przejazd metrem.

Westfriedhof, Monachium

b2ap3_thumbnail_14981420970_ff3bb65fe6_o.jpg

Zdjęcie: Daniel Mosch, (CC BY-ND 2.0), Flickr.com

Monachijskie metro to plątanina 6 linii, licząca sobie ponad 100 km długości. Stacja Westfriedhof to prawdziwa perełka w systemie transportu publicznego tego wielkiego miasta. Wyróżnia się nieskomplikowaną formą i nowoczesnym wzornictwem, a wyjątkowego charakteru nadają jej ogromne lampy o średnicy prawie 4 metrów, które emitują światło w różnych kolorach.

Kijewskaja, Moskwa

b2ap3_thumbnail_2774326172_8e9851af62_o.jpg

Zdjęcie: Bernt Rostad (CC BY 2.0), Flickr.com

Stacja moskiewskiego metra jest zdecydowanie jedną z najbardziej imponujących nie tylko w Europie, ale nawet na świecie. Na ścianach przystanku Kijewskaja przedstawiono historię Ukrainy oraz relacji rosyjsko-ukraińskich. Wystrój nawiązuje do stylistyki typowej dla XVII wieku, dlatego mnóstwo tu ornamentów, reliefów i innych zdobień. Jest to tak imponujące miejsce, że stacja przestała być już zwykłym punktem przesiadkowym, a stała się atrakcją turystyczną.