Lot samolotem w ciąży – Odkrywamy fakty i obalamy mity

Latanie samolotem to bardzo bezpieczny i szybki sposób na przemieszczanie się. Promocje na loty zagraniczne oraz loty krajowe, których przybywa w ofercie przewoźników, sprawiają, że coraz częściej wybieramy samolot w codziennym podróżowaniu. Kobiety spodziewające się dziecka często jednak rezygnują z tego środka transportu z obawy o przebieg ciąży. Czy jednak słusznie? Lot samolotem w ciąży nie musi stwarzać zagrożenia dla przyszłej mamy i jej malucha. Jeśli nie wiecie, co jest bezpieczne dla Was i dziecka to poznajcie fakty i mity o podniebnym podróżowaniu z brzuszkiem.

blank
Lot samolotem w ciąży jest bezpieczny. Fot. Pixabay

Każdy lot samolotem w ciąży jest niebezpieczny – MIT

Jeśli spodziewacie się dziecka i ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma przeciwskazań do podniebnych podróży. Lot samolotem w ciąży mimo zmian ciśnienia i spadku wilgotności powietrza nie stanowi zagrożenia pod warunkiem, że ciąża jest niepowikłana. Warto jednak przed podróżą porozmawiać ze swoim lekarzem i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przeciwwskazaniem do podróży samolotem jest:

  • niedokrwistość,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • zapalenie ucha środkowego lub zatok przynosowych,
  • ciężka choroba serca lub układu oddechowego,
  • skracająca się szyjka macicy.

Warto również pamiętać, że czynnikiem zagrażającym może być także stres. Jeśli więc boisz się latać i będzie to dla Ciebie stresujące to warto zastanowić się nad innym środkiem transportu.

Mdłości i senność w I trymestrze są przeciwskazaniem do lotu – MIT

Występujące, szczególnie w I trymestrze, mdłości i senność wpływają na złe samopoczucie przyszłej mamy. Nie są to jednak medyczne przeciwskazania do odbycia podróży samolotem. Jeśli jednak cierpisz z powodu silnych wymiotów warto rozważyć przełożenie lotu na inny termin, gdyż nagłe odwodnienie organizmu może doprowadzić do zakrzepicy.

Kobieta w ciąży musi posiadać zaświadczenie od lekarza – PRAWDA

Od 28 tygodnia obsługa samolotu może poprosić kobietę w ciąży o zaświadczenie od lekarza, w którym są informacje o braku przeciwskazań do lotu. Jeśli Waszym celem nie są loty krajowe, warto posiadać dokument przetłumaczony na język angielski. W zależności od przewoźnika zaświadczenie powinno być wydane od 7 do 14 dni przed planowanym lotem.

lot samolotem w ciąży
Gdy nie ma przeciwskazań możemy latać nawet do 37 tygodnia ciąży. Fot. Pixabay

Lot samolotem w ciąży tylko do 35 tygodnia – MIT

Jeśli w czasie ciąży nie ma przeciwwskazań do podróży samolotem, to możemy latać także w III trymestrze. Każdy przewoźnik ma swoje regulacje związane z tym, do którego tygodnia można wsiąść na pokład. Niektóre linie pozwalają na podróż samolotem kobietom do 34 tygodnia, a niektóre nawet do 37 tygodnia ciąży. Warto pamiętać, że w przypadku ciąży mnogiej jest to o 2 do 4 tygodni mniej. Przykładowo: w linii lotniczej WizzAir kobiety w ciąży mogą podróżować do 34. tygodnia ciąży (32. tygodnia w przypadku ciąży bliźniaczej), w Ryanair do 36. tygodnia (32. w przypadku ciąży mnogiej).

Przechodzenie przez bramki kontrolne jest bezpieczne – PRAWDA

Przechodzenie przez bramki bezpieczeństwa na lotniskach nie stwarza zagrożenia dla ciąży. Również zmiany ciśnienia i spadek wilgotności powietrza nie wpływają (w przypadku ciąży niepowikłanej) na poronienie, poród przedwczesny lub przedwczesne odpłynięcie płynu owodniowego. 

Lecąc samolotem nie musimy posiadać dodatkowego ubezpieczenia – PRAWDA

Nie ma obowiązku zakupu dodatkowego ubezpieczenia podczas podróży samolotem w ciąży. Jednak wybierając się w podróż za granicę, warto rozważyć zakup dodatkowej polisy z pakietem dla kobiet w ciąży. Pozwoli to na spokojną podróż, a w razie problemów zdrowotnych szybko uzyskamy dodatkową pomoc. Koniecznie powinno się także posiadać w podróży całą dokumentację ciążową, która może być przydatna w razie problemów.

blank
Podróżowanie w ciąży. Fot. Shutterstock

W ciąży powinniśmy unikać egzotycznych podróży – PRAWDA

Dalekie podróże mogą wpłynąć na przebieg ciąży. Optymalną podróżą, która nie odbije się na organizmie kobiet spodziewających się dziecka, jest ta trwająca 3-4 godziny. Im dłuższy lot, tym większa obawa o zakrzepicę, dlatego nawet przy krótkich podróżach powinno się często wstawać z miejsca oraz wykonywać drobne ćwiczenia rozciągające. Podczas dalekich podróży, negatywnie na ciąże mogą też wpłynąć: zmiana klimatu, stref czasowych, konieczność przyjęcia dodatkowych szczepień czy zupełnie inna dieta.

Nie ma obowiązku zapinania pasów w ciąży – MIT

Ciąża nie zwalnia nas z obowiązku zapinania pasów w samolocie. Warto pamiętać o dopasowaniu go do brzucha aby nie był zapięty zbyt ciasno.

Podczas lotu samolotem w ciąży należy pić dużo wody – PRAWDA

Picie wody podczas lotu samolotem jest bardzo ważne. Choć dla kobiet w ciąży, może się ono wiązać z częstym odwiedzaniem toalety, to trzeba o to dbać aby nie doszło do odwodnienia, które w konsekwencji może doprowadzić do zakrzepicy.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też