Jak wjechać do USA bez wizy, czyli ESTA bez tajemnic

Masz bilet i ważny paszport? To znaczy, że bez większych problemów możesz wjechać do USA. Od 11 listopada Polacy nie potrzebują już wizy, aby podróżować do Stanów. Zobaczcie jak wypełnić wniosek ESTA, czyli wniosek w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży.

Wejście Polski do programu bezwizowego stało się możliwe dzięki temu, że w 2019 roku odrzucono mniej niż 3% wniosków o wizę. Programem objętych jest obecnie 38 krajów w tym 23 należące do Unii Europejskiej. Wśród nich są np. Czechy, Słowacja czy Węgry. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

Co to jest system autoryzacji ESTA?

ESTA to inaczej Elektroniczny System Autoryzacji Podróży. Obecnie Polacy nie mają już obowiązku posiadania wiz do USA, dlatego przed wyjazdem do Stanów muszą uzyskać autoryzację na wjazd do tego kraju w systemie ESTA. To swego rodzaju zamiennik dotychczasowej wizy B1/B2. Tutaj znajdziesz poradnik krok po kroku jak starać się o wizę B1/B2.

Uzyskanie zgody na wjazd pozwala na wielokrotne wjazdy na teren USA w ciągu dwóch lat, na okres do 90 dni. Brak konieczności posiadania wizy nie oznacza jednak, że nie trzeba wypełniać odpowiednich wniosków. Choć w porównaniu z poprzednimi wymaganiami, obecny proces jest zdecydowanie mniej czasochłonny. I tańszy.

Uzyskanie autoryzacji ESTA nie oznacza jednak, że otrzymasz gwarancję wjazdu do USA. Podobnie jak w przypadku wizy, decyzję o wpuszczeniu cię na teren Stanów podejmuje oficer straży granicznej, z którym będziesz mieć styczność na lotnisku w USA.

nowy jork statua wolności
Fot. Shutterstock

Warto wiedzieć, że podróżując do Stanów Zjednoczonych posiadając jedynie autoryzację w systemie ESTA, nie trzeba mieć już podczas składania wniosku kupionych biletów. Poniżej dowiesz się, jak wypełnić wniosek ESTA.

Kryteria, które należy spełnić starając się o wjazd do USA bez wizy

Jeśli chcesz skorzystać z systemu ESTA powinieneś: 

  • mieć polskie obywatelstwo (lub obywatelstwo jednego z krajów należących do Visa Waiver Program),
  • posiadać paszport biometryczny, który działa w systemie RAPID (paszporty mają specjalny znaczek na dole okładki), ważny co najmniej 6 miesięcy po planowanym pobycie w USA,
  • posiadać autoryzację systemu ESTA,
  • planować pobyt w Stanach Zjednoczonych nie dłuższy niż 90 dni (w tym również wliczają się tranzyty! Nawet jeśli planujesz na terenie Stanów jedynie przesiadkę, musisz mieć autoryzację ESTA),
  • mieć 14 dolarów na koncie (odpowiednik w złotówkach).

Jak uzyskać autoryzację w systemie ESTA?

Przede wszystkim należy skorzystać z oficjalnej strony Departamentu (US Customs and Border Protection). Nie są konieczne żadne dodatkowe opłaty, oprócz 14 dolarów, które uiszcza się pod koniec składania wniosku w systemie ESTA. Pamiętaj, że żadni pośrednicy nie są w tej sprawie potrzebni.

Wielki kanion kolorado w stanie Arizona w USA
Fot. Shutterstock

Przed przystąpieniem do wypełniania wniosku, sprawdź, czy masz:

  • ważny paszport,
  • aktualny i działający adres e-mail i numer telefonu,
  • 14 dolarów (odpowiednia kwota w złotówkach) na koncie oraz aktywną kartę kredytową lub debetową.

Ważne! Wniosek o zezwolenie na wjazd do USA można składać nie później niż 72 godziny przed planowanym wyjazdem. Wszystkie odpowiedzi należy wpisać w języku angielskim. Polskie znaki diakrytyczne są odrzucane przez system. W każdym momencie możesz zapisać wniosek i ponownie wrócić do jego wypełniania do 7 dni od daty rozpoczęcia.

Jak wypełnić wniosek ESTA krok po kroku

Po wejściu na stronę Departamentu możesz od razu zmienić język na polski w prawym górnym rogu. Następnie wystarczy zacząć wypełniać formularz. Pierwsze pytania dotyczą danych osobowych i informacji o dokumentach i obywatelstwie osoby składającej wniosek. Tutaj wpisujesz po prostu informacje o sobie z dowodu i paszportu.

Można składać wnioski w imieniu nawet kilkudziesięciu osób (do pięćdziesięciu), dlatego ważne jest określenie wnioskodawcy.

Następna sekcja dotyczy danych osoby, która stara się o autoryzację w systemie ESTA. Jeśli zgłaszasz się tylko ty, po prostu wpisujesz oficjalne dane na swój temat (imię, nazwisko, datę urodzenia, imiona rodziców, etc.). Co ciekawe, jest tam również rubryka dotycząca mediów społecznościowych – jest ona opcjonalna, nie musisz jej wypełniać i podawać nazwę swojego konta na Facebooku czy Instagramie.

Kiedy już uporasz się z tym działem, przejdziesz do kolejnej sekcji, tym razem dotyczącej twojej planowanej podróży. Tutaj najwięcej wątpliwości może budzić pytanie o adres, pod którym będziesz przebywać w USA. Wystarczy tam wpisać adres dowolnego hotelu w mieście, do którego odbywa się twój lot.

Kolejny etap autoryzacji ESTA wymagać będzie od ciebie podania informacji dotyczących zdrowia psychicznego i fizycznego, przeszłości kryminalnej oraz poprzednich podróży. Następnie możesz przejrzeć wypełniony już wniosek i sprawdzić, czy dane i informacje się zgadzają. Jeśli uznasz, że wszystko jest prawidłowo, możesz zapłacić za złożenie wniosku ESTA. Opłata za wniosek wynosi 14 dolarów. Płacić można przy użyciu kart MasterCard, VISA, American Express, Discover (tylko JCB lub Diners Club) i PayPal.

Co jeśli twój wniosek o autoryzację ESTA zostanie odrzucony?

Jeśli autoryzacja zostanie odrzucona, będziesz mógł złożyć mimo to wniosek o tradycyjną wizę B1/B2 do amerykańskiej ambasady lub konsulatu. Opłata za odrzucony wniosek nie jest zwracana. Możesz również składać kolejny wniosek o autoryzację ESTA, jeśli np. zmieni się Twoja sytuacja i na niektóre pytania będziesz mógł inaczej odpowiedzieć.

golden gate w san francisco
Fot. Edgar Chaparro/ Unsplash

Dodatkowe pytania i odpowiedzi

Jak długo ważna jest autoryzacja w systemie ESTA?

Po wypełnieniu wniosku i uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi na maila masz dwa lata na wykorzystanie swojej autoryzacji na wjazd do USA. Możesz w tym czasie latać za ocean tyle razy, ile zechcesz. Nie ma oficjalnych przepisów dotyczących odstępu czasowego między jedną podróżą a drugą. Musisz jedynie pamiętać, że każdy wyjazd może trwa maksymalnie 90 dni.

Dodatkowo ważność swojej autoryzacji w systemie ESTA możesz sprawdzić na stronie Departamentu. Jeśli Twój paszport straci ważność szybciej niż autoryzacja, będziesz musiał ponownie składać wniosek o jej rozpatrzenie. Podczas wypełniania wniosku pamiętaj, by podać numer i termin ważności nowego paszportu. Opłata za złożenie wniosku będzie pobrana tak samo, jak za pierwszym razem.

Czy posiadając wizę do USA potrzeba autoryzacji ESTA?

Nie. Jeśli już posiadasz aktualną wizę zezwalającą na wjazd do USA, nie potrzebujesz autoryzacji systemu ESTA. Natomiast tradycyjnej wizy będą nadal potrzebowały następujące osoby:

  • ci, których wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie,
  • ci, którzy pragną wjechać do Stanów na dłużej niż 90 dni.

Czy dzieci również muszą mieć autoryzację ESTA?

Tak. Każda osoba posiadająca paszport i chcąca wjechać na teren USA musi dostać aktualną autoryzację ESTA lub tradycyjną wizę. Wnioski za dzieci mogą składać rodzice. Podobnie w przypadku innych osób, niekoniecznie spokrewnionych. Jedna osoba może aplikować o autoryzację ESTA dla do 50 osób.

Czy wyjazd na jeden dzień pozwala na ponowny pobyt w USA przez 90 dni?

A co jeśli wyjedziesz po 89 dniach pobytu w Stanach do któregoś z krajów ościennych, spędzisz tam jeden dzień i zechcesz wrócić? Krótki wypad do Meksyku czy Kanady nie jest przecież trudny do wykonania. Czy wtedy po powrocie znów będziesz mógł cieszyć się 90 dniami w USA? Okazuje się, że nie do końca tak to działa. Wyjazdy do krajów sąsiadujących ze Stanami uznawane są przez służby graniczne jako wyjazdy lokalne i z racji tego nie odnawiają okresu 90 dni na pobyt w USA. Dotyczy to zarówno Meksyku, Kanady jak i Karaibów.

Czy trzeba mieć przy sobie wydrukowane potwierdzenie autoryzacji ESTA?

Nie ma takiego wymogu, ale wśród zaleceń wymienione jest posiadanie takiego potwierdzenia. Czyli jego brak nie skutkuje konsekwencjami, ponieważ autoryzacja ESTA powiązana jest z numerem paszportu, zatem jest widoczna w systemie dla urzędników. Bez problemu odczytają ją podczas przekraczania przez ciebie granicy. Wydrukowane potwierdzenie może się przydać w innych sytuacjach, np. podczas zatrzymania, wizyty w szpitalu, czy przy wejściu na pokład niektórych linii lotniczych.

Czy można pracować lub uczyć się na terenie Stanów posiadając autoryzację ESTA?

Nie. Autoryzacja ESTA pozwala jedynie na przebywanie w USA w celach turystycznych, zdrowotnych lub biznesowych. Jeśli chcesz pracować lub uczyć się w Stanach, powinieneś złożyć wniosek o odpowiednią wizę.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości i pytania, zadaj je w komentarzu, odpowiemy!

Aleksandra Ryś
Aleksandra Ryś
Redaktor Tanie-Loty.pl, prowadzi również własnego bloga podróżniczego. Z wykształcenia polonistka, z zamiłowania globtroterka. Mistrzyni wyłapywania okazji i latania za grosze. W wolnym czasie planuje kolejne wojaże.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też