Długi lot samolotem – jak się do niego przygotować?

Nie każdy dobrze znosi długi lot samolotem. Dalekie podróże mogą przynosić wiele niekomfortowych odczuć, które nieco nadszarpną pozytywne aspekty wymarzonej podróży. Mamy dla Was garść wskazówek, które powinny pomóc przy długim locie. Przy niewielkim przygotowaniu i planowaniu nawet te najdłuższe mogą być znacznie wygodniejsze.
Oto kilka wartych zapamiętania porad, które mogą uczynić długi lot samolotem o wiele bardziej akceptowalnym.

Noś właściwe ubrania

Możesz ubierać się elegancko i nosić ubrania szyte na wymiar, ale będziesz cieszyć się lotem o wiele bardziej, jeśli założysz coś wygodnego. Odpowiednie ubranie jest pierwszym krokiem do większego komfortu podróży. Unikaj sztywnych lub ciasnych ubrań. Zwróć uwagę na materiał, z którego wykonane jest ubranie. Nie wybieraj takich, które mogą się przegrzać.

Jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest temperatura, dlatego zawsze powinieneś pamiętać o przyodzianiu na siebie kilku warstw odzieży. Samoloty mogą się bardzo rozgrzać, szczególnie na początku i na końcu podróży, a możliwość zdejmowania ubrań w razie potrzeby znacznie ułatwi utrzymanie odpowiedniego poziomu komfortu. Warstwy mogą również pomóc, jeśli lecisz do kraju o innej temperaturze niż punkt wyjściowy, weź więc pod uwagę, jakiej pogody spodziewać się podczas lądowania.

Przybądź wcześniej na lotnisko

Wydawać by się mogło, że skoro sam lot jest długi, to wczesne przybycie na lotnisko tylko spotęguje dyskomfort podróży. Nic bardziej mylnego. Będąc w porcie odpowiednio wcześniej możesz szybko oddać swój bagaż, a także odkryć otoczenie, zaopatrzyć się w smakołyki i przekąski czy też zlokalizować bramkę wejściową przed jej otwarciem.

Musisz też bardzo uważać na transport publiczny, jeśli zamierzasz nim dotrzeć na lotnisko. Jeśli odległość jest stosunkowo niewielka, przy opóźnieniach zawsze pozostaje taxi. Co jednak, jeśli ostatni, często kilkuset kilometrowy odcinek na lotnisko pokonujecie pociągiem, który okazuje się opóźniony o kilkadziesiąt minut?

Zadbaj o jedzenie na czas podróży

Na długodystansowych trasach otrzymasz posiłek na pokładzie samolotu. Jest jednak dobrą praktyką zabrać ze sobą kilka domowych, zdrowych przekąsek, dzięki którym będziesz się dobrze czuć. Nie ma co ukrywać, posiłki serwowane w samolocie nie należą do najzdrowszych i najsmaczniejszych. Dlatego po prostu zabierz ze sobą z domu świeże, pokrojone, ulubione warzywa, owoce czy kanapki.
Jest to również ważny aspekt ekonomiczny, gdyż zdrowe przekąski, które można kupić na lotnisku, kosztują bardzo dużo pieniędzy.

Zadbaj o sen

Nie każdy może zasnąć w samolocie, dlatego nigdy nie powinieneś zakładać, że nieprzespane wcześniej godziny zbilansujesz odpoczynkiem w samolocie. Ważne jest, aby dobrze przespać noc przed lotem dalekiego zasięgu. Pomoże Ci to nie tylko w rozpoczęciu podróży, ale także zmniejszy ryzyko złapania jakichkolwiek bakterii podczas lotu. Im bardziej jesteś zmęczony, tym większa podatność organizmu na przeziębienie lub grypę, więc lepiej przespać się przed dotarciem na lotnisko.

Co dla dzieci?

Jeśli podróżujesz z dziećmi, jeszcze ważniejsze jest, aby wszyscy odpoczęli, zanim presja długiego lotu spowoduje zmęczenie i doprowadzi do poirytowania. Podczas gdy loty długodystansowe mogą być męczące, mogą być również zabawne! Upewnij się, że masz wystarczająco dużo możliwości rozrywki, a nawet najdłuższy lot może być znacznie krótszy.
Zanim się zorientujesz, zejdziesz z pokładu w kraju docelowym i będziesz w 100% gotowy do jego eksploracji.

Długi lot samolotem a mądra rezerwacja miejsca

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby klasa wyższa od ekonomicznej. Zakładając jednak, że podróżujemy niskobudżetowo można też nieco pomanewrować samym miejscem na pokładzie. Jeśli lecisz z kimś, możecie zarezerwować jedno miejsce przy oknie i jedno przy przejściu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że środkowe zostanie puste. Nawet jeśli okaże się, że lot jest pełny zawsze osoba siedząca między Wami z chęcią zamieni się np. na miejsce przy oknie. Miejsce z tyłu samolotu wiąże się z kolei ze zdecydowanie większym hałasem silników. Jednak te z przodu często zajmują rodziny z dziećmi z uwagi na większą przestrzeń. Liczenie na ciszę w tym przypadku może okazać się płonną nadzieją…

Rusz się z miejsca

Największym ryzykiem pozostawania w jednej pozycji przez wiele godzin jest zakrzepica żył głębokich – kiedy krew płynie zbyt wolno, w żyle robi się zator, co może doprowadzić do zagrażających życiu chorób. Aby zapobiec temu najlepszym sposobem wydaje się wstać z miejsca i poruszać się trochę. Pospaceruj, zrób kilka przysiadów i poćwicz stając na przemian na palcach i piętach. Możesz zaopatrzyć się też w specjalne skarpetki pomagające zwiększyć przepływ krwi. Nie tylko minimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy, ale w dodatku bez problemów założysz buty po wylądowaniu.

A na koniec – najważniejsze – bądź sobą i pamiętaj o higienie. Umyj i nawilżaj twarz, miej ze sobą szczoteczkę do zębów (i z niej korzystaj!), używaj antyperspirantu i generalnie – zachowuj się normalnie! Nie da się oczywiście wykluczyć zachowań innych, o których pisaliśmy tutaj. Własnym zachowaniem możesz jednak sprawić, że długi lot samolotem będzie odczuwalnie dużo bardziej komfortowy i pełen entuzjazmu rozpoczniesz przygodę!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też