Wyspa Ios – atrakcje nie tylko dla fanów imprezowania

Niegdyś mekka hippisów, dziś miejsce szalonych i niekończących się imprez. Wyspa Ios zyskała przydomek greckiej Ibizy, bo gdy przychodzi lato, zmienia się nie do poznania. Wystarczy jednak przyjechać tu w czerwcu lub we wrześniu, żeby zobaczyć jej zupełnie inne oblicze.

Chora – stolica i serce wyspy

ulica cykladzkiego miasteczka wyspa Ios
Chora na wyspie Ios stanowi przykład tradycyjnej architektury cykladzkiej. Fot. Shutterstock

Zbudowana w stylu amfiteatralnym na wzgórzu Chora uznawana jest za wzór tradycyjnej architektury cykladzkiej, czyli bielonych domów oraz niebieskich okiennic i kopuł. Nie można także zapomnieć o labiryncie uliczek, w którym łatwo się zgubić. Tym wyspa Ios nie odróżnia się od pozostałych wysp archipelagu. Pośród starszych domów zobaczycie wiele malutkich kościołów, a na krańcu miasteczka skupisko dwunastu młynów. Dalej, w rejonie nazywanym Tsoukalaria, znajduje się wybudowany z marmuru i kamienia otwarty teatr Odysseas Elytis mogący pomieścić ponad tysiąc widzów. Stąd rozpościera się wspaniały widok na zatokę Mylopotas i Morze Egejskie. Każdego lata odbywają się tu liczne koncerty i występy teatralne w ramach Festiwalu Kulturalnego Omiria nazwanego tak na cześć Homera. Z Chory łatwo się dostać do portu Yialos, nazywanego przez miejscowych także Ormos. Znajduje się tu wiele sklepów, hoteli oraz restauracji, tawern i barów, gdzie można napić się drinka, podziwiając zachód słońca. Do portu można podjechać autobusem lub zejść po długich marmurowych schodach, co zajmie ok. 30 min.

Wyspa Ios – mekka imprezowiczów

młodzi ludzie bawiący się na plaży
Będąc na Ios w sierpniu, nie można sobie odmówić imprezy na plaży. Fot. Depositphotos

Poza sezonem Ios jest spokojną wyspą cechującą się zrelaksowaną atmosferą. Wystarczy tu jednak przyjechać w sierpniu, żeby przekonać się, że wtedy nabiera zupełnie innego charakteru. Plaże oraz ulice Chory tętnią życiem. Wtedy na wyspę zjeżdżają tysiące spragnionych wrażeń młodych ludzi, żeby zabawić się za wszystkie czasy. Imprezy zaczynają się już od południa na plaży Mylopotas, a kończą parę godzin po zachodzie słońca. Wtedy chmary ludzi pojawiają się w Chorze, gdzie skupia się życie nocne na wyspie. Trudno zliczyć ilość barów i klubów oraz imprez, jakie się w tym czasie w nich odbywają. Niemal w każdej z wąskich uliczek, a na pewno na głównym placu miasteczka, natraficie na rozbawione grupy ludzi skorych do szaleństw.

Sceneria z Wielkiego Błękitu

młode dziewczyny nurkujące z deskami do surfingu
Entuzjaści sportów wodnych znajdą wiele atrakcji na zorganizowanych plażach Ios. Fot. Shutterstock

Na wyspie znajduje się ponad 30 plaż, z czego najpopularniejszymi są Mylopotas i Manganari. Obie są doskonałymi miejscami do uprawiania sportów wodnych, w tym windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, nurkowania i kajakarstwa morskiego. Mylopotas, leżąca 3 km od Chory, szczyci się doskonałymi warunkami do pływania, dlatego została wyróżniona Błękitną Flagą. Znajdziecie tu także sporo hoteli, dwa kempingi oraz liczne restauracje i bary. Na południowym wschodzie wyspy znajduje się zatoka podzielona na pięć plaż i zatoczek z płytką, przejrzyście turkusową wodą. To malownicza Manganari, gdzie nakręcono wiele scen kultowego filmu „Wielki błękit”. Wzdłuż plaży znajdziecie tawerny, w których serwowane są świeże ryby i lokalne dania. Będąc tu, warto odwiedzić bizantyjski klasztor Agios Ioannis leżący w pobliży plaży Kalamos.

Nie tylko plażowanie i ciągła zabawa

Wyspa Ios ma całkiem sporo do zaoferowania także tym, którzy nastawiają się na aktywny wypoczynek oraz miłośnikom historii. Wykopaliska archeologiczne przeprowadzone w procykladycznej osadzie Skarkos dowiodły, że na Ios kwitło już życie w okresie wczesnocykladzkim. Potwierdzeniem tego są znaleziska, które można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Chorze. Inskrypcje oraz teksty starożytnych historyków, w tym Herodota, wskazują także, że wyspa była miejscem narodzin Klymeni – matki wielkiego poety Homera, którego grobowiec w Plakatos jest jedną z tutejszych atrakcji. Na szczycie wzgórza, w północno-wschodniej części wyspy między miejscowościami Agia Theodoti a Psathi, znajduje się forteca Paleokastro będąca starym XVI-wiecznym zamkiem. Zobaczycie tutaj ślady murów oraz stare budynki, w tym kaplicę Panagia Palaiokastritissa, gdzie 8 września odbywa się święto ku czci Dziewicy Maryi.

Lokalne festiwale w tradycyjnym greckim stylu

ludzie ucztujący podczas święta religijnego przy kościele
Panagiri obchodzone na cześć danego świętego, patrona kościoła lub danej miejscowości to barwna uroczystość z jedzeniem i muzyką na żywo. Fot. Vasilis Ververidis, Shutterstock

W ciągu lata na Ios, podobnie jak i na innych wyspach Cyklad i reszcie Grecji, odbywa się wiele festiwali religijnych (tzw. panagiri), którym towarzyszą wesołe biesiady. Będziecie mieli okazję zobaczyć jak świętują mieszkańcy, jeśli znajdziecie się na wyspie m.in. 24 czerwca (uroczystości w klasztorze Agios Ioannis Prodromos w Pyrgos), 29 sierpnia (uroczystości w klasztorze Agios Ioannis Kalamos oraz w Psathi) czy 8 września (uroczystości ku czci Dziewicy Maryi w Agia Theodoti i Paleokastro). Największe uroczystości odbywają się 15 sierpnia, kiedy obchodzone jest tzw. Zaśnięcie Matki Boskiej w kościele Panagia Gremiotissa w Chorze oraz w czasie Wielkiej Nocy.

Szlaki turystyczne i wspaniałe krajobrazy

Malownicze, niosące wyzwanie, przybliżające historię wyspy. Fani pieszych wycieczek nie powinni być zawiedzeni. Odrestaurowane brukowane drogi oraz przywrócone do użytku dawne ścieżki biegną przez krajobraz wypełniony licznymi kościołami, polami tarasowymi, bielonymi starymi młynami, gajami oliwnymi oraz winnicami. Wyspa Ios potrafi oczarować! Ciekawymi szlakami – szczególnie dla miłośników przyrody – będą prowadzący z Chory na plażę Kolitsani (ok. 20 min) oraz z portu na plażę Valmas (ok. 20 min). Dobrze oznakowaną trasą, której przejście zajmie ok. 1 godz. 30 min jest ta od Chory do Agios Prokopios. Warto pamiętać, że szlaki turystyczne rzadko bywają oznaczone na darmowych mapach dla turystów, więc jeśli planujecie pochodzić po wyspie, najlepiej podpytać o trasy w lokalnym biurze podróży.

Rarytasy dla wielbicieli greckiej kuchni

cięcie ciasta sezamowego na małe batoniki
W sklepie Mosenta w porcie Maria na oczach klientów wyrabia słynne pasteli. Fot. A. Zawistowska, Akcja Grecja

Miód, sery, suszone figi, kapary i zioła – oto niektóre z flagowych produktów, z których słynie wyspa Ios. Mieszkańcy mają słabość do słodyczy – migdałowych kulek (amygdalota) oraz smażonego w głębokim oleju ciasta nadziewanego serem myzithra i miodem (kaltsounia). Prawdziwym rarytasem jest jednak pasteli – batonik z miodu, sezamu i skórki pomarańczy. Warto odwiedzić sklep „Mosenta” w porcie prowadzony przez Marię i Kostasa, których doskonałe, ręcznie robione  pasteli (często na oczach gości) otrzymało wiele nagród. Do popularnych potraw na wyspie zaliczają się: pieczona jagnięcina, nadziewane liście winogron i kwiatów cukinii, suszony na słońcu szczupak, domowy chleb rozmoczony w sosie pomidorowym, zupa z koziny, a na deser ciasto dyniowe lub arbuzowe.

Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska
Agnieszka Zawistowska – dziennikarka, podróżniczka, fotografka. Przez kilka lat związana z „Gazetą Wyborczą”. Obecnie freelancerka współpracująca z magazynami i portalami podróżniczymi oraz lifestylowymi. Autorka projektu „Akcja Grecja” (www.facebook.com/akcjagrecja), mającego na celu podpatrywanie życia i zwyczajów Greków, odkrywanie miejsc nieznanych turystom oraz poznawanie (nieraz bez opamiętania) lokalnej kuchni. Pomysł powstał przy współpracy z Ambasadą Grecji w Warszawie oraz dzięki wsparciu greckich regionów. Wyprawy zaowocowały licznymi publikacjami oraz napisaniem przewodników po Grecji.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też