Święto Zmarłych na świecie. Jak obchodzi się je w innych krajach?

Dia de los Muertos, Halloween albo Dziady. Na świecie w bardzo różny sposób upamiętnia się zmarłych. Czasem jest kolorowo i radośnie, innym razem bardzo patetycznie. Święto Zmarłych na świecie jest celebrowane w bardzo różny sposób. Sami zobaczcie.

Dia de los Muertos, Meksyk

Święto Zmarłych na świecie — Meksyk
Święto Zmarłych na świecie — Meksyk. Fot. Shutterstock

Czy można połączyć refleksję oraz dobrą zabawę? Ależ oczywiście! Doskonale pokazuje to obchodzone w Meksyku Dia de los Muertos. To najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie podczas którego czci się pozagrobowe życie zmarłych oraz więzy rodzinne. Podczas Dia de los Muertos rządzą kolory i dobra energia. Jego świętowanie przypada na 1 i 2 listopada.

W 2003 roku obchody Dnia Zmarłych w Meksyku zostały uznane za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości. W 2008 roku natomiast trafiło na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Dlaczego święto to wiąże się w Meksyku z zabawą, a nie zadumą i refleksją? Mieszkańcy tego kraju wierzą, że dusze zmarłych wciąż znajdują się w pobliżu i chcą świętować wraz z żyjącymi. Podczas obchodów Dia de los Muertos ludzie zbierają się aby biesiadować na grobach najbliższych, odbywają się też liczne parady. Wszystko w atmosferze powszechnej radości.

Dzień Czaszek, Boliwia

Święto Zmarłych na świecie — Boliwia
W Boliwii cześć zmarłym oddaje się poprzez opiekę nad ich czaszkami Fot. Pixabay

Również w listopadzie, jednak dopiero 8 dnia tego miesiąca w Boliwii odbywa się intrygujące święto o nazwie Dia de Los Natitas czyli święto czaszek. Tego dna Boliwijczycy święcą czaszki swoich bliskich, które mają się dla nich stać czymś w rodzaju talizmanów przynoszących szczęście.

Przywiązanie do tej tradycji jest na tyle duże, że ludzie starają się pozyskać czaszki na wszystkie możliwe, chociaż nie zawsze legalne sposoby. W związku z tym grabarze dopuszczają się czasami kradzieży czaszek z grobów osób, których miejsca pochówku są niezadbane lub nieopłacone. W Boliwii traktuje się to jednak nie jak kradzież, a jako… przejęcie opieki.

Boliwijczycy wierzą, że takie niezadbane, opuszczone czaszki poszukują kogoś kto postanowi się nimi opiekować. Wynika to z faktu, że mieszkańcy tego kraju wierzą w istnienie wielu dusz, w tym jednej, która pozostaje przy szczątkach zmarłego.

Święto Zmarłych na świecie —Gwatemala

Święto Zmarłych na świecie - Gwatemala
Latawce wbijają się w niebo z okazji 1 listopada. Fot. Unsplash

Radość, kolory i zabawa to także motyw Święta zmarłych w Gwatemali. To prawdziwa impreza trwają kilkanaście dni. Pierwsze festyny ruszają 21 października, a zakończenie obchodów przypada na 2 listopada. Najważniejszy jest dzień 1 listopada, który poświęcony jest czci zmarłych dzieci. Kolejnego dnia upamiętnia się natomiast dusze dorosłych. Stąd nazwa święta — Dzień Zmarłych Dusz.

1 listopada to również dzień puszczania w niebo latawców. Według wierzeń tego jedynego dnia w roku, dusze zmarłych wracają na ziemię. Aby wskazać im drogę ludzie budują ogromne kolorowe latawce, które dumnie górują nad cmentarzami. Mieszkańcy Gwatemali podchodzą do tego zadania bardzo odpowiedzialnie i z ogromnym zaangażowaniem wybierają materiały, które posłużą do budowy latawców.

Święto Zmarłych na świecie —Dziady

Fot. Unsplash

Jak wyglądało Święto Zmarłych na świecie w dawnych czasach? Dziady są elementem folkloru dawnych Słowian. Dziadami nazywane był dusze przodków, ale również wszelkie rytuały związane z uczczeniem pamięci zmarłych. Obrzędy odprawiano w czasie równonocy wiosennej oraz jesiennej. W niektórych regionach Dziady odbywały się nawet cztery razy w ciągu roku.

Jak wyglądały takie dawne obrzędy? W Dziadach chodziło przede wszystkim o utrzymanie dobrych stosunków z duszami zmarłych. Przychylność dusz była dla dawnych Słowian niezwykle ważna. Podstawową formą obrzędową było karmienie i pojenie dusz, które odbywało się w domach lub bezpośrednio na miejscu pochówku. W niektórych regionach ważne było również danie duszy możliwości ogrzania się. Ciepło miało zapewnić rozpalanie ognisk.

Halloween w Europie

święto zmarłych na świecie to także halloween
Dzieci w Europie wyruszają 31 października na spacer w poszukiwaniu słodyczy. Fot. Unsplash

To święto kojarzy się nam głównie ze Stanami Zjednoczonymi. Wiele osób mylnie twierdzi, że Halloween przybyło do nas właśnie z Ameryki. Wiele wskazuje jednak na to, że początków tej zabawy dopatrywać się należy w Europie. Możliwe, że Halloween wywodzi się ze święta Samhain (święta końca jesieni) obchodzonego na terenie Irlandii.

Z krajów europejskich to właśnie w Irlandii i Wielkiej Brytanii jest ono obchodzone najbardziej hucznie. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. Z roku na rok zyskuje na swojej popularności i 31 października na ulicach można spotkać coraz więcej fantazyjnie przebranych dzieci zbierających cukierki. U nas jest to jednak bardzo kameralne w porównaniu z tym co dzieje się w tym czasie w Ameryce.

Halloween w USA

Dzieci w USA kochają Halloween. Fot. Pexels

Na to święto w USA czekają prawie wszyscy, a swoją popularnością dorównuje Bożemu Narodzeniu. Amerykanie są w stanie wydać na to święto ogromne sumy. Mowa o milionach (a według niektórych źródeł nawet miliardach) dolarów każdego roku. Ameryka uwielbia to święto do tego stopnia, że przygotowania do ego obchodów zaczyna z ogromnym wyprzedzeniem.

Wszędzie odbywają się imprezy wymagające przebrania, dzieci spacerują po domach w poszukiwaniu cukierków, a w wielu miastach odbywają się konkursy na najciekawiej przystrojone domu. Podobno podczas tego dnia przeciętny Amerykanin zjada aż 1,5 kg słodyczy.

Milena Goc
Milena Goc
Z wykształcenia marketingowiec, a z pasji dziennikarz, bloger i podróżnik. Od kilku lat odkrywa zakątki Europy i pomaga innym spełniać podróżnicze marzenia. W wolnych chwilach, choć takie zdarzają się rzadko, gotuje i czyta książki.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też