Najciekawsze flagi świata i ciekawostki o nich. Tego nie wiedziałeś!

Który kraj miał kiedyś całkiem białą flagę, która z nich ma inny kształt niż wszystkie, a które kolory pojawiają się na flagach najczęściej? Oto garść ciekawostek o flagach: części z nich na pewno nie znałeś!

Takie same flagi

blank
Flagi Włoch i Irlandii są bardzo podobne do siebie. Fot. Pixabay

Takie same lub bardzo podobne flagi ma wiele państw świata. Europejskie przykłady to Irlandia i Włochy (ich flagi różnią się jednym kolorem: we fladze Irlandii jest on pomarańczowy, a u Włochów czerwony), a także Holandia i Luksemburg (flaga Luksemburga jest dłuższa i jaśniejsza).

Czad ma niemal identyczną flagę co Rumunia. Jedyna różnica to intensywność kolorów. Czad ma nieco ciemniejszy odcień niebieskiego.

Flaga Indonezji przypomina do złudzenia flagę Monako. Monako zgłosiło nawet pretensje do użycia takiego wzoru flagi przez Indonezję, ale okazało się, że Indonezyjczycy byli pierwsi. Jedyna różnica między flagami to proporcje. Indonezyjska ma wymiary podane w skali 2:3, a Monako 4:5. Polska flaga będąca kolorystycznym odwróceniem flag Monako i Indonezji, ma proporcje 5:8.

W 1936 r. cywilna flaga Haiti była identyczna jak flaga Liechtensteinu. W sitcomie Teoria Wielkiego Podrywu pada informacja, że kraje te o tym fakcie dowiedziały się zupełnie przez przypadek na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w III Rzeszy w 1936 roku. W rzeczywistości Haiti nie wystąpiło na tych igrzyskach. Ale informacja o flagach jest prawdziwa: w 1936 r. kraje te miały identyczne barwy narodowe.

Jedyna nieczworokątna flaga

krajobraz nepalu z górą pumori
Widok na Pumori, Nepal. Fot. Weronika Skupin, Kierunek Glob

Flaga Nepalu nie jest w kształcie prostokąta, a dwóch połączonych trójkątów. Jest to tym samym jedyna nieczworokątna flaga świata. Trójkąty symbolizują dwa wierzchołki Mount Everestu oraz dwie panujące tam religie: hinduizm i buddyzm. Legenda głosi, że Nepal i jego naród będzie trwał, dopóki na fladze będą Księżyc i Słońce. Niezwykły kształt flagi nawiązuje do dawnych chorągwi azjatyckich.

Kwadratowe flagi

blank
Flaga Szwajcarii jest kwadratowa. Fot. Pixabay

Szwajcaria i Watykan mają kwadratowe flagi. Pierwsza z nich to dość prosty wzór, który co ciekawe ma także Międzynarodowy Czerwony Krzyż. Organizacja ta przyjęła flagę Szwajcarii z odwróconymi kolorami, co miało na celu uhonorowanie Henriego Dunanta, założyciela Czerwonego Krzyża i laureata pierwszej Pokojowej Nagrody Nobla, który był Szwajcarem.

Flaga Watykanu jest biało-żółta i widnieją na niej dwa skrzyżowane klucze: srebrny i złoty. Co ciekawe na herbie Watykanu kolory kluczy są odwrócone.

Najpopularniejsze kolory

Piłka na boisku i flagi państw FIFA 2018
Czerwony, biały lub niebieski pojawiają się na niemal każdej fladze. Fot. Shutterstock

Najpopularniejsze kolory flag to czerwony, biały i niebieski. Niemal każde państwo świata ma choć jeden z tych kolorów wśród swoich narodowych barw. Wyjątkiem jest Jamajka, na fladze której nie znajdziemy żadnego z nich. Flagę Bahamów można uznać za częściowo niebieską, ale jest to niespotykany i unikatowy kolor niebieskiego: morski, symbolizujący otaczający Bahamy ocean.

Najrzadszym kolorem jest fioletowy, który pojawia się na fladze tylko jednego państwa: Dominiki. Widnieje on konkretnie na piersi i czubie amazonki cesarskiej, czyli papugi umiejscowionej w centralnej części flagi. Co ciekawe, na poprzednich wersjach flagi papuga odwrócona była w drugą stronę.

Najdłużej używany wzór na świecie

blank
Flaga Danii nie zmieniła się od XIV wieku. Fot. Pixabay

Niektóre flagi są dość nowe. Nie ma się czemu dziwić, w końcu każda zmiana władz, granic, każdy przewrót polityczny, zmiana ustroju czy wojna są pretekstem do przybrania nowego narodowego sztandaru. Tymczasem flaga Danii nie zmieniła się od XV wieku. Pozostaje ona najdłużej obowiązującą flagą narodową na świecie. Według legendy dokładnie taka flaga spadła z nieba w ręce duńskiego króla Waldemara II, a stało się to 15 czerwca 1219 podczas krucjaty w Estonii. Pierwsze wzmianki o faktycznym użyciu tych barw jako flagi narodowej pochodzą zaś z 1481 r. i od tego czasu nic się w kwestii flagi nie zmieniło. Co więcej, stała się ona bazą do stworzenia flag narodowych innych państw i terytoriów: Finlandii, Szwecji, Islandii, Norwegii, Szetlandów, Wysp Owczych i Wysp Alandzkich.

Dwustronne flagi

blank
Flaga Paragwaju, awers. Fot. Pixabay

Flaga Paragwaju jest dwustronna, podobnie jak flaga stanu Oregon. Tzw. Bandera del Paraguay jest unikatem wśród państwowych flag, ze względu na to, że emblematy na jej awersie i rewersie się różnią. Oba znajdują się w okręgu: na awersie jest godło państwowe widoczne na zdjęciu powyżej, natomiast na odwrocie pieczęć Ministerstwa Finansów (siedzący żółty lew na tle czapki frygiskiej na tyczce, otoczony białą obręczą z napisem Pokój i Sprawiedliwość).

Flaga Oregonu jest jeszcze ciekawsza. Obie jej strony są niebieskie z żółtymi elementami. Na awersie znajduje się nazwa stanu, jego godło i data powstania (1859), na rewersie widnieje zaś… bóbr.

Najmłodsza flaga

blank
Flaga Seszeli jest najmłodszą wśród wszystkich państwowych flag. Fot. Shutterstock

Flaga Seszeli z czasów brytyjskich nosiła elementy flagi Zjednoczonego Królestwa. Nowa ma nieco ponad 20 lat, została wprowadzona w 1996 roku. Widnieją na niej skośne pasy w pięciu kolorach: niebieski odwzorowujący kolor oceanu, żółty symbolizujący słońce, czerwony: mieszkańców, biały: sprawiedliwość i harmonię społeczną, zielony: ziemię.

Jedyni ludzie na fladze

blank
Flaga Belize na starym Fordzie. Fot. Pixabay

Zwierzęta i motywy roślinne pojawiają się na flagach państwowych dość często. Ale jedynie Belize ma flagę przedstawiającą ludzi. Dookoła tarczy herbowej znajduje się 50 liści symbolizujących rok 1950, w którym Zjednoczona Partia Ludowa doszła do władzy. Znajduje się tam także sztandar z napisem “Sub umbra floreo”, co oznacza “W cieniu kwitnę”. Po dawnym państwie, Hondurasie Brytyjskim (bo taką nazwę nosiło Belize) została barwa flagi. Nowa flaga obowiązuje od 1981 r., kiedy to Belize odzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Flaga Francji była całkiem biała

blank
Fot. Pixabay

Biała flaga jest sygnałem, że ktoś się poddaje, symbolem tchórzostwa i poddaństwa. Mówi się “wywieszać białą flagę”, co oznacza tyle co kapitulować, poddawać się. Białą flagę humorystycznie kojarzy się z Francją, która w swej historii wielokrotnie wykazywała się defensywną postawą. Żartuje się nawet, że powinna być oficjalną flagą Francuzów. Cóż, nie wzięło się to znikąd.

W latach 1815-1830 flaga Francji rzeczywiście była zupełnie biała. Nie wiemy już czy symbolika poddawania się przez wywieszanie białej flagi zaczerpnięta została od prawdziwych francuskich barw, czy może stało się tak z innych powodów, ale na pewno daje to do myślenia 🙂

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor Tanie-Loty.com.pl i redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl. Z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca na świecie i w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

Zobacz też

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też