Kalabria – zakątki, które warto odwiedzić

Planując wycieczkę do Włoch warto wybrać mniej turystyczny i bardziej dziewiczy rejon – Kalabrię. Ta najbardziej na południe wysunięta część kontynentalnych Włoch nie rozwinęła się jeszcze tak mocno turystycznie jak np. Sycylia. Wpływ na to ma szeroka działalność tamtejszej mafii, która odstrasza potencjalnych inwestorów.

Jeśli poszukujecie spokojnych i niezadeptanych przez tłumy turystów włoskich zakątków to Kalabria będzie dla Was idealnym kierunkiem!

Tropea

Kalabria Tropea
Kalabria – Tropea fot. Shutterstock

Podróż po Kalabrii warto zacząć od Tropei. Miejscowość słynie ze swego pięknego położenia na klifie, którego wysokość to około 55 m n.p.m. To tu położone jest Stare Miasto, będące połączeniem wielu wąskich i kamienistych uliczek gdzie znajdziemy najlepsze restauracje i kawiarnie ze wspaniałym widokiem na Morze Tyrreńskie.

Poniżej klifu, przy plaży, znajduje się drugi ważny punkt miasta – tzw. Kościół na Wyspie – Santa Maria Dell’Isola. Mimo, że nie jest to wyspa, a jedynie wzniesienie w pasie plaży, nazwa się przyjęła i zachęca do odwiedzenia tej wspaniale położonej budowli. Kościół jest pochodzącym z IV wieku klasztorem, w którym znajduje się cenny, XII wieczny portret Marii Dziewicy. Tarasy wokół kościoła są również najlepszym punktem widokowym na klif – z tego miejsca można podziwiać jego wielkość i idealnie pionowy spadek.

Znakiem rozpoznawczym Tropei jest także długa na 4 km, szeroka plaża, która w zdecydowanej większości jest bezpłatna i ogólnodostępna. Jej najpiękniejszy odcinek znajduje się u podnóża klifu. Niezależnie czy położymy się przodem czy tyłem do turkusowego, przejrzystego morza – zawsze będziemy mieć zapierający dech widok.

Park Narodowy Sila

Park Narodowy Sila
Park Narodowy Sila fot. Shutterstock

30 km od miasta Cosenza znajduje się Park Narodowy Sila. Położony na płaskowyżu o tej samej nazwie stanowi świetny przykład malowniczych i dziewiczych terenów Kalabrii. Na przeszło 700 km kwadratowych można doświadczyć niesamowitego zróżnicowania krajobrazu. Piękna przyroda roztacza się przez łąki, doliny, jeziora aż po najwyższy szczyt Botte Donato na wysokości 1928 m. n.p.m. Park porasta wiele gatunków drzew, a jego znakiem rozpoznawczym są ogromne okazy. Ich rozmiary dochodzą do 10 m w obwodzie i ponad 30 m wysokości. Podobnie jak flora, bardzo urozmaicona jest też fauna parku. Schronienie na tych terenach znalazły m.in. wilki, jelenie, dziki oraz wiele gatunków ptaków.

Dla turystów wytyczono tematyczne piesze szlaki, które w większości prezentują wyjątkowe walory przyrodnicze. Do najciekawszych należą: ścieżka religijna – śladami Joachima z Fiore, zakonnika z okolic Cosenzy, który w XIII w wywarł duży wpływ na kościół rzymskokatolicki oraz ścieżka historyczna – po śladach życia starożytnych ludzi zamieszkujących tereny obecnego parku. Niezależnie od tego, którą ścieżką będziecie podążać Park Narodowy Sila zachwyci Was i pozwoli poznać piękno w Kalabrii.

Plaża w Zambrone

Plaża Zambrone
Plaża Zambrone fot. Shutterstock

Kalabria to także piękne plaże. Po długich spacerach wąskimi uliczkami Tropei oraz spacerów ścieżkami Parku Sila – wytchnienia i spokoju możemy poszukać na Rajskiej Plaży w Zambrone (Spiaggia Paradiso del Sub). Plaża znajduje się w administracyjnych obszarach miasta Zambrone, jednak samo miasto nie leży nad morzem. Plaża położona jest około 10 km na północny-wschód od Tropei. Od głównej drogi wiedzie do niej kilkusetmetrowa ścieżka zakończona krętym zejściem po porośniętym roślinnością klifie. U podnóża czeka na nas kameralna, długa na ok. 200 m, skalno-piaskowa plaża, która prowadzi wprost do bajecznie przezroczystego morza. Dzięki temu, że Spiaggia Paradiso znajduje się nieco na uboczu od głównej plaży to konieczność dojścia do niej zniechęca wielu turystów. Jeśli więc marzysz o wspaniałych widokach na spokojnej, malowniczej plaży to daj się oczarować temu wyjątkowemu miejscu!

Kalabria – Stilo

Stilo Kalabria
Stilo fot. Shutterstock

Gdy znudzi się nam już plażowanie, warto udać się do miejscowości Stilo. Położona jest kilka kilometrów od Morza Jońskiego, na zboczu góry Consolino, i skrywa w sobie wiele starych i ciekawych zabytków. Najcenniejszym z nich jest górująca nad miastem La Cattolica, mały kościół z X wieku. W czasach Cesarstwa Bizantyjskiego okoliczne jaskinie zamieszkiwali mnisi i pustelnicy, którzy wznosząc świątynię, ustanowili Stilo bardzo ważnym ośrodkiem religijnym ówczesnego imperium.

Kościół w niezmienionym stanie przetrwał do dziś dzięki czemu można zapoznać się ze szczegółami konstrukcji, która ma już ponad 1000 lat! Ta kameralna, zwarta budowla, charakteryzuje się 5 kopułkami wykończonymi czerwonymi terakotowymi dachówkami. W jego wnętrzu znajdziemy również freski o wysokich wartościach artystycznych.
Będąc w Stilo warto udać się również do ruin XI wiecznego zamku normandzkiego. W tym miejscu zaczyna się także wiele szlaków wiodących po górskich zboczach, zapewniających piękne widoki lokalnego krajobrazu. Schodząc do miasta, wycieczkę zakończyć można w jednej z wielu miłych i przytulnych kafejek, wśród których znajdziemy tą idealną dla siebie.

Park Narodowy Aspromonte

Park Natodowy Aspromonte
Park Natodowy Aspromonte fot. Shutterstock

Piękno kalabryskich krajobrazów możemy podziwiać udając się na samo południe kontynentalnych Włoch. 20 km od miasta Reggio di Calabria znajduje się Park Narodowy Aspromonte. Położony w Apeninach, na masywie, od którego wziął swoją nazwę z najwyższym punktem w postaci góry Mantalto mierzącej prawie 2000 m. n.p.m. Niegdyś zamieszkiwany przez starożytnych Greków, których ślady można znaleźć do dziś, obecnie pełni rolę ostoi dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Drzewa oliwne i cytrusowe mieszają się z kasztanami, klonami czy dębami. W gałęziach przesiadują ciekawe drapieżne ptaki jak orły, jastrzębie czy krogulce. Na ziemi możemy z kolei spotkać wilka, żbika czy kunę leśną. Park przecinają liczne strumienie i potoki, co w połączeniu z dużym nachyleniem terenu powoduje, że w wielu miejscach podziwiać możemy piękne, wysokie wodospady. Bramą wjazdową do parku jest miasto Gambarie. W lecie stanowi ono świetną bazę wypadową na parkowe szlaki, a w zimie jest popularnym w tym rejonie Włoch ośrodkiem narciarskim.

Certosa di Serra San Bruno

Zakon Kartuzów
Zakon Kartuzów fot. Shutterstock

Kalabria to także piękne zabytki. Będąc tu nie można na swojej drodze pominąć klasztoru kartuzów w miejscowości Serra San Bruno. Założony w XI wieku, był jednym z pierwszych ośrodków tego zakonu na ziemiach włoskich. Kartuzi słyną z bardzo surowych reguł – wiele poszczą i zazwyczaj żyją samotnie w swoich celach, by w izolacji od świata i pozostałych zakonników oddawać się rozmyślaniom i kontemplacji.

Do dyspozycji turystów, jak również wielu pielgrzymów, którzy przybywają do Serra San Bruno, wyznaczono muzeum, które w żaden sposób nie zakłóca spokoju mnichów. Przybliża ono historię zakonu oraz klasztorne życie braci i sióstr. Na muzealnej ścieżce stworzono m.in. kopię zakonnej celi oraz przygotowano sale, w której emitowany jest dokumentalny film o kartuzach. Dostępny dla turystów jest również ogród ze stawem i grobowcem Bruno Kartuza, założyciela zakonu. Wstęp do muzeum jest darmowy, ale funkcjonują tu sklepy z pamiątkami. Można w nich nabyć wyroby produkowane przez mnichów m.in. pyszne owocowe herbaty z owoców okolicznych lasów.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też