Wybierasz się do Chorwacji? Polska Ambasada ostrzega turystów – przeczytaj

Ukochana przez Polaków Chorwacja ma wśród swoich naturalnych atrakcji bardzo mocnego reprezentanta i zajmuje wysokie miejsce w naszym prywatnym konkursie na najpiękniejsze jeziora w Europie. Jeziora Plitwickie, a konkretnie Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwa duma Chorwatów. Obiekt wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największą atrakcją parku jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Jeśli marzycie o urlopie w Chorwacji, to powinniście także wygospodarować odrobinę czasu i odwiedzić to miejsce. Warto! Oczywiście atrakcji w całym kraju nie brakuje. Ambasada RP w Zagrzebiu zwraca jednak uwagę na kłopoty z turystami.

Za nami pierwsza część lata. Według szacunków placówki tegoroczny sezon przyniesie kolejny rekord polskich turystycznych odwiedzin w Chorwacji. Niestety, mimo że nie dotarliśmy nawet do półmetka wakacji, już odnotowaliśmy kilkanaście ofiar nierozważnych zachowań i lekkomyślności. Niektórzy przebywają w szpitalach, dla innych finał był bardziej tragiczny –czytamy w komunikacie opublikowanym na FB przez Polską Ambasadę w Zagrzebiu.

Oto wytyczne dla turystów:

  • Ostrzegamy przed wzmożonym ruchem wynikającym ze zmiany turnusu turystycznego. Należy się przygotować na wydłużony okres oczekiwania na przejściach granicznych i bramkach na autostradach.
  • Sytuację na granicach oraz przejezdność dróg można śledzić na stronie internetowej: https://bit.ly/sytuacjanagranicy oraz https://bit.ly/sytuacjanadrogach
  • Warto rozważyć skorzystanie z mniejszych przejść granicznych oraz alternatywnych tras dojazdu do miejsca docelowego. Informacje nt. natężenia ruchu drogowego można znaleźć na ww. stronach.
  • Prosimy o ostrożną jazdę, przystosowaną do natężenia ruchu drogowego.
  • Pamiętaj, że upał wzmaga poczucie zmęczenia i przyśpiesza utratę koncentracji. Jeśli poczujesz się zmęczony, zrób przerwę w podróży. Jeśli tylko poczujesz senność, poproś współpasażera by z Tobą rozmawiał do czasu, gdy będziesz mógł zjechać na parking i odpocząć. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – pamiętaj, że kierowca w innym samochodzie też może być zmęczony i zdekoncentrowany!
  • Zaopatrz się w odpowiednią ilość wody, gdyby zaszła konieczność nieplanowych przestojów na granicach lub w korkach.
  • Ostrzegamy przed ryzykiem związanym z coraz częściej odwoływanymi i opóźnionymi lotami – co już się w tym roku zdarzało, a czego przyczyną były np. silne wiatry na wybrzeżu. Zalecamy zaopatrzenie się w pewien zapas wody i prowiantu, szczególnie jeżeli wylot został zaplanowany w godzinach wieczornych. Należy także pamiętać, że ze względu na szczyt sezonu znalezienie awaryjnego noclegu może być znacznie utrudnione. Bądź przygotowany na konieczność nieplanowanego przedłużenia pobytu do czasu rozwiązania przez przewoźnika zaistniałego problemu
  • Z uwagi na ryzyko wystąpienia zagrożeń, jakie niosą za sobą nagłe zdarzenia atmosferyczne (np. wichury) lub pożary, które już się zaczęły i niestety mogą się wzmóc podczas kolejnej fali upałów pamiętaj, żeby zawsze zachować spokój i bezwzględnie stosować się do poleceń oraz instrukcji lokalnych służb ratowniczych.
  • W przypadku, gdy służby ratownicze jeszcze nie dotarły należy postępować tak, jak miejscowa ludność.
  • W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia należy w pierwszej kolejności dzwonić na numer 112! Operator wyśle najbliżej znajdującą się ekipę ratowniczą i udzieli wskazówek!
  • Pamiętaj! Stopień zagrożenia mogą ocenić wyłącznie służby ratunkowe znajdujące się na miejscu zdarzenia i organizujące akcje ratownicze i ewakuacyjne. Nie pytaj konsula, który nie jest obecny w miejscu zdarzenia, co robić – stosuj się do zaleceń miejscowych służb.
  • Pamiętaj, że góry i morze nie wybaczają lekkomyślności!
  • Apelujemy o daleko idącą ostrożność podczas wycieczek w góry! Jeśli planujesz górską wyprawę, poinformuj osoby, które zostają na miejscu (np. właściciela kwatery) o planowanej trasie! Miej zawsze naładowany telefon i w żadnym wypadku nie wyłączaj lokalizacji. Weź odpowiedni zapas wody! Nie idź bez nakrycia głowy!
  • Zrezygnuj z kąpieli morskich jeśli spożywałeś alkohol lub inne używki. Chroń dzieci przed całodziennym przebywaniem na słońcu – udar słoneczny też może zabić. Nie zostawiaj dzieci samych w nagrzanym samochodzie.
  • W razie potrzeby możesz się skontaktować z polskimi funkcjonariuszami policji:
  • rejon Pula: st. sierż. Mateusz Kozera (+48 608 421 622) i sierż. Michał Kuzara (+48 784 610 534);
  • rejon Rijeka: st. sierż. Kamil Styrna (+48 573 355 017) i st. sierż. Patryk Chmarycz (+48 798 003 400);
  • rejon Biograd: sierż. szt. Piotr Filar (+48 509 937 004) i mł. asp. Michał Maćkiewicz (+48 504 316 088);
  • rejon Makarska: st. sierż. Katarzyna Pilipiuk (+48 512 462 987) i sierż. Piotr Kufel (+ 48 48 606 822 122);
  • rejon Trogir: mł. asp. Kamil Gosk (+48 604 279 350) i sierż. szt. Agata Tresenberg (+48 502 631 077);
  • rejon Split: st. sierż. Marcin Celi (+ 48 603 398 653) i st. post. Bilal Hałdys (+48 509 942 786).

My naprawdę Państwa lubimy i chcielibyśmy aby wszyscy mieli dobry urlop i szczęśliwie wrócili do domu – czytamy w komunikacie.

Do Chorwacji autem

Jest też przestroga dla turystów, którzy wybierają się do Chorwacji samochodem:

Ostrzegamy przed nieuczciwymi firmami oferującymi pomoc drogową i usiłującymi wyłudzić wysokie, sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy kun (czyli nawet kilku tysięcy euro), kwoty. W przypadku konieczności skorzystania z usług pomocy drogowej w Chorwacji zalecamy uważne zapoznanie się z warunkami posiadanej polisy ubezpieczeniowej i wcześniejszy kontakt ze swoim ubezpieczycielem w celu ustalenia kroków, które należy podjąć w sytuacji awarii na trasie. Należy też upewnić się czy firma rzeczywiście przyjechała na wezwanie, czy też jest to może firma „polująca” na klientów i szukająca łatwego zarobku. Sugerujemy, by wcześniej zażądać od firmy oferującej pomoc drogową informacji o zakresie niezbędnych napraw i usług oraz określenie przynajmniej szacunkowej wyceny kosztów – w formie pisemnej lub przynajmniej poprzez e-mail. Jeśli firma odmawia, sugerujemy zrezygnowanie z dalszej współpracy – doradza Ambasada RP w Zagrzebiu.

A jeśli Chorwacja cię woła, to zajrzyj na CroLove – tu znajdziecie wszystko co potrzebne, aby zakochać się w Chorwacji!

Kamila Olejarz
Kamila Olejarz
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też