Wielka awaria! Pół miliona pasażerów utknęło na europejskich lotniskach. Także w Polsce

Na lotniskach w całej Europie doszło do awarii europejskiego systemu odpowiedzialnego za przydział korytarzy powietrznych. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol, która zarządza systemem, poinformowała o problemie.

Z systemu zniknęły dane! Na europejskich lotniskach utknęło blisko pół miliona pasażerów. Problemy mają również polskie lotniska, w tym warszawskie im. Chopina.

System zarządzania przepływem ruchu lotniczego (ETFMS) uległ awarii

ETFMS to narzędzie bez którego nie da się zarządzać ruchem powietrznym. Za jego pomocą przydzielane są miejsca w przestrzeni powietrznej.

Awaria ETFMS dotknęła również polskie lotniska

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Mateusz Sokołowski poinformował:

W związku z awarią europejskiego systemu zarządzania przepływem ruchu lotniczego, na polskich lotniskach, w tym Lotnisku Chopina, można spodziewać się opóźnień startów i lądowań samolotów.

Trudno określić na ilu lotniskach w Polsce mogą wystąpić opóźnienia. Możliwe są także utrudnienia w trakcie obsługi pasażerów na terminalach

Problem z ETFMS dotknął 10% wszystkich połączeń lotniczych w Europie

Jak informuje Eurocontrol, awaria spowodowała zatrzymacie 10% wszystkich połączeń lotniczych, co daje ok. 3000 lotów. Trwa ponowne wprowadzanie utraconych danych do systemu i przywracanie sprawności lotniskom. Pasażerowie czekają na swój lot.

Jak podaje next.gazeta.pl, lotnisko w Brukseli – przy normalnie działającym systemie jest w stanie obsłużyć 650 lotów dziennie. Z powodu awarii wykonywanych jest 10 lotów na godzinę.

Bezpieczeństwo lotów nie jest zagrożone, a awaria ma być usunięta dziś wieczorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here