Henley Passport Index to oryginalny, miarodajny ranking wszystkich paszportów na świecie według liczby miejsc docelowych, do których ich posiadacze mogą się dostać bez wcześniejszej wizy. Indeks opiera się na ekskluzywnych danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) – największej i najdokładniejszej bazie danych dotyczących podróży – i jest wzbogacony przez zespół badawczy Henley & Partners (londyńską firmę doradczą w sprawach obywatelstwa i rezydencji). Na liście Henley znajduje się 199 paszportów. Jest aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, jeśli wchodzą w życie zmiany w polityce wizowej.

W tym roku tworząc swój ranking, firma Henley Passport Index nie brała pod uwagę czasowych obostrzeń. Na końcu listy znaleźli się obywatele Afganistanu, którzy mogą dostać się bez wizy tylko do 26 innych państw.

Jak informuje portal Dobre Wiadomości, nie biorąc pod uwagę obecnych okoliczności, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. W 2006 r., że średnio człowiek mógł odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Dziś ta liczba wynosi 107.

Zobacz tegoroczny ranking! Oto TOP 10 z najsilniejszymi paszportami świata:

9. Bez wizy do 182 państw

  • Litwa
  • Słowacja
blank
Pixabay
Poprzedni artykułNajdziwniejsze atrakcje turystyczne świata! Niektóre przyprawią Cię o gęsią skórkę (Top 7)
Następny artykułNajbezpieczniejsze linie lotnicze świata 2022! Jest kilka niespodzianek na liście
blank
Kulturoznawca z dziennikarską pasją. Zajmuje się wideofilmowaniem. Z wielką pasją i nieukrywaną przyjemnością robi też zdjęcia . Ma niesforną cechę, która nie pozwala jej siedzieć w miejscu. Ciągle myśli o miejscach, jakie mogłaby zobaczyć na świecie. Chętnie bierze udział w różnych projektach artystycznych. Lubi spędzać aktywnie czas. A poza pracą tańczy salsę kubańską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here