Historyczny moment w lotnictwie: to pierwszy taki samolot na świecie w 3 wariantach! Robi wrażenie

Nadszedł ten historyczny moment w branży lotniczej. Airbus przedstawił trzy koncepcje pierwszego na świecie bezemisyjnego samolotu komercyjnego! Wszystkie te koncepcje opierają się na wodorze jako głównym źródle energii. Jeśli rozwój technologii wodorowej będzie postępował w oczekiwanym tempie, bezemisyjny samolot komercyjny Airbusa zejdzie z linii montażowej i zostanie wprowadzony do użytku do 2035 roku.

Aby osiągnąć ten ambitny cel, Airbus będzie musiał uruchomić program samolotów ZEROe do 2025 r. Ten okres daje inżynierom Airbusa około pięciu lat na dopracowanie wszystkich wymaganych technologii wodorowych. Szacuje się, że w nadchodzących miesiącach zostanie oficjalnie uruchomionych kilka programów demonstracyjnych wodoru, w ramach których przetestowane zostaną technologie wodorowych ogniw paliwowych i spalania wodoru. Szacuje się, że pełnowymiarowy prototyp samolotu pojawi się pod koniec lat 20. XX wieku.

Każda z tych koncepcji prezentuje inne podejście do osiągnięcia lotu bezemisyjnego, badając różne ścieżki technologiczne i konfiguracje aerodynamiczne.

Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbusa powiedział:

To historyczny moment dla całego sektora lotnictwa komercyjnego i zamierzamy odegrać wiodącą rolę w najważniejszej przemianie, jakiej kiedykolwiek doświadczył ten przemysł. Koncepcje, które dziś ujawniamy, dają światu wgląd w nasze ambicje, aby realizować śmiałą wizję przyszłości bezemisyjnych lotów. Jestem głęboko przekonany, że wykorzystanie wodoru – zarówno w paliwach syntetycznych, jak i jako podstawowego źródła energii w samolotach komercyjnych – może znacznie zmniejszyć wpływ lotnictwa na klimat.

Dyrektor generalny Airbusa tłumaczy, że najbardziej przełomowa technologia bezemisyjna mająca na celu zmniejszenie wpływu przemysłu lotniczego na klimat będzie wymagała rygorystycznych testów i ocen. Wodór z pewnością wyróżnia się na tle konkurencji: według wewnętrznych obliczeń Airbus szacuje, że wodór może zmniejszyć emisje CO2 w lotnictwie nawet o 50%. Kluczowym będzie tu wsparcie rządów. Zwiększone finansowanie badań i technologii czy cyfryzacji ułatwiłoby liniom lotniczym wcześniejsze wycofanie starszych, mniej przyjaznych dla środowiska samolotów.

ZEROe – to kryptonim trzech koncepcji pierwszego komercyjnego samolotu bezemisyjnego. Poznaj wszystkie 3:

Konstrukcja odrzutowa

Pomieści 120-200 pasażerów. Ma zasięg ponad 2000 mil morskich. Dwa hybrydowe silniki wodorowe z turbowentylatorami zapewniają ciąg. System magazynowania i dystrybucji ciekłego wodoru znajduje się za tylną przegrodą ciśnieniową. Maszyna zdolna jest do lotów międzykontynentalnych.

Fot. Materiały prasowe Airbus

Konstrukcja turbośmigłowa

Na pokład wejdzie do 100 pasażerów. Samolot wykorzystuje silnik turbośmigłowy zamiast turbofan, a także napędzany jest spalaniem wodoru w zmodyfikowanych silnikach z turbiną gazową, która byłaby w stanie pokonać ponad 1000 mil morskich. Maszyna stanowi doskonałą opcję na krótkie- wycieczki zaciągowe. Podobnie jak w samolotach turbowentylatorowych, koncepcyjny system magazynowania i dystrybucji ciekłego wodoru znajduje się za tylną przegrodą ciśnieniową.

Fot. Materiały prasowe Airbus

Koncepcję blended-wing body

Najbardziej kosmiczna wersja. Pomieści do 200 pasażerów. Tutaj skrzydła łączą się z głównym kadłubem samolotu, zapewniając zasięg podobny do koncepcji odrzutowej. Taka konfiguracja ma wyjątkowo szerokie wnętrze, otwierając tym samym wiele opcji przechowywania i dystrybucji wodoru. W tym przykładzie zbiorniki do przechowywania ciekłego wodoru są przechowywane pod skrzydłami. Podobnie jak samoloty turbowentylatorowe, dwa hybrydowe silniki wodorowe zapewniają ciąg.

Fot. Materiały prasowe Airbus
Redakcja
Redakcja
Tworzymy dla Was wartościowe treści już od 2006 roku. Inspirujemy do wyruszenia w podróż, otwarcia na nowych ludzi i kultury, smakowania nowych potraw i ekscytowania się pięknymi widokami. Leć i odkryj świat!

Zobacz też

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Obserwuj nas

427,346FaniLubię
33,449ObserwującyObserwuj
5,711ObserwującyObserwuj

Zobacz też