Będzie rejestr danych pasażerów. Co to oznacza?

Rada Ministrów przyjęła nowy projekt ustawy, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów linii lotniczych. Jak podaje MSWiA, przewoźnicy lotniczy będą przekazywać Straży Granicznej dane dotyczące przelotu pasażerów korzystających z ich linii. Tzw. dane wrażliwe nie będą gromadzone, a wszystko ma się odbywać pod nadzorem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Straż Graniczna będzie gromadziła informacje

Jak wyjaśnia ministerstwo, informacje o pasażerach przetwarzane będą dla naszego bezpieczeństwa: w celu zwalczania terroryzmu i ścigania sprawców przestępstw. Wprowadzenie nowych przepisów wymusiła unijna dyrektywa, a jednolity system danych PNR (ang. passenger name record) ma ułatwić współpracę państw UE w tym zakresie.

Podobny system automatycznego zbierania i przekazywania danych mają już Wielka Brytania, Belgia, Dania, Francja, Holandia i Szwecja. Jednostką, która w Polsce będzie gromadzić i przetwarzać dane od przewoźników, będzie Krajowa Jednostka do spraw Informacji o Pasażerach (JIP), właściwa komórka organizacyjna Straży Granicznej.

Z danych będą mogły korzystać policja i inne organy ścigania. Przechowywane będą przez 5 lat. Pasażerowie będą zawsze szczegółowo informowani o procedurach. Dane mają być zbierane już w trakcie rezerwacji lotów przez pasażerów oraz podczas odprawy.

Nie będą zbierane dane o rasie czy religii, ale m.in. imiona i nazwiska, daty rezerwacji i trasy przelotów (są to tzw. dane PNR). Ustawa ma wejść w życie w maju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here