image/svg+xml
Infolinia: +48 61 6429 407

Infolinia czynna:
Poniedziałek - Piątek 9:00-20:00,
Sobota 10:00-14:00,
Niedziela 17:00-21:00

Koszt połączenia według stawek operatora.

1 pasażer
  • Dorośli-1+
  • Dzieci-0+
  • Wiek dziecka 1-8+
  • Wiek dziecka 2-8+
  • Wiek dziecka 3-8+
  • Wiek dziecka 4-8+
  • Wiek dziecka 5-8+
  • Wiek dziecka 6-8+
  • Wybierz
Szukaj
przelot złożony
Wszystkie linie lotnicze. Rezerwuj wygodnie.

Loty do TiranyCena za lot w dwie stronyTanie loty do Tirany

Tirana, plac Skanderbega
Fot. lassi.kurkijarvi

Pomimo lat burzliwej, dramatycznej historii Tirana i jej mieszkańcy są przyjaźni wobec wszystkich przybyszów. Stolica Albanii jest zarazem największym miastem w kraju – żyje tu ponad 600 tysięcy Albańczyków. Być może jej rozmiary są niewielkie w porównaniu do niektórych europejskich metropolii, ale mimo to potrafi zaoferować turystom wiele atrakcji. Jako jeden z ważniejszych ośrodków kulturalnych i przemysłowych w okolicy rozwija się bardzo szybko i przyciąga okolicznych mieszkańców.

Najpiękniejsze w Tiranie jest bez wątpienia jej cudowne położenie. Nie sposób pozostać niewzruszonym pięknem natury, kiedy jest się otoczonym z jednej strony piaszczystym wybrzeżem, z drugiej zaś mając szczyt góry Dajti (1621 npm). Do tego śródziemnomorski klimat i... jest pięknie. Temperatura w zimie nie spada raczej poniżej 0 stopni Celsjusza, w lecie zaś przeciętnie osiąga nieco ponad 30 stopni.

Historia

Historia Tirany, jak i całej Albanii, jest wyjątkowo dramatyczna. Pomimo że stolica jest stosunkowo młodym miastem, pierwsi osadnicy pojawili się tutaj dość wcześnie. Okolica została według archeologów zasiedlona już 30 tysięcy lat temu, co potwierdzają narzędzia znalezione w pobliżu góry Dajti. Inne znaleziska stanowią doskonały okaz przekroju przez lata rozwoju ludzkości. W 520 roku z rozkazu cesarza Justyniana wzniesiony został zamek o nazwie Tirkan, odrestaurowany następnie przez Turków. Poza tym Tirana nie miała raczej wówczas większego znaczenia. Potwierdza to fakt, że Marin Barleti, kronikarz i ksiądz, w swojej pracy o historii Albanii zawarł jedynie drobne wzmianki o Tiranie.

Dopiero w połowie okresu panowania tureckiego na Półwyspie Bałkańskim Tirana zaczęła odgrywać większą rolę. Oficjalnie uznaje się rok 1614 za datę założenia miasta. Wówczas właśnie Sulejman Pasza Bargjini, turecki władca, zbudował ważne budynki użyteczności publicznej tj. łaźnie i meczet. Ponadto miasto znalazło się na ważnej trasie handlowej, dzięki czemu mógł zacząć się jego dynamiczny rozwój. W XX wieku Tirana stała się centrum spotkań członków ruchów narodowościowych. Podczas wojny na Bałkanach w 1914 roku przez pewien czas okupowana była przez Serbów. 8 lutego 1920 roku wybrano Tiranę na stolicę Albanii. Przez następne cztery lata nękana była ponownie atakami armii serbskiej. W 1939 roku faszystowskie oddziały włoskie zajęły miasto. Opór przeciwko tej ideologii doprowadził w 1941 roku do powstania albańskiej partii komunistycznej. Walki pomiędzy komunistami i połączonymi siłami włoskimi i niemieckimi zakończyły się wyparciem z miasta tych drugich. Taki był początek wzrostu znaczenia komunizmu w Albanii oraz wzmożonej współpracy z ZSRR. W roku 1990 nastąpił upadek komunizmu. Od tamtej pory miasto stara się zrzucić z siebie wspomnienie tamtych lat. W roku 2000 rozpoczęto kampanię mającą wspomóc Tiranę w powrocie do świetności.

Zagraniczny turysta już teraz może być zdumiony efektami. W Tiranie jest niezwykle dużo wysokiej klasy restauracji serwujących zarówno kuchnię regionalną, jak i światową. Równie liczne są puby i kluby. W dzień też nie można narzekać na nudę. Jeśli nawet akurat nie trafi się na jakiś lokalny festiwal, ogrom zabytków wypełni bez trudu cały dzień. Tirana staje się coraz ciekawszym miejscem!

Tanie-loty.com.pl oferują tanie loty do Tirany. Zapraszamy do skorzystania z wyszukiwarki połączeń, gdzie można znaleźć tanie bilety lotnicze do Tirany, a także z porównywarki cen biletów lotniczych.

Zobacz więcej

Kalendarze

Aleksandra stworzył(a) nowy wpis na blogu Jak szybko poruszać się po lotniskach? w Technologie 25 minut(y) temu

Duże lotniska przesiadkowe mają to do siebie, że trzeba w nich pokonywać duże odległości. Sporym problemem są również bagaże, które trzeba ciągnąć ze sobą czasami nawet przez kilometry. Jednak jest kilka sposobów na to, by szybko przemieszczać się pomiędzy terminalami. Jednym z nich jest wynajęcie wózka elektrycznego, jednak zazwyczaj jest to dość kosztowne. Można również jeździć po lotnisku na... własnej walizce.Modobag - walizka z silnikiemModobag to właśnie taki oryginalny sposób ...

Czytaj dalej

Powsinoga stworzył(a) nowy wpis na blogu Wow! Sardynia za 215 zł w dwie strony! w Promocje 40 minut(y) temu

Bardzo dobra cena lotów na piękną Sardynię! Ta niezwykła, włoska wyspa dostępna jest dziś z Krakowa za 215 zł w dwie strony! Loty odbywają się na pokładach linii Ryanair.Tanie noclegi znajdziecie w B&B Alex Group, gdzie za 10 nocy zapłacicie 714 zł za osobę, w przypadku rezerwacji pokoju dla dwóch osób! Zapraszamy!Szczegóły podróżytermin podróży: 26 października - 5 listopada 2016< ...

Czytaj dalej