Społeczność Podróżników
Wyszukaj
Loty > Loty do Włoch > Loty do Forli


Forli

forli_kosciol
Campanile di San Mercuriale w Forli
Fot. Perkele/Wikipedia

Miejscowość Forli, w starożytności nosząca nazwę Forum Livii, położona jest we włoskim regionie Emilia-Romania, we wschodnio-północnej części Półwyspu Apenińskiego. W przeszłości silnie rywalizowało z położoną nieopodal Faenzą. Zgodnie z miejscową legendą Forli założone zostało w 188 roku p.n.e. przez Gajusza Liwiusza Salinatora. Niektórzy historycy odmładzają miasto o około 150 lat, przenosząc powstanie miasta do czasów Cezara. Z pewnością jednak jego terytorium było stale zamieszkiwane przez ludność tubylczą i przybyszów celtyckiego pochodzenia – Galów – już od piątego wieku przed naszą erą. Położenie miasta między dwiema rzekami oraz urodzajność gleb zadecydowała, że Forli przez ponad 500 lat było centrum zbiorów i segregacji produktów rolnych.

Historia

W okresie średniowiecza miasto uległo sporym zmianom pod wpływem ówczesnych władców, a powstałe w tamtych czasach budowle stanowią dziś główne atrakcje na turystycznej mapie miasta. Są wśród nich liczne zamki – m.in. Palazzo del Podestà, Palazzo Albertiniego, Palazzo Hercolani i Palazzo Comunale, a także słynny kościół San Domenico, zamek Ravaldino oraz Teatr Diego Fabbri. Patronem Forli jest św. Peregryn Laziosi (patron chorych na raka).

Epoka faszyzmu zostawiła swój ślad szczególnie w budynkach usytuowanych na Viale della Libertà i na placu Piazzale della Vittoria. Podczas drugiej wojny światowej, w czasie bombardowań jesienią 1944 roku, zniszczone zostały niektóre z najpiękniejszych zabytków miasta, m.in.: Chiesa di San Girolamo. Forli dzisiaj jest miastem sztuki i kultury. Mieszczą się tu niektóre wydziały uniwersytetu w Bolonii. W mieście znajduje się nowe muzeum w starym konwencie San Domenico. Połączenie ze światem i innymi miastami we Włoszech zapewnia międzynarodowe lotnisko Aeroporto Ridolfi. Do miasta można także dojechać pociągiem – Forli jest usytuowane na trasie kolejowej Bologna-Ancona. Dobrym środkiem transportu są także autobusy, które łączą miasto z innymi ważnymi ośrodkami w regionie a także z wybrzeżem.

Atrakcje

Rzadko można znaleźć miasto o atmosferze tak radosnej i jednocześnie tak spokojnej. Spacerując po mieście ma się wrażenie, że czas biegnie powoli, leniwie i przyjemnie. Jednocześnie czuje się, że miasto żyje swoim życiem, ale jest otwarte na świat i na turystów. Szanuje się tu zarówno miejscowych jak i przyjezdnych. Specjalnie dla tych ostatnich miasto otworzyło dwa centra informacji turystycznej (Ufficio di Accoglienza Turistica). Pierwsze znajduje się już na lotnisku, a drugie w centrum miasta, na placu Piazzetta della Misura 5.

Warto pamiętać, że Forli jest położona w przepięknym regionie Emilia-Romania, jednym z najbardziej zróżnicowanych regionów Włoch. Miasto stanowi wspaniałą bazę wypadową do Bolonii, Rawenny, Rimini czy Pesaro. Po rzymskim osadnictwie na tych terytoriach pozostało wiele zabytków architektury i sztuki, cieszących do dziś każdego – znawców sztuki, turystów oraz mieszkańców.

Wyjeżdżasz do Forli? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Forli. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Forli.

Ciekawe? Podziel się!


Skomentuj

Komentuj jako gość

0
Komentarze | Dodaj komentarz
 • Brak komentarzy


Włochy w pigułce

 • Oficjalna nazwaRepublika Włoska
 • Ustrójrepublika parlamentarna
 • StolicaRzym
 • Używane językiwłoski, niemiecki (w niektórych północnych prowincjach)
 • Walutaeuro (EUR)
 • Ludność60 054 511
 • Powierzchnia kraju301 230 km²
 • Ważne telefonynumer alarmowy 112, Ambasada RP w Rzymie (0.03906) 362-04200
 • Dokumentypaszport lub dowód osobisty
 • Klimatśródziemnomorski
 • KulturaWłosi są gościnni, spontaniczni, rodzinni i otwarci, żywe są lokalne zwyczaje i tradycje religijne; wiele zabytków światowej sławy
 • BezpieczeństwoTuryści narażeni są głównie na kradzieże oraz włamania do samochodów

INFOLINIA

801 000 687
+48 61 6429 407

pn-pt 9:00-20:00, sob 10:00-14:00, ndz 17:00-21:00
koszt połączenia według stawek operatora

Mówią o nas

Najaktywniejsi użytkownicy

Ilość punktów zdobytych w kwietniu

więcej »

Nowi użytkownicy

Wszyscy użytkownicy (5899)

Sklep Lotaro.pl poleca

Wyjątkowy sklep podróżnika poleca nietuzinkowe akcesoria podróżne, torby, walizki w najlepszych cenach.Sprawdź ofertę!

Setki starannie wyselekcjonowanych produktów, takich jak walizki podróżne, walizki kabinowe czy walizki dla dzieci. Sprawdź też ofertę na torby podróżne oraz wyjątkową propozycję w kategorii adaptery podróżne.

 • Atrakcyjne zniżki

  Kupując u nas bilety lotnicze, otrzymujesz pakiet atrakcyjnych zniżek od naszych Partnerów.

  zobacz więcej
 • Media o nas

  Jesteśmy stale obecni w mediach. Nasze raporty publikowane są w największych polskich portalach.

  zobacz więcej
 • Wspomagasz szczytne cele

  Dzięki Tobie wspieramy organizacje i akcje charytatywne.

  zobacz więcej