Treść strony

ciekawostki-o-sarajewie

Wyszukiwarka biletów lotniczych

przelot złożony
1 pasażer
  • Dorośli od 18 lat-1+
  • Młodzież 12-18 lat-0+
  • Dzieci 2-12 lat-0+
  • Niemowlęta do 2 lat-0+
  • Wybierz
Szukaj
  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny
Tanie loty. Szybko i wygodnie.

Treść główna

Ciekawostki o Sarajewie

Znajdź nas w social mediach

Sarajewo było pierwszym miastem w Europie, które wprowadziło regularnie kursujące linie tramwajowe
Fot. sxc.hu

Sarajewo jest stolicą Bośni i Hercegowiny. Miasto nie miało szczęścia w swojej wieloletniej historii (zostało założone w 1462 roku). Wciąż okupowane przez sąsiednie mocarstwa, w 1914 roku było miejscem zabójstwa austriackiego arcyksięcia Ferdynanda, co zapoczątkowało I wojnę światową. Później wcale nie układało się tutaj lepiej. Miasto mocno ucierpiało w wyniku wojny w Bośni w latach 1992 – 1995.

Oblężenie stolicy było najdłużej trwającym w historii nowożytnych wojen. Sarajewo było otoczone przez 3,5 roku przez oddziały bośniackich Serbów. Wydarzenia z tamtego okresu zainspirowały twórców filmowych, czego owocem były dwa obrazy. Zarówno w obrazie „Peacemaker” jak i „Aleja snajperów” (oryginalny tytuł „Welcome to Sarajevo”) została przedstawiona historyczna Aleja Snajperów. Taki przydomek, dzięki wojnie zyskała główna aleja Sarajewa, należąca do najbardziej niebezpiecznych miejsc w stolicy. Najnowszy film opowiadający o wydarzeniach w Sarajewie to „W pogoni za zbrodniarzem” z 2007 roku.

Nie tylko filmowcy poczuli się zobowiązani poruszyć temat tragedii wojennych Sarajewa. U2 stworzyło w 1995 roku piosenkę „Miss Sarajevo”.

Słynna jest również historia dwojga młodych ludzi, Admiry Ismic i Bosko Brkica, którzy zginęli razem na Alei Snajperów, próbując uciec z miasta. Media obwołały ich mianem „Romeo i Julia z Sarajewa”.

Ciekawostki

  • Festiwale
    Sarajevo JazzFest, Sarajevo Film Festival, Międzynarodowy Festiwal Teatru
  • Ciekawe atrakcje turystyczne
    Meczet Gazi Husrev-bega, mosty
  • Kuchnia
    cevapčići, sarma, śliwowica
  • Sławni ludzie
    Emir Kusturica - reżyser, Goran Bregović - muzyk, pisarze Nenad Veličković i Ivo Andrić
  • Ciekawe
    Sarajewo było pierwszym miastem w Europie, które wprowadziło regularnie kursujące linie tramwajowe
  • Naj...
    Sarajewo było najdłużej  (przez 3,5 roku) oblężoną stolicą w historii nowożytnych wojen

Pomimo tragicznych wydarzeń, Sarajewo podniosło się z gruzów i aktualnie rozwija się w szybkim tempie. Stawia się tutaj teraz nie tylko na przemysł, ale w coraz większym stopniu także na turystykę. Bez wątpienia ukłonem w stronę przyjezdnych jest bogata oferta festiwali i imprez kulturalnych. Jednym z ważniejszych jest Międzynarodowy Festiwal Teatru organizowany co roku w październiku. Tradycje festiwalu sięgają lat 60! Sarajevo Film Festival to drugi prestiżowy festiwal. Odbywa się corocznie w sierpniu, a jego pierwsza edycja została zorganizowana w 1995 roku. Festiwal gościł już takie sławy jak Jeremy Irons czy Michael Moore. Listopad to szczęśliwy miesiąc dla miłośników muzyki. Właśnie wtedy organizowany jest Sarajevo JazzFest. W zimie czas umila Sarajevo Winter, gromadzący artystów z całego świata. Oprócz największych imprez warto także odwiedzić te mniej znane, jak Tydzień Mody czy też liczne targi.

Kuchnia w Bośni i Hercegowinie to połączenie tradycji wschodnich i zachodnich. Taka mieszanka całkiem nieźle sprawdza się w praktyce. Bośniacy czerpią garściami z egzotycznych kulinariów tureckich, ale nieco bardziej tradycyjne potrawy austriackie również nie są im obce. To wynik wieloletniej okupacji kraju. Tutejszy kebab nosi nazwę cevapčići i jest robiony z wołowiny. Nasze gołąbki są tu znane jako sarma, ale zamiast nich podaje się także faszerowaną paprykę (punjena paprika) albo cebulę (sogan – dolma). Znany jest również zwyczajny gulasz. Z kuchni greckiej zapożyczono natomiast musakę. Będąc w Sarajewie, koniecznie trzeba spróbować mocnej, ponad 40-procentowej śliwowicy.

W 1984 roku Sarajewo było gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich, niestety kompletnie nieudanych dla polskiej reprezentacji. Maskotką igrzysk był wilk Vućko.

Sarajewo słynie z tolerancji religijnej. Od wieków egzystują tu obok siebie wyznawcy islamu, katolicy i Żydzi. Dzięki temu Sarajewo otrzymało przydomek „Europejskiego Jeruzalem”.

Sarajewo to miejsce, które pozwala nam pozbyć się szkodliwych stereotypów. Mimo że pokrzywdzone przez wojnę, i tak jest piękne. Z Portalem Tanie-Loty.com.pl możecie szybko znaleźć się w Sarajewie. Nasza nowoczesna wyszukiwarka tanich biletów lotniczych ułatwi Wam znalezienie atrakcyjnych połączeń do Sarajewa, możecie także zarezerwować z nami hotel w tym przepięknym mieście. Zapraszamy do podróżowania z Portalem Tanie-Loty.com.pl!

Alerty cenowe

Ustaw gdzie i kiedy chcesz lecieć, a my zajmiemy się resztą!

Najlepsze okazje

Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!12 ofert od 220 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 160 Sprawdź SKANDYNAWIA to kraina z bajki! Leć się tam w dobrej cenie!20 ofert od 112 Sprawdź Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!12 ofert od 272 Sprawdź