Jakie cechy powinien mieć dobry plecak turystyczny i na co zwrócić uwagę? Jak dopasować go do swoich potrzeb? Na czym można oszczędzić, a na czym nie warto? Przyda Ci się nasz poradnik jak wybrać plecak w kilku prostych krokach, bo niejeden bagaż już w naszych podróżach eksploatowaliśmy.

2. Trwałość materiału

Plecak jest mocno eksploatowanym elementem ekwipunku, warto zainwestować w taki z trwałych materiałów. Jak wybrać plecak odporny i trwały? Trzeba przyglądać się tkaninom, ale też czytać, pytać i sprawdzać. Przy okazji trzeba zwrócić uwagę na wodoodporność (i to, czy w ogóle jest to potrzebne). Plecak z czasem przeciera się, odrywają się w nim podszewki, dziurawią kieszenie. Warto zwrócić uwagę na to z jakich materiałów są wykonane właśnie podszewki czy też wnętrza kieszeni. Zewnętrzny materiał powinien być odporny na przetarcia.

Ważna jest jakość szwów i zapięć, a także na to czy w ogóle takie zapięcia są. Dodatkowy klips chroni suwak przed rozwaleniem, a czasami zwykły zamek po prostu puszcza. Plastikowe elementy takie jak klamry regulujące bywają najsłabszym ogniwem, więc muszą być wykonane z dobrej jakości tworzywa. Warto czytać opinie o danym producencie i linii sprzętu. Jeśli jest nowa i nie wiadomo jak plecak będzie wyglądał za kilka lat, dobrym pomysłem jest postawienie na sprzęt sprawdzonej firmy, która cieszy się dobrą opinią.

Jest takie powiedzenie, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy i sprawdza się także tutaj: po prostu lepiej kupić świetny plecak raz, tak by służył na lata niż beznadziejny sprzęt do wyrzucenia po sezonie. Nie należy jednak przesadzać z ceną, bo duży górski plecak bardzo dobrej jakości może kosztować i ponad 1500 zł, ale często podobny i także bardzo dobry można znaleźć za 350-500 zł.

Lepiej kupić coś lepszego na lata. Fot. Shutterstock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Please enter your name here